Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tegyek, ha öcsém és apám...

Mit tegyek, ha öcsém és apám nem fizeti ki az autóm?

Figyelt kérdés

Öcsém nemrég szerezte meg a jogsit, és minden áron autót akart, de sajátot venni nem volt lehetősége. Nekem van egy öreg, de kifogástalan állapotú e46 325i-m (chip+sperr, kb. 220LE), amit mostanában keveset használtam, mert a barátnőm golfjával járunk inkább. Öcsém kölcsönkérte, mivel én úgysem használom, de visszautasitottam. Hamarosan már apám jött, hogy adjam már kölcsön az autót öcsémnek , nagyon fog rá vigyázni bla-bla... de ha mégis történne valami, akkor kezeskedik érte. Végül belementem, és még aznap este összetörte. Oldalból egy fának csapódott, a jobb első ajtó, sárvédő és küszöb kuka , valamint a tető is deformálódott és kinyiltak a légzsákok. Öcsém nem sérült meg, de a barátja, aki mellette ült a vállát fájlalja, talán most is épp kórházban van.

A kár jelentős, az autó használhatatlan. Apám nyugtatgatott, hogy majd ő megjavitattja, DE csak jövőre, mert jön a tél, spórolni kell a rezsire stb. Most ittvagyok autó nélkül, és még a hazaszállitást is én álltam, mert ennyire nincstelen a családom, bár apám azt igérte, hogy jövöhőnapban a trailert visszafizeti. Apám rokkant nyugdijas, tesóm pedig aprópénzéért dolgozik valami gyárban. Egyik napról a másikra élnek, és őszintén kétlem, hogy jövőre mindezt kifizetik nekem.



2021. szept. 27. 13:56
1 2
 1/19 anonim válasza:
63%
Majd mi kifizetjük neked, kérlek küld el a bankszámlaszámodat.
2021. szept. 27. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
99%

Ez van, semmit nem tudsz csinálni, azon kívül persze, hogy állandóan emlékezteted őket a tartozásukra.

Tanulj belőle, semmit ne adj neki kölcsön ezentúl.

2021. szept. 27. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
93%
drága tanulópénz volt. .. feleséget , meg autót nem adunk kölcsön..
2021. szept. 27. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
17%
ha nincstelen lenne a családod, egy autótok se lenne, csak biciklitek.
2021. szept. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

"Apám rokkant nyugdijas, tesóm pedig aprópénzéért dolgozik valami gyárban. Egyik napról a másikra élnek, és őszintén kétlem, hogy jövőre mindezt kifizetik nekem."


És mindezen tényezőkkel előre tisztában voltál és odaadtad az autót ennek ellenére? Gratulálok.


"Öcsém nemrég szerezte meg a jogsit, és minden áron autót akart, de sajátot venni nem volt lehetősége."

Öcsike dolgozzon meg érte, vegyen autót, ne máséval villogjon.

2021. szept. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
16%
Most itt vagy kocsi nélkül? Nem is használtad. Ha nem töri össze, akkor is a garázsban állna.
2021. szept. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
#6, garázsban állna, de készenlétben. Tudnám, hogyha mégis szükség lenne rá, bármikor elővehetném. Most ha véletlen pont egyszerre van elintéznivalónk a barátnőmmel, akkor valemlyikünknek busszal/taxival kellene menjen.
2021. szept. 27. 14:06
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Akkor Apád mire kezeskedett , ö is tudja h mije van vagy nincs? Az meg h az öcséd összetörte várharó volt , rutinja nincs, pont egy hátsókerék meghajtásu viszonylag erős autóval 'gyakorol , oda nem adtam volna.

Itt már nincs mit csinálni.

2021. szept. 27. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
42%

Miért gondolom hogy a szokásos napi családi dráma kamu kérdés?


De ha valami csoda folytán valós is lenne: Kölcsönadási szerződés volt? Ha nem volt, onnantól kezdve veszett fejsze nyele a dolog jogi oldalról.

2021. szept. 27. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Öcséd felnőtt, dolgozó ember.

Én ezt tenném:

- keletkezett károkat pontosan felméretném (nyilván nem egy BMW szakszervízben, de egy általánosan elfogadott közepes műhelyben)

- kérnék árajánlatot a javítás költségeire akár több helyről is

- öcséd kötelessége a kárt megtéríteni, de legalábbis alaposan törekedni rá, így ha pl. a javítás 500.000 Ft, akkor hajlandó vagy megegyezni vele abban, hogy szerződéssel (!!!) havi 30 eFt-tal törleszt.

Ha ekkora kárt csinált, akkor még minimálbérből is! Egyébként meg tessék túlórát vállalni neki, max mondjuk 20 hónapot kap a részletfizetésre és ezzel is maximálisan jófej vagy.


Másik kérdés: a kár előtt reálisan (!!!) mennyi volt a kocsi értéke? Amennyiben gazdasági totálkárhoz közelítő a kár vagy tényleg annyiért vagy még többért javítható, amit az egész ér, akkor

- azonnal adásvételi köztetek és maradványértéken vagy ajándékozással öcsike nevére a kocsit

- ő menjen átíratni, forgalomból kivonatni-saját idejéből és költségén

- ezesetben ugyancsak szerződéssel, részletfizetéssel a károkozás előtti reális árat követeld rajta.


Ha hepciáskodik, háborog, akkor el lehet neki mesélni, hogy

- fel is jelentheted, ha az jobban tetszik, mint havi 30-50 ezrével kicsengetni

- olyan szerződést írjatok, amivel mehetsz fizetési meghagyásért, ha megintcsak elfeledkezne a kötelességéről.


Apádnak csak a szája volt ezek szerint nagy, de akár vállalhat készfizető kezességet is a szerződésben a drága gyermek után, de az a minimum részéről, hogy az öcsédet bizony pusholja a fenti megoldások egyike felé.


Ez tisztán becsület, tisztesség és polgárjogi kérdés. el kellene tudni választani a rokonsági foktól.


Írom ezt mint szülő és gépjárműtulajdonos is.

2021. szept. 27. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!