Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Titeket mennyire befolyásol a...

Titeket mennyire befolyásol a szüleitektől látott minta?

Figyelt kérdés

Kíváncsi vagyok, hogy pl jó vagy rossz szokásokat mennyire vettetek át a szüleitektől.

Gondolok a stresszlevezetésre, hobbi szeretetére, egészségi, anyagi tudatosságra. De ide vehetjük a kávézást, dohányzást, alkoholfogyasztàst is.

Ha van más, amit úgy gondolsz, hogy a szüleidtől vettél át, akkor az is érdekel.



2022. ápr. 4. 00:50
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

A viselkedésünkön látszik hogy melyikőnk kire hasonlít, sokszor előfordul hogy magamba nézek és észreveszem magamon hogy na most úgy viselkedtem mint anyu.

A cigire nem tudtam rászokni, függetlenül attól hogy apu sok évig füstölt, a kávé szagát sokáig nem szerettem, ma meg már mindenhol úgy magában iszom meg. Alkoholt utálom de egyben szeretem is, nagybátyámnak van némi alkoholizmusa amit a közeli család lát, de mivel magas a jövedelme, sok rosszat megélt ember így nem piszkálja érte senki, és ő is kulturáltan csinálja.

2022. ápr. 4. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
Hát jobb esetben a nevelés alakítja a gyereket, nem pedig passzívan tanul őgymond.
2022. ápr. 4. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
68%
Semennyire az én szüleim Elképesztő vakok és konzervatívak! Szerencse hogy a Social Médián nöttem fel ezáltal egy pozitív gondolkodásmódu az élet minden területén racionális döntéseket hozó ember lettem! ✌🏼💯
2022. ápr. 4. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A szűk családomban mindenki megtakarító, nem éli fel a jövedelmét és elítéli az ész nélkül költekezőket, pazarlókat. Ezt a mintát részben én is átvettem, megtakarító vagyok, de pl. egy nyaralást, utazást nem tartok pazarlásnak, arra szívesen költök, viszont csak azét, mert valami márkás, nem vagyok hajlandó 3-os árat kifizetni.

Szintén a szüleimtől láttam, hogyan spórolnak az élelmiszerrel, mindig főznek, nem rendelnek ételt, nem járnak étterembe, viszont én megveszem a drágább, minőségibb alapanyagokat is, míg ők kevésbé költenek ilyesmire, de tény, hogy nekik alacsonyabb a jövedelmük, így ha félre is szeretnének rakni, nem telik rá.

Az alap értékrendünk is azonos, fontosnak tartjuk a családot, az egymás segítését, úgy gondolom ezt a mintát is a szüleimtől vettem át.

2022. ápr. 4. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Sosem tudtak bánni a pénzzel és hiába van előttem, hogy ez mivel jár, tovább szórom, mint amennyi van :S
2022. ápr. 4. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Szerencsére nem.
2022. ápr. 4. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Van rám hatással. DE: megtanultam, hogy a saját életemet érdemes élnem. 29. életéveben vagyok. Általában meg szoktam hallgatni édesanyám és édesapám (gyakran nem egyező) véleményét különböző dolgokról, és BIZONYOS esetben át is veszem azokat. DE NEM MINDIG. Sokféle, jelentősen különböző alaptermészetű és beállítódottságú ember van a legkevésbé sem összhangban élő családi hátteremben, ezért már csak azért is szelektálnom kell, mert nem tudok EGYSZERRE mindent 100-féleképpen csinálni. De emellett más forrásokból is ki szoktam egészíteni 1-1 döntés előtt az ismerettáramat, mint pl. szakkönyvek olvasás, internetes tájékozódás, idős (sokat látott) emberekkel való beszélgetés stb. Aztán van az embernek saját esze, tapasztalata, érzelmi világa és (remélem) lelkiismerete is. A felsorolt (családfüggetlen) szempontokat azért tartom lényegesnek, mert különben egyszerű megfelelési kényszerré alakulhat a mintakövetés (vagy elgépiesedik az ember: "azért iszok, mert az apám is ivott" stb. - ami nyilván az alkoholizmussal kapcsolatban igen veszélyes, átgondolatlan álláspont). Mindezek ellenére úgy hiszem, hogy a sok év alatt rögzült családi gyakorlat tudat alatt tovább él, és évtizedek múlva hasonló szituációban napvilágra is jön. Vö.: test fenyítést elítélő Makarenko (1888-1939) orosz neveléstudós esete: [link]
2022. ápr. 4. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Metionin ***** válasza:
100%
Nagyon, csak kb mindennek az ellenkezőjét csinálom, mint ők. Alapvetően tök más természet vagyok mint anyám, az alaptermészetem valamelyest hajaz apáméra de nem teljesen. Igazából sosem tudtunk normálisan viszonyulni egymáshoz, ők hangosak, én csendes, ők állandóan balhéznak, ordítanak, én a megbeszélés és a normális vita híve vagyok, ők szarnak az egészségükre, én figyelek rá, ők igyekeznek kibújni a felelősség alól, én nem, stb. Rengeteg ilyen van. Igazából az egyetlen, amit átvettem tőlük, az az állatok szeretete és tisztelete, amit egyébként én is értékelek bennük.
2022. ápr. 4. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Metionin ***** válasza:
100%

Valamiért nem adta be nekem a kérdés leírását az előbb. Ha az általad leírt dolgok érdekelnek, akkor:

stresszlevezetés: apám elvonul a természetbe, anyám üvölt, csapkod és hisztizik, én sportolok, szóval ebben apámhoz közelebb állok, ő is sportolt fiatalabb korában.

hobbi szeretete: szintén apámhoz hasonlít inkább, neki van olyan hobbija, amit nagyon fiatal kora óta űz és 70-es éveiben is űzi jelenleg. Anyámnak sosem volt hobbija.

Egészségi, anyagi tudatosságra: mindkettőnél sokkal tudatosabb vagyok ilyen téren.

Kávézás, dohányzás, alkoholfogyasztàs: Sosem dohányoztam, a szüleim sem mióta én élek, előtte apám cigizett de már rég lerakta mire megszülettem. Viszont sajnos alkoholista. Én azokban az időszakokban, amikor nem sportoltam hardcore módon, megittam időnként az alkoholt de pl. nagy részegségeim meg ilyesmik sosem voltak. Most hogy újra intenzíven sportolok, megintcsak nem iszom egyáltalán. A kávé sosem volt nagy dolog, napi 1-2 adagot isznak a szüleim, mostanság én is. Viszont míg velük laktam, nem kávéztam,mert ők kotyogóst isznak, nekem meg az túl erős.

2022. ápr. 4. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Kávézást átvettem napi 1x vagy max 2x szoktam, ahogy a szüleim. Anyukám a születésem előtt lerakta a cigit, apukám jó ideig dohányzott, de sosem előttem. Én sosem cigiztem. Alkoholt egyikük sem iszik, én sem.

Stresszlevezetésnél ordibálás, káromkodás, csapkodás van, a káromkodás nálam is előfordul, a többi nem.

Az anyagi tudatosságot nagyjából átvettem, szerintem nagyon hasonló, mint a szüleimnél.

2022. ápr. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!