Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Névadónál is kellenek "kereszt...

Névadónál is kellenek "keresztszülők"? Kell egyáltalán a ceremónia?

Figyelt kérdés

Örökbefogadtunk egy kislányt, most négy éves és ideje volna már keresztelkednie(azt mondják).

Mi meg vagyunk a párommal és volt templomi esküvőnk is (a DVD-n mindig áttekerem), szóval nem vagyunk vallásosak és nem szeretnénk a kislányra sem ráerőltetni semmit.Majd ő később eldönti.

Nem szeretnénk álszenteskedve templomba menni hogy mi most megkereszteltetjük a lányt.

Viszont "keresztszülő" helyett kell valaki?

Vagy névadókor nem lesz keresztanyja?Vagy hogy nevezik ilyenkor őket?


2010. szept. 24. 00:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
38%

Szia!

Én sem vagyok megkeresztelve, de volt ilyen kis házi névadó bulim amikor már tudtam járni:P akkor kinevezték nagynénéméket "keresztszülőnek". azóta is úgy hívom őket, pedig nem tartottak a keresztvíz alá.

azért, olyan "későn" lett a névadóm, mert keresztanyámék előtte néhány évvel disszidáltak Németo.ba és csak akkor jöhettek vissza, látogatóba.

2010. szept. 24. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
41%

A nevadasnak + keresztszulonek mi koze egymashoz? :D (nem kotekedes, tenyleg kerdes... sose voltam meg nevadason).


Az nem ket kulon dolog?


(Egyebkent szerintem valaki lehet "keresztanya/apa" ugy is, hogy nincs ceremonia, csak olyan "fogadott" keresztanya is, bar az nem az igazi).

2010. szept. 24. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
89%
A névadót a területileg illetékes Önkormányzat anyakönyvi hivatalában kell intézni. Ők adnak az eseményre megfelelő időpontot. A babának az anyakönyvi kivonata kell a szülőknek és a névadó szülőknek a személyes okmányai kellenek. Ha kell még valami megmondják. Egyébként hasonlít a templomi keresztelőhöz csak itt nincs pap és szenteltvíz.
2010. szept. 24. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
51%

Szia!

Nekem két felnőtt fiam van, és én egyáltalán nem vagyok vallásos. Nem volt templomi esküvőm, és a nagyobb fiamnak még névadó ünnepsége sem. A kisebbiknek is csak azért, mert a sógoromék megszervezték, ők lettek a névadó szülők. Szerintem ez csak formaság, és ha ti nem érzitek szükségét, akkor teljesen felesleges dolog. Én az ismerősök véleményére sem adok.

2010. szept. 24. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%
Ha nem akartok keresztelőt, sem ceremóniát akkor nem kell névadó. A névadó olyan mint a jeresztelő, csak polgári változatban. Ceremóniával jár. A tesóm gyerekének is névadója volt: szülők, nagyszülők; nagybácsik, nagynénik és házastársaik, néhány barát. A keresztszülők elnevezés helyet a névadószülőket mondják, de amúgy mindenki a keresztszülőknek nevezi a névadószülőket a családban, ismerősök között. Viszont ismerek olyanokat, akiknek nem tartottak sem keresztelőt, sem névadót: nem vallásosak és nem akartak semmilyen ceremóniát. Ha ti sem akartok, nem kell semmit tartanatok.
2010. szept. 24. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
74%

Elöször is gratulálok a kislányhoz, szép, hogy egy család nélküli gyereknek megadjátok ezt a lehetöséget, sok boldogságot kivánok mindannyótoknak.


Másodszor: ahhoz, hogy új neve legyen, nem kell se keresztelö, se névadó, elég, ha az anyakönyvi hivatalban átiratjátok a nevét.


Semmiféle ceremónia nem szükséges (én biztos nem csinálnék), keresztszülö meg csak az egyházi keresztelkedésnél van, és CSAK annyi a szerepe, hogy (legalább is elvileg) figyel arra, hogy a gyereket vallásosan neveljék, kötelességei nincsenek. (Az egy elterjedt tévhit, hogy ha a szülökkel valami történik, akkor a keresztszülönek kell a gyereket felnevelnie, ilyen nincs, már csak azért sem, mert a keresztszülö CSAK egyházi fogalom, jogilag nem létezik)


A névadásnál értelemszerüen nincs ilyen. Ha feltétlen szeretnétek valakit, akkor nevezhettek bárkit igy, de (szerintem) egyszerübb, ha továbbra is nagynéni, XY néni marad.

2010. szept. 24. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
59%

A 7.02.-höz csak pontosításként!

Ma már a kereszt vagy névadó szülő szerepe formális. Legfeljebb jeles napokon kap tőlük ajándékot a gyerek. Még ezelőtt 50-60 évvel is,főleg kisfalukban természetes volt,hogy a keresztszülő nevelte tovább a keresztgyereket,ha a szülei meghaltak. Erre is tesznek egyébként fogadalmat kereszteléskor,de ezt ma már nem tartják be.

A kislányt nem keresztelném meg,mert nem tudod,hogy nem keresztelték-e meg kiskorában már. Másrészt a keresztelő vagy névadó csak a keresztnévre vonatkozik.

Nem tudom,hogy a keresztnevét is megakarjátok-e változtatni? Ez egy 4 éves kislánynál elég nehéz lenne! Ő már nehezen szokna hozzá,hogy eddig Kati volt,most meg valami más. Ezért én nem tartanék névadót sem,csak örülnék a kislánynak.

2010. szept. 24. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
68%

"Erre is tesznek egyébként fogadalmat kereszteléskor,de ezt ma már nem tartják be."


A keresztelés során ARRA NEM TESZNEK fogadalmat, hogy a gyereket felnevelik a szülök helyett (CSAK a lelki nevelésröl van szó benne). A keresztapám pap, ö már csak tudja, hogy MIT is fogadnak meg.


Az igaz, hogy régebben szokás volt az, hogy adott esetben a keresztszülök felvállják a gyereket, ha a szülök meghalnak, de ez nem volt soha KÖTELESSÈG, CSAK szokás. De mivel a legtöbb esetben közeli rokont választottak (a legtöbbször valamelyik szülö testvérét), már csak ezért is szokásos volt.


A névadó szülö meg mint fogalom csak a szocializmus alatt keletkezett a keresztszülö kiváltására, de ennek még annyi kötelessége sincs, mint a keresztszülönek.

2010. szept. 24. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
67%
Az en kersztszüleim, akik "csak" csaladi baratok, magukhoz vettek volna, ha anyuekkal törtenik valami, ebben biztos vagyok, söt most, amikor en mar 24 eves vagyok is barmiben szamithatok rajuk, szerintem tök jo, hogy van ilyen. Itt nem a megkeresztelkedes mellett kardoskodom, növerem gyerekei nincsenek megkeresztelve, nevado sem volt, semmi, de ha meg lennenek, nyilvan az egyiknek en lennek a keresztanyja. Na mar most, nekem keresztelö nelkül is termeszetes, hogy vallalnam a gyerekeket, ha barmi törtenne velük. Szerintem az a lenyeg, hogy legyen olyan ember, akire tudod, hogy szamithat a kislany, ha veletek törtenik valami.
2010. szept. 24. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Nem akarom a nevét megváltoztatni, megtartottam az "édesanyja" által választottat.A 7.29-es majdnem el is találta, csak nem Kati hanem Katrin a neve.

Még biztos nem keresztelték meg mert a nevelőszülő az nem keresztelhet.

Egyre inkább hajlok arra hogy semmi sem legyen de hiányozna a keresztszülő a családból még ha névadószülőként venne részt a ceremónián szerintem akkor is így hívatnánk,(hívatná)magát.

Körbekérdezzük még a családot.

Értelmes válaszok, köszönöm.

2010. szept. 24. 12:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!