Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan tehetném rendbe anya -...

Hogyan tehetném rendbe anya - lánya kapcsolatunkat?

Figyelt kérdés
Édesanyám egész életemben úgy kezelt, mintha egy öt éves gyerek szintjén megragadtam volna. Pedig mindíg jól teljesítettem, tanultam, dolgoztam, elértem a céljaimat. Ő sosem éreztette velem, hogy örülne, vagy büszka rám. Most 28 évesen családanya vagyok, van egy csodálatos unokája, és a helyzet köztem és anyukám között egyre nehezebb. Soha semmi sem jó amit csinálok, ő mindíg mindent jobban tud, egy mondatával fel tud idegesíteni, a hangvétele provokáló, nem pedig segítő szándékú.ha visszaszólok, megsértődik, és elmondja, hogy őrá már nincs is szükség. Tudni kell még hogy 18 éve özvegy, és azóta nem találja a párját az életben. Érzem, hgy ez nagyon nyomasztja őt, de én nem tudom megoldani az ő életét, és nem tudok többet tenni, minthogy sokat vagyunk együtt, de nem csak erre lenne szüksége, hanem egy társra a mindennapokban. NAgyon nehéz természet, energiabomba, sosem ül le, és negatív hozzáállása van mindenhez. Szép szóval, emberi kommunikációval nem lehet megbeszélni vele semmit, ez a legnagyobb bajom.viszont én már elég nehezen viselem a mindennapos vitatkozásainkat, szeretnék tenni az édesanyámért, hogy többet lássam mosolyogni, és optimistább legyen. Kérjem szakember segítségét?
2009. aug. 4. 14:11
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Rossz hírem van. A gyerekek nem tudják rendbe tenni a szüleik életét. (Az ilyen csak a romantikus lányregényekben működik, az életben nem.) Nem is dolguk ilyet tenni. A szülő mindig nagy a gyerekhez képest, aki mindig kicsi marad hozzá képest, bármennyire is többet ért el, erősebb, vagy okosabb. Ez egy olyan alaptörvény, amit a természeti népek még nagyon jól tudtak, mi viszont hajlamosak vagyunk elfelejteni.


Jó hír is van. Nem kell szót fogadni neki, nem kötelező még szeretni sem. Ezt is sokan félreértik. Egy valamivel tartozol anyukádnak, tisztelettel. Ha elismered Őt, elismered, hogy előtted volt ezen a világon, Te azért lehetsz itt, mert Ő előbb volt itt, akkor meg tudod köszönni neki az életet, és ez az, amivel tartozol. Se több, se kevesebb. Ami jót kaptál tőle, azt nem neki kell visszaadnod, hanem tovább kell adnod a saját gyerekeidnek.


Ami a viszony javítását illeti, azt lehet. Sőt hasznos. DE nem várhatod azt, hogy Ő VÁLTOZZON. Az nem megy. TE VÁLTOZHATSZ. Mihelyt nem akarsz már megfelelni neki (elfelejted ezeket, hogy "jól teljesítettem", "elértem a céljaimat" rögtön jobb lesz neked. És neki is. NEM A TE DOLGOD, hogy Őt mi nyomasztja. Felnőtt ember. Ha tiszteled, elhiszed, hogy úgy él, ahogy neki élnie kell. Még ha Te ezt nem is látod át, miért pont úgy.


Azzal, hogy ennyit és így foglalkozol a kérdéssel, belemész egy olyan játszmába, amibe nem lenne kötelező. Ha odáig eljutottál, hogy nem tudod megoldani az életét, az jó. Most már csak egy lépésnyire vagy attól, hogy nem is kell cipelned a keresztjét. Mert ha segítesz neki, azzal azt éred el, hogy neki könnyebb lesz, neked meg nehezebb. Ha egyedül kellene cipelnie azt a keresztet, megérezné a valódi súlyát, és az is lehet, hogy már letette volna. Nem akarlak bántani. Sokan teszik (tesszük) azt, amit te is. Szeretetből cipelünk valamit a szüleink, vagy még távolabbi felmenőink helyett. (Hellinger terápiával foglalkozom, ez egy nagyon gyakori eset.) Csakhogy ez nem helyes. Éppen, hogy rossz. Rajtuk nem segít, nem erre van szükségük. Nekünk meg árt. Valamint rossz példát mutatunk a gyerekeinknek is.


Tehát, ha szakemberhez fordulsz, amit megtehetsz, akkor oda saját magadat vidd el. Meg ne próbáld anyukádat rábeszélni erre! Ő elég, ha azt a fejlődést / változást látja, amit Rajtad tapasztal majd.


Van egy gyakorlati tanács is, amit Bert Hellinger szokott adni ilyen esetekre. Mondj anyukádnak MINDEN NAP 3 OLYAN DOLGOT, AMIVEL ÖRÖMET SZERZEL NEKI. Nem baj, ha először hülyének néz. Ne add fel, csak folytasd! Ha jól főz, dicsérd meg a főztjét. Vagy bármi mást. Te vagy közel hozzá, Te tudod, minek örül. Tedd ezt minden nap, vagy ha nem éltek már együtt, minden alkalommal, amikor találkoztok! Ennyi.

2009. aug. 4. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Először is nagyon köszönöm a válaszod. Hasznos volt. Érdekes, hogy mindaz, amit említesz az én fejemben is megfordult már. De mégis a megfelelésvágy, és az hogy nem bírom tehetetlenül nézni, hogy boldogtalan háttérbe szorítja azt amit valóban tennem kéne. Azt fogom tenni amit tanácsoltál. Tudom, hogy örülne pár kedves szónak, biztatásnak stb. de mégsem mondok neki soha ilyesmit vagy éreztetem vele. Pedig nekem ő nagyon fontos, hálás vagyok, ha segít bármi legyen is az, és nagyon szeretem és tisztelem őt. De az igaz, hogy vele ezt sosem tudatom. Természetesnek veszem, hogy ő tudja mindezt. Megpróbálok változtatni ezen.
2009. aug. 5. 21:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!