Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tehetnék még? Betelt a pohár!

Mit tehetnék még? Betelt a pohár!

Figyelt kérdés

A helyzet az, hogy az apám alkoholista. Hosszú évek óta megy a huza-vona anyum és közte. Mindig azt várta Édesanyám, hogy majd megváltozik. Sosem következik be. Pedig, már volt BPPV-vel pszichiátrián, apám meg állandóan balhézik, ha részeg. Mindig ígérte, hogy megváltozik, de semmi, és a helyzet sokszor egyre rosszabb. Már ott tartunk, ha nem iszik keze-lába remeg, állandóan fekszik és nem csinál semmit.

A tegnapi eset volt az egyik eddigi legdurvább. Hazajött este kilenc órakor, és elaludt az előtérben a bejárati ajtó mellett. Öcsém, aki most kezdi a középiskolát, hazajött, és felcibálta onnan, és kezdődött a balhé... Elkezdett velem ordibálni, mert meg mertem szólalni, hogy nézzen magára, mi lett belőle, takarodjon el itthonról, mert pszichikailag tönkretett mindenkit. Erre pofánvágott... Hozzátenném, húsz lány vagyok. És közölte, hogy jobb lenne, ha a gyermekkori súlyos betegségemből nem épültem volna fel, inkább meghaltam volna. Tudom, hogy részeg, és nem emlékszik semmire utána... De sosem hiszi el, hogy ezeket csinálja. Pl végigvizeli a lakást, tegnap éjjel spec. bevizelt álmában... Akkor sem hiszi el, ha lefényképezem mit csinált... Ma, anyukám elérakta az összevizelt ágyneműt.

Tudom, hogy nem tehetek semmit, mert semmi közöm a dologhoz, de félek itthagyni a családom, mert részegen nekem támad késsel, meg ilyesmi, és mit csinálna, ha nem állítanám le??? Egyetemre járok, 200 km-re a lakhelyemtől, és önzőnek érzem magam, amiért este nyugodtan tudom lehajtani a fejem...

Ma aztán munka után, hazajöttem, és bocsánatot kért. Nem fogadtam el. Mondtam neki, hogy hosszú-hosszú évekért, és átrettegett éjszakákért kellene bocsánatot kérnie élete végéig. Mert nem mi akartunk világra jönni a testvéremmel, és nem mi akartunk felnőni egy ilyen közegben. Aztán leültem, és megkérdeztem tőle, már századszor is, mi baja, miért iszik. Általános dolgokat mondott, amit mindenki elmondhatna magáról, megkértem, menjen orvoshoz, segítünk, de én addig, míg nem kezd magával valamit, nem bocsátok meg neki. A helyzet igazából az, hogy minket hibáztat. Mert ő unatkozik itthon, és nem beszélgetünk vele, nem foglalkozunk vele, és ezért megy el inkább kocsmázni. De kérdem én, 20 éve ez a baja??? Meg hova üljek le vele beszélgetni, mikor, ha józan, akkor meg sem szólal, vagy ordibál, ha meg részeg, mindenbe beleköt.

Ma sokmindent elmondtam neki, hogy hol hibás ő, és hol vagyunk hibásak mi, de azt hajtogatja, hogy ő nem alkoholista, és senkiért sem fog végleg lemondani a piáról, még ha meg is változik, és mindenért őt hibáztatjuk, és utál itthon lenni, és legszívesebben meghalna.

A kérdésem ezzel kapcsolatban az volna, hogy szerintetek normális, hogy egy gyermek (még, ha gyakorlatilag felnőtt is) próbálja megoldani (segíteni) a családi gondokat?

Mert szerintem nem ez lenne a feladatom, és már igazából 2 éve ez megy, úgyhogy erőm sincs igazán hozzá. Önző vagyok, hogy bejelentettem, ezentúl az egyetemről (albérletes vagyok) csak a kötelező családi ünnepekre járok haza? Nem akarok teljesen tönkremenni...

Imádom anyukámat, és tudom, hogy ez neki nagyon fájna, de egyszerűen képtelen vagyok felfogni, hogy évtizedek cívódásai után, miért nem képes a sarkára állni és felhagyni ezzel az élettel? Ezer lehetősége lett volna rá... A nagyszüleim készek teljes mértékben segíteni. És mégsem.... Miért kellett nekünk ebben felnőni? Miért szávják az én vérem, miért akaszkodik rám mindenki? Nem lehetek életem végéig a sarokban, hogy figyeljem mikor kell megvédeni (akár fizikailag is) őket... Önző vagyok? Mert én annak érzem magam...


2009. aug. 25. 20:50
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
*húsz ÉVES lány
2009. aug. 25. 20:51
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem.nem vagy önző.a szülő "azért"van hogy mindent megadjon a gyerekének,hiszen(jól látod)nem a gyerek kéri magát a világra.apudon nem fogsz tudni segíteni,mert nincs akarata.ha ő nem változtat,semmit nem tehetsz.megértem hogy véded az anyudat,meg a tesódat,de neked már a saját éltedet is élned kell(ene).

sajna tapasztalatból beszélek.igaz az én apám nem alkoholidta.Ő józan bolond.soha nem törődött velünk,minden anyunak köszönhetünk.apu részéről az volt a gyerek nevelés,hogy eljárt dolgozni.ma már 40 éves vagyok,maguk vannak otthon,élhetnének békébe,de marják egymást.anyu mindig nekem mondja....mondja....és mondja...sokszor észre se veszi,hogy 10-15 percig csak ő beszél....Jajj bocsi,de látod nem vagy egyedül a gondoddal.Konkrét tanácsot nem tudok adni neked,neharagudj.....Fel a fejjel erőt és kitartást kívánok ehhez az egészhez!

2009. aug. 25. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagy önző!Nem neked kell a család gondjait megoldani!Ritkán menj haza,tanulj inkább, éld a saját életedet,hiszen abban a korban vagy,mikor már a saját családját tervezgeti az ember,nem a szülei évtizedes gondjait orvosolja.Ha eddig nem sikerült apádat jobb belátásra bírni, ezután se fogod.Én azt mondom az öcsédnek is jobb lenne koliban(nem tudom, ott lesz-e)ahol élheti a maga kis diákéletét.Sok sikert,szorítok nektek egy sokkal szebb életért!
2009. aug. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Belülről" beszélek én is, azaz hasonló körülnyek között nőttem fel, tehát átérzem, amiről írsz.


Téged egyáltalán nem terhel felelősség a két felnőtt szülő gyenge akarata, tehetetlensége miatt. Ezt vedd komolyan, és soha, de soha ne legyen emiatt lelkifurdalásod!


Apukád el sem fogadja, hogy alkoholista, tehát szinte remény sincs arra, hogy kilábaljon ebből. Amíg önmaga fel nem ismeri, és el nem fogadja a tényt, addig hiába. Senki nem tud helyette leszokni az italról!


Anyukádnak már réges-régen el kellett volna válnia - leginkább a gyerekei egészséges lelki fejlődése érdekében. Súlyosbítja a felelősségét, hogy lett is volna, sőt lenne is erre lehetősége a nagyszülőknél.


Már csak a testvéredre vigyázz valami módon, ők meg boldoguljanak egymással, ahogy tudnak.


Jól elrontották a maguk életét. De ti ne engedjétek, hogy elrontsa mindez a jövőtöket! Nagyon drukkolok, így ismeretlenül is nektek!

2009. aug. 25. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Anyukámmal is hasonló a szitu, bár ő igazából sosem részeg, de mindennap megiszogatja az adagját. Évtizedek óta nem tudtuk leszoktatni, azon a szinten meg nincs végülis, hogy orvoshoz cibáljuk, azaz ha ő nem megy, mi nem tehetünk semmit. Én már különélek, de mikor szabi alatt többet vagyunk együtt, sokkal jobban idegesít mint annó gyerekként ez a dolog. Férjem meg apám is azt mondja, hogy nem tehetünk semmit, ha önszántából nem akarja, szép szó már megvolt, mint nálatok is, most már csak drasztikusan lehetne, de én is mindig úgy vagyok, hogy amúgy meg olyan jó ember, miért tegyem tönkre a kapcsolatunkat, végülis apukám dolga lett volna, vagy lenne rávenni, hogy leszokjon a cigiről meg a kis piálgatásról. Szerintem soha nem fogok ebbe belenyugodni, de azt hiszem tényleg nem tehetek semmit, ha ő nem akarja a változtatást. Már mondtam neki többször is, hogy ha így folytatja, ebbe hal bele, és tuti nincs sok így hátra, nem láthatja majd az unokáit felnőni...stb. de hiába..

Én is kiváncsi lennék mások válaszára, hogy akiknél sikerült, ott hogy érték ezt el!!??? A kérdésedre meg a válasz, szerintem nem vagy önző, nem a gyerek dolga a szülei nevelése, sajnos mindenki úgy rontja el az életét ahogy akarja, sajnos nem mindenkinek jutnak szuper szülők:(

2009. aug. 25. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Óh Te Drága!!!!! Nehogy magadat okold!!!!!!!!! Istenem, nagyon nagyon szorítok Neked és a legjobbakat kívánom.... Nekem sincsenek tökéletes szüleim.... De ez... Én hiszem, hogy sokkal jobb lesz az életed, és fogjatok össze a tesóddal, és majd a hibákból (szüleitek hibájából okulva) nektek egy összetartó, szerető családotok lesz!!!!!! Mert hiszem, hogy ti nagyon szeretitek egymást, és most itt az ideje hogy ez a kötelék még erősebb legyen!!!!!! ÉS tudom, hogy ha felnőttek lesztek, egymásra mindig számíthattok!!! Csak menni kell előre!! Fel a fejjel! Szeressétek egymást, és nem lesz baj!!! NEM VAGY ÖNZŐ!!!! Ezt jegyezd meg!!! A tesódért tegyél mg mindent, de a szüleid hibáiért nem te vagy a felelős!!! Érted? NEM TE!!!! tiszta szívemből kívánom, hogy legyen rendben az életetek!!!!!!!
2009. aug. 25. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Csak egy gondolat:az alkoholisták nagy százaléka depressziós!Hasonló körülmények között nőttem fel,apámat miután elköltöztem akkor sikerült nagy nehezen elimádkozni pszichiáterhez.2-3 évig jártunk pár havonta,beszélgettek,kapott gyógyszert,azóta nem iszik.Józanul néha feszült,de 9 éve talán 2 -3 alkalommal volt ittas,akkor is bajban...
2009. aug. 25. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
76%
Sajnos Apukádon a legnagyobb jóakarattal sem tudsz segíteni. Már megtapasztaltam, hogy alkoholistáknak nincs kiút. Anyukáddal jó lenne értelmesen beszélni. Mi az, ami arra készteti, hogy feláldozza az életét. Lehet, hogy a kötelességtudat, felelősségtudat, a részvét, és a szeretet, vagy a valamikori szerelem emléke, vagy a hozzátartozás érzése. Az is lehet, hogy nincs más választása. Ezeket komolyan kell venni, beszélgetni róla, de végül is az ő döntése. Nem vagy önző. Senki sem adhatja oda az életét olyan valakiért, aki nem fogadja el a felajánlott segítséget. Mindamellett elmondom, hogy engem a felnőtt lányom húzott ki egy (más jellegű) lelki válságból, én elfogadtam a segítségét, sokat tanultam tőle, és most kiegyensúlyozott lettem, jó testi, lelki egészségben vagyok. Ezt egy jó példának írtam, de nem biztos, hogy a te anyukád elfogadná a te tanácsaidat. Ha ő nem akarja, akkor te nem eröltetheted rá.
2009. aug. 25. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
26%
Nem hiszem, hogy ne lehetne értesíteni valakit, kényszergyógykezelésre vagy hasonlóra beutalni. Gyakorlatilag közveszélyes.
2009. aug. 25. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
81%

Zárat kicserélni, apát feljelenti zaklatásért..mehet ahova akar. NE engedjétek be..hátha ha nem lesz a feje fölött lak és nem kap ételt, akkor meggondolja, hogy mit tett a családjával.. Lehet, hogy kegyetlen de ÉN ezt tenném anyukád helyében..sőt már korábban megtettem volna, hisz a gyerekeim lelki egészsége a legfontosabb!!!! Lehet lepontozni..


Az emberek túl sokat aggódnak az ilyesmin és NEM mernek változtatni, pedig egyszerű lenne.. DE NEM TI vagytok a hibásak.

2009. aug. 26. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!