Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Idősödő szüleim egyre nehezebb...

Idősödő szüleim egyre nehezebb természetűek, másoknál is így van ez?

Figyelt kérdés

Külföldön élünk, szüleim mindig is nagyon sokat segítettek. Gyakorlatilag 2-3 havonta tutira vagy ők jöttek vagy mi mentünk. A gyerekeknél is sokat segítettek.


De az utóbbi pár évben már egyre nehezebb velük. (61 és 66 évesek). Sehova nem akarnak kimozdulni, egy étterembe képtelen vagyok elrángatni őket, még a sarki boltba sem jönnek el (tényleg, itt vannak 1-1,5 hetet és egész nap max a kertbe megyünk ki). Otthon pedig egymás agyára megyünk lassan. Anyám egész nap főz mert "enni kell és az embernek legyen RENDES étel", a konyhából gyakorlatilag ki vagyok szorítva, anyám mindenbe beleszól persze ő csak jót akar. Egyszóval én vagyok a h*lyegyerek mintha csak 16 lennék. Beszélgetni is nagyon nehéz velük, mert bármiről van szó "én nem tudhatom" meg "majd meglátom ha annyi idős leszek mint ők" stb...eszméletlen fárasztó. Ami nevetséges, mert családanya vagyok, 2 gyerekünk van, normális életet élünk, eltartjuk magunkat.

Mondhatjátok, hogy akkor minek találkozunk... Igen, csak aztán hazamennek és eltelik egy kis idő aztán hiányzunk egymásnak, meg a gyerekek, meg dolgozik bennem a ki tudja meddig élnek még és szeretnék nekik örömet okozni...


Aztán találkozunk és szinte azonnal megint én vagyok a kislányuk aki "nem tudhatja még" meg "nem tudom mi az a rendesen főzni/takarítani/vasalni stb".


És emlékszem, pár éve még nem voltak ilyenek. A legjobb emlékeinket gyűjtöttük be mikor elmentünk kirándulni/strandolni, erre-arra. És hiába mondom nekik, hogy otthon ülve egymás agyára megyünk, hogy kell egy kis kimozdulás és lesz téma...nem tudok rájuk hatni. És ez annyira szomorú, mert a család többi tagjával tudunk programolni, pedig ők fele ennyit nem tettek értünk mint a szüleim. A szüleimnek meg sehogy sem tudjuk viszonozni azt a rendegeteg segítséget, amit értünk tettek. Vettünk nekik ezt-azt, vagy elajándékozták vagy kibontatlanul áll azóta is. (pedig nem szegények, nem kellene spórolniuk), adtunk pénzt is ajándékba, csak töredékét fogadták el... úgy gondoltuk a egyetlen viszonzás a "család" lenne, hogy időt töltünk együtt, de egyre nehezebbek ezek is. Borzalmas, hogy sehogy sem tudunk nekik örömet okozni.


És ha az egész még nem lenne elég, szilveszterre ideutazik a nővérem, akit már majd 1,5 éve nem láttam, nagyon készültem rá, terveztem az ittlétét meg majd milyen jókat beszélgetünk. Erre a párom tegnap előállt a meglepetéssel, hogy Anyámékat is leszervezte ide 2 hétre, hogy "együtt legyen a nagy boldog család"...nem tudtam elrejteni a csalódottságom...



2015. nov. 9. 07:55
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Talán beszélj velük erről...
2015. nov. 9. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Átlagos emberenél ez sajnos így van. A személység merevezik, berögzül a nagyon erős szoksások és nagyon nehezen lehet őket megmozdítani - nem csak szó szerint, hanem átvitt értelemben is. Egyre inkább a múlt felé fordulnak és nem érdekli őket a jövő. Mivel ma Magyarországon eléggé katasztrofális állapotok vannak mindenütt, nem is csoda, ha a 60 éves ember ilyen mentális állapotban van.


Sajnálom. :(

2015. nov. 9. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Rengetegszer próbáltam már velük erről beszélni, de csak nagy sértődések voltak belőle. Mert "ők az idősebbek, fogadjam el őket olyannak, amilyenek" meg "idős fát már nem lehet átültetni"...ezt mondják mikor egy játszótérre szeretnék elmenni a gyerekekkel és velük.


Annyira szomorú, hogy van egy ugyanolyan korú kedves szitterünk, aki nem lett ilyen "öreges" agyilag és vele eljátunk mindenfelé, együtt fedezzük fel a környék érdekességeit, parkokat, játszótereket, éttermeket... pedig ő egy fizetett "alkalmazott" aki pénzért van velem, a szüleim pedig, akik megérdemelnék ezt, semmit nem fogadnak el csak otthon ülnek a kis világukban. És ha itt vannak akkor én is üljek otthon velük. Ha én elmegyek akkor "nagyvilági eljárogatós" vagyok, ha meg otthon maradok akkor egymás agyára megyünk...


És már előre el van rontva a karácsony-szilveszterem is...

2015. nov. 9. 08:09
 4/15 anonim ***** válasza:
38%

Ahogy öregszem én is egyre nehezebb természetű vagyok.

30/f

2015. nov. 9. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Erre akkor nincs megoldas ha egyszer mindenkeppen talalkozni akarsz veluk. A Skype-hoz mennyire ertenek?
2015. nov. 9. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Szoktunk skypeolni.


Ha meg nem találkozunk akkor meg megy a sopánkodás, hogy "már a gyerekem se kíváncsi rám" meg ilyesmi.


Tudom, hogy nincs megoldás, talán csak ki akartam magamból írni, hogy mennyire fáj az egész. Meghálálni nem tudom nekik amit értünk tettek, együtt lenni pedig kínszenvedés.


Most is itt voltak egy hetet, úgy búcsúztak el hogy "neveljem meg egy kicsit a gyerekem mert mikor legutóbb itt voltak még milyen jó gyerek volt"...

2015. nov. 9. 08:48
 7/15 anonim ***** válasza:

Szerintem ők mindig ilyenek voltak, csak neked nyílik rá a szemed egyre jobban. Viszonylag ritkán találkoztok, így jobban észreveszed. Önálló vagy, családanyaként bánik veled a megszokott környezeted - amíg kellett a segítségük, addig nem tűnt fel ez, mert még "gyerek"-ként viszonyultál hozzájuk te magad is. És persze nyilván hozzájárul valamennyire a koruk, bár 61 és 66 éves még egyáltalán nem idős, még csak nem is kifejezetten idősödő.

Ha sokat segítettek, és te vagy a kisebb gyerek, gondolom, nehéz nekik átállni más szemléletre. Mi lenne, ha nem otthonra hívnád őket, hanem pl. közös nyaralásra, ha már viszonozni akarod, amit adtak neked? Vagy otthon fizetnétek be őket valahová, sok gyógyszálló van, most már olyanok is, amik csak felnőtteket fogadnak - itthon is.

Lehet, hogy olyasmivel akarsz hálálkodni, amire nincs szükségük. Az első lépés az, hogy kitaláld, mi az, aminek valóban örülnének.

2015. nov. 9. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Remélem nem. Én a saját és házastársam szülein nem egészen ebben a beállításban láttam a dolgot. Inkább a való élettől való elszakadás jelentkezik egy idős embernél, aki egyre bezártabb életet él, egyre kevesebb a tapasztalata a folyó életről és a változásokat egyre nehezebben tudja feldolgozni. Ha a személyes társasága a saját generációjából kerül ki, akkor a bezártság csak fokozódik. Sokat jelent, ha a családban van feladata, szükség van rá l. az unokák körüli teendőkben, akkor tágítható a bezártság. Persze ilyen távol élő unokáknál ez nem jön számításba. Sokat jelenthet az internet hozzáférés, amikor a tájékozódás nemcsak a hivatalos médiára korlátozódik. Amiatt meg ne legyen lelkiismeret furdalásod, hogy a szüleid jóságát nekik nem tudod viszonozni. Nekem anyám mondta annak idején, hogy nem visszafelé kell gyakorolni a jóságot és segítést, hanem előrefelé, a gyerekek irányában.
2015. nov. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Andizsuzsi ***** válasza:
67%

" szeretnék nekik örömet okozni... "


Akkor ne a te akaratodat akard rájuk erőltetni, hanem úgy töltsétek együtt az időt, ahogy az nekik jó.

Remélem, hogy soha nem jutok oda, hogy a gyerekem csalódott lesz amiatt, hogy velem kell töltenie az ünnepeket...

2015. nov. 9. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Közös nyaralást próbáltunk, de nem igazán fogadták el. Akartunk velük mennyi (mi és ők) de erre Anyám közölte, hogy a nővéremék nélkül ő nem megy, mi pedig csak velük akartunk nyaralást így semmi nem let belőle.

Amíg volt feladatuk a családban (ők vigyáztak az első gyerekünkre vagy másfél évig, rendszeresen utazgattak ide), akkor folyamatosan kritizáltak mindenben. Miért így a gyerek, miért ezt adjuk enni, miért így altatunk…gyakorlatilag ők tudják mi kell neki, mi mint a szülei csak elrontjuk. Mikor megbeszéltük már nem jönnek többet mert nem bírják a kiutazást, akkor is úgy búcsúztunk el, hogy “vajon mi lesz most az unokájukkal, mi lesz így vele”…

Szóval segítség is volt meg idegőrlés is…


És tényleg azt látom, hogy elszakadnak a való élettől és csak morgolódnak és amit a gyerekeik mondanak azt kinevetik, mert mit tudhatja ő…

2015. nov. 9. 09:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!