Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Milyen könyv, vagy mi segítene...

Milyen könyv, vagy mi segítene édesanyám halálának feldolgozásában?

Figyelt kérdés

3 hónapja, hirtelen, kb előjel nélkül elhunyt az édesanyám. Lassan 6 hónapja, hogy anyai ágon a mamám is, ő volt az utolsó élő nagyszülőm. Fel sem tudtam fogni, hogy mit érez anya, én viszonylag jól fogadtam a mama halálát, mert az elmúlt 1 évben rohamosan romlott az állapota, és 10 év után végre "újra a papával van". Papa halálát nagyon rosszul viseltem, csúnyán hangzik de félig meddig mamáé kellett ahhoz, hogy elengedjem...

De anya halála más, kb egyik pillanatról a másikra történt. Nem szeretném részletezni itt, nem lehet nem undin elmondani.

Próbálom kibeszélni magamból olyan emberekkel akik szintén vesztettek már el szülőket, de nem tudom mi segíthet még. Tudtok tanácsot, javaslatot adni? Kolléganőm (aki nincs ebben az élethelyzetben, a pszichológust ajánlotta múltkor, mert azt mondtam, hogy hiányzik anya amikor beszéltünk erről), utánanéztem a gyász feldolgozásának idejének, akkor ez nem fura, mert néha 1 éven túli is lehet a folyamat. Meg én inkább gyásztanácsadóban gondolkodok.



2021. aug. 21. 19:03
 1/8 anonim ***** válasza:
97%

A gyászfeldolgozás szempontjából 3 hónap az szinte "semmi". A folyamat valóban eltarthat akár 1 évig is. A fájdalom és a többi intenzív érzés idővel enyhülni fog. A folyamatot nem tudod lerövidíteni. Itt nincsenek tanácsok/különböző praktikák, tényleg csak az idő múlásával - és/vagy szakember segítségével - lesz könnyebb.

Ha a gyász folyamata valahol elakad (a fájdalom egy év után sem enyhül, nem tudsz továbblépni...) , akkor valóban szükség van pszichológusra. Több pszichológus van, aki gyász tanácsadásra is specializálódott.


(Őszinte részvétem!)

2021. aug. 21. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
10%

1 ezt azért gondolod így, mert ilyen elcseszett, vekengö a gyász kulturánk. Ha valaki nem szenved egy évig, akkor biztos nem is gyászol igazán... És ha mondjuk holnap túl lehetne lépni, akkor vevő lennél a receptre, vagy kötnéd az ebet a karóhoz?


Van egy nagyon tanácsadás, nekem sokat segítettek elengedés témában: [link]


Nem mondom, hogy holnap megoldást találsz, de minden csak fejben létezik. A szenvedés is...

2021. aug. 21. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
2# Nem azt írtam, hogy eltart 1 évig, hanem azt, hogy eltarthat... Van aki 1 hónap alatt túllép a gyászon, de van akinek 1 év kell. Rengeteg tényezőn múlik és nem úgy működik, hogy "na, nem akarok tovább szenvedni, nekem ennyi elég volt". Van akinek több idő kell, van akinek kevesebb.
2021. aug. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
95%
Engedd meg magadnak a bánatot,a szomorúságot. Emlékezz,nézz képeket,beszélgess róla a családdal,ismerősökkel.Pár hónapig sírj,ha arra van szükséged. Aztán már csak belül fáj,kifelé nem látszik,megtalálod a békédet. Mindig is hiányozni fog,de megtanulod elfogadni a helyzetet. Aztán észreveszed magadon,hogy átvettél tőle valami szokást,amit csak ő csinált.Például ahogy fogta a poharat,vagy itta a kávét,vagy ahogy magyarázott. Ez nekem olyan jó volt,akkor jöttem rá,hogy bennem él tovább,már nem szomorúsággal,hanem nagy szeretettel gondolok rá. Ne keseredj el,minden egyes nap közelebb visz ehhez az állapothoz.
2021. aug. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
94%
Az idö segit legtöbbet sajna.
2021. aug. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Végtelen tudat

Bátorság a gyaszhoz

Polc Alaine munkái

Singer Magdolna weboldala és könyvei


Az én Anyukám április végén ment el... Aterzem, őszinte részvétem.. :(

2021. aug. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Singer Magdolna: Vigasztalódás a gyászban könyve


Szerintem azért egyszerre csak egy könyvet olvass végig. Ez gyaszfeldolgozasrol szol.

Popper Péternek meg van egy reges regi picike konyve azt hiszem Faj-e meghalni? nagyon szuper konyv nagymamam halalakor az segitett.



gyermekem elvesztesekor egy gyaszban jartas pszichiater is.erosom meg ezeket tanacsolta:

Rendesen bucsuzzak el tole, irjak neki levelet, ha nehez megfogalmaznom, akkor rajzoljak, azt vigyem ki a sirjahoz (neki az se volt szoval csak kepletesen valahova), vagy ultessek neki egy fat, bokrot...

Sokat olvastam es a regi klasszikus gyaszhoz tartozo solgok sokat segitenek. peldaul x honapig feketeben jarno vagy legalabb kituzni a fekete szalagot es igen ha megkerdezik megmondani te most gyaszolsz. Azt gondolom ezek a regi hagyomanyok sokat segitenek vallastol, hittol fuggetlenul. Nagymamam minsig kert nagypapam halalanak evfordulojan miset neki, hogy soroljak fol kikre emlekeznek azon a napon stb.

Ha nincs nagyon messze a lakhelyedtol a temeto, ahol orpk nyugalomra helyeztek, akkor jaej ki rendszeresen eloszor mondjuk hetente, aztan caak kethetente, utana fel ev mulva mar csak havonta a sirhoz/urnahoz es vigyel viragot, tedd rendbe, kicait ucsorogj ott el. Otthon is berendezhetsz neki egy kis polcreszt, ahova kiteszed a fenykepet, valami kis emlektargyat. Ahogy telik az ido szepen haladni fogsz. Ha megnezed z ajnkott Singer Magdolna konyvet, akkor abbol megtudhatod mikor akadtal el es mikor kell szakwmber segitseget kerned.

2021. aug. 22. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

6-os vagyok: én emlekkonyvet írok róla, az emlekeimmel és az általa szeretett emberek írásaival is megtoltottem.

Egyébként ijesztően gyönyörű lett eddig, nem hibáztam sem a rajzokban, sem az írásban. Nekem jól esik, közben előjönnek emlékek, van hogy gy elsirom magam, van, hogy mosolygok.

2021. aug. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!