Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért változhatott meg ennyire...

Miért változhatott meg ennyire a hozzáállásuk az évek alatt?

Figyelt kérdés

Hárman vagyunk testvérek, én vagyok a legidősebb. Gyerekként nem voltunk rosszak, viszont ennek ellenére folyton ezt éreztették velünk. Anyám az iskolában minden hülye szakkörre beíratott minket, neki tipikusan az a szemlélete és iskolás korunkban is az volt, hogy mindenből a legjobb eredményt teljesítsem, persze a mögötte rejlő valós tudás mellékes. Én pont hogy fordítva voltam mindig is csak abból lett jeles dolgozatom amit valóban tudtam és ami érdekelt is. És mikor valamiből nem lett jó osztályzatom (például középsuliban erős szakmai tanulmány alatt az irodalom kettes lett) teljesen kiakadt hogy én milyen rossz vagyok. Neki mindig is ez volt a szemlélete hogy aki nem úgy tesz mint ő az rossz meg hülye. Apám kicsit ingerlékenyebb volt mindig is, még kicsi koromban volt olyan hogy valami miatt egész éjjel sírtam, meghallotta a másik szobából és őrjöngve jött át hogy mégis mi a bajom. Egyik szülőmmel sem volt szoros a kapcsolatom soha, semmi személyeset nem osztottam meg velük szinte soha.

Aztán jött a tizenéves kor vége, mindhármunknál el jött az elsö kapcsolatok, barát-barátnő ideje, suli után egymáshoz menés és ottalvás hétvégente. Na ekkor a szüleink kijelentették, hogy úgy alakítsuk a dolgokat hogy ők hallani sem akarnak unokáról még egy jó darabig.

Aztán szintén múltak az évek, mindhármunknak lett saját külön élete viszont gyerek csak a húgomnál csusszant be egy négy éve. Őt mindenki szereti, mi is gyakran vigyázunk rá a kezdetektől. Ő nagyon szeret nálunk lenni és mindenki mondja hogy milyen jó szülők lennénk mi is. Mikor nálunk van úgy érzem hogy sokat tanultam a szüleim hibáiból és tudom hogy milyen kell lennie egy jó szülőnek. Ennek ellenére néha van hogy egész éjjel ezen a gyermek témán gondolkozom. Vissza gondolok a saját gyerekkoromra, arra hogyan viselkedtek velem a szüleim, és mikor a saját magam hibáival is elgondolkozom így végig szalad rajtam a gondolat hogy milyen rossz szülő is lennék. A párom szerint csak túlaggódom. Mindketten mindig is semlegesen álltunk a gyerekvállaláshoz, nem zárkóztunk el tőle inkább csak amolyan "majd egyszer a távoli jövőben" volt a hizzáállásunk és még most is.

A mostani karácsonyi összejövetelen viszont a szokásos érdeklődésnél jobban elő jött a téma. A szüleim gyakorlatilag kijelentették hogy ők már a kezdetektől több unokára számítottak. Ök úgy gondolták hogy majd mindhármunknak lesz fejenként három gyerek vagyis összesen 9 unokát vártak de jelenleg csak egy van, mi meg itt vagyunk 32, 34 és 37 évesen. És ezt mind olyan számonkérő stílusban mint anno mikor nem jó osztályzatot vittem haza.

Pontosan hogy miért azt nem tudom, de nálam most ez a téma kiverte a biztosítékot. Konkrétan kijelemtettem szó szerint hogy nincs az az Isten hogy még egyszer átéljek egy gyermekkort akármelyik oldalról. Azóta nem beszéltem a szüleimmel.


Szerintetek mitől változtak ennyit kb 15 év alatt? Annak idején úgy csináltak mintha egy gyerek csak teher lenne most meg tőlünk elvárnák. Mitől változhatott meg ennyire a hozzáállásuk?



2023. febr. 26. 01:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
86%

Nyilvan ki a franc akar egy tinitol/ fiatal felnottol unokat? Epeszu ember nem biztatja arra a gyereket, hogy szuljon koran, gyerekfejjel.


Mostmar mindenki boven benne van a korban kozuletek, ez igy mar teljesen mas. Illetve egy szulo-gyerek es nagyszulo-unoka kapcsolat tok mas. Lazabb, kevesebb a felelosseg, nem te neveled, neked szinte csak a jo resz jut.


De egyebkent halal lenyegtelen ok mit akarnak, pofatlansag is szamon kerni a gyereken, hogy mikor szul mar. Nincs kozuk hozza.

2023. febr. 26. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
78%

Kérdező: a hozott családi mintákra érdemes figyelni, de túlaggódni nem szabad.

Kérheted pszichológus segítségét is, ők jobban rálátnak hogy az ilyen "hozott rossz minták" miképpen kerülhetőek el. Rágörcsölni nem szbad.


Szüleid csak elvárásokat támasztanak az unoka-kérdésben is ugyanúgy, mint anno gyerekkorodban az osztályzatokat illetően...

2023. febr. 26. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
95%
Az ilyen szülő nem változik. Az unokával kicsit kevésbé követelőző, de ugyanúgy működik: minden büszkeségre okot adó dologgal azonnal dicsekszik fűnek-fának, de a szerinte ciki vagy kevésbé jelentős dolgokról mélyen hallgat mások előtt. Imádja az unokát addig a pillanatig, amíg az számára megfelelően viselkedik, gondolkodik, de amint ellentmond, elzavarja. Amikor fárasztani kezdi, akkor hazamegy (vagy hazaküldi a gyereket), mert neki elég volt. Ennyi a titok.
2023. febr. 26. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
86%

Az unokával kapcsolatos hozzáállás azért változott, mert tiniként "nem akarták", most pedig megijedtek, hogy hamarosan már esetleg nem jöhet össze az unoka.


Elvárásként tálalták ezt is...


Egyébként - gondolom - olyasféle nevelési elvük lehetett, hogy: "ha jó vagy, szeretlek", "ha úgy viselkedsz ahogy elvárom vagy megmondtam akkor rendben van", egyébként pedig érezteti hogy problémás a gyerek.

Lehet ezért nem érezted hozzád közelállónak őket, persze ezek csak gondolatok.

2023. febr. 26. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
41%

Szeretnél gyereket akkor legyen ha nem ne ti dolgotok ne a te gyerekkori dolgait miatt ne legyen ha amúgy szeretnél gyereket.

3 gyerekem van pedig nekem nem volt jó gyerekkorom .

Mindegyiket imádom .

2023. febr. 26. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
2023. febr. 26. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
88%

Nem kell gyereket csinálni, ha TI nem akartok, a szülők elvárását meg nagy ívben le kell tojni.


Halkan jegyzem meg, hogy az én gyerekem nem menne olyan nagyszülőhöz, aki a gyerekkoromat végigüvöltötte, meg állandóan passzív-agresszívkodott.


Akkor pereljenek láthatást, nem érdekel, azt a heti 2 órát felügyelettel kibírjuk, de nem hagynám nekik ott.

2023. febr. 26. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
92%
Nem változtak. Csak az unokákat nem nekik kell nevelni, hanem a szülöknek. Nekik elég megsimogatni a buksijukat évente 2x,( nem lesznek mintanagyszülők, ne aggódj), meg a szomszéd Marika néninek lehet velük dicsekedni.
2023. febr. 26. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
84%

Legközelebb közöld, hogy akkor lesz gyereketek, ha a pároddal akartok, nem akkor, amikor a szüleid elvárják!

Nyugodtan védd meg magad! Sajnálom, hogy ilyen szüleid vannak!

2023. febr. 26. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
80%

Jó nagy lelki nyomást rátok tehettek ha ennyire mindhármotokba beivódott. :(

TI gondoljátok végig. A TI gyereketek lesz és biztos hogy nem úgy nevelitek majd mint a szüleid benneteket.

Ahogy írtad az jön le hogy tulajdonképpen vágysz már gyerekre és tudod hogy nem olyan gyerekkora lesz.

A szülők bárminemű véleményét zárd ki! Akkor attól féltek hogy túl korán lesznek nagyszülők és netán nekik kell eltartani gyerekestül most meg már azon paráznak hogy nem lesz elég unokájuk.

Nem változtak meg. Akkor is csak magukkal foglalkoztak és most is. Csak az idő halad és az igényeik változtak.

Ha meg lesz gyerek nem kell annak sülve-főve együtt lennie a nagyszülőkkel.

2023. febr. 26. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!