Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan dolgozzam ezt fel?...

Hogyan dolgozzam ezt fel? Anyukám (még nem) elvesztése, rossz kapcsolat amit szinte lehetetlen kijavítani?

Figyelt kérdés

Anyukám nemrég lett 68 éves, már pár éve nyugdíjas. Viszont engem 20 éves korom óta majdnem 15 éven keresztül (most 35 vagyok) válogatott traumáknak tett ki. Mindenből veszekedést csinált és többször kidobott otthonról miközben én semmi rosszat nem tettem ellene. Persze néha felszólaltam az elnyomás ellen. Ennek az lett a vége, hogy idő előtt kellett otthonról elköltözni, a tanulmányaimat nem tudtam befejezni és az életemet albérletből kellett elkezdeni, ahogy nyilván mindenki másnak is, de ha még adott volna 5 évet, le tudtam volna mesterdiplomázni és akár egy komoly külföldi karrierrel kezdhettem volna az életemet.


Nem ez a probléma.


A probléma az, hogy ő akkor is megcsinálja a bajt, ha csak felhívod telefonon, vagy hétvégén átmész hozzá. Sajnos a megoldás amire rájöttem az, hogy akár kedveskedik, akár kötekszik durván rá kell szólni mint egy kisgyerekre, illetve lehetőleg figyelmen kívül kell hagyni. "dolgozom", "nem érek rá ne haragudj" "nincs időm" "légyszíves fejezd be, nem kell kötekedni" rájöttem, hogy ezekkel szinte teljesen le lehet fojtani azt, hogy a semmiből is hetekig tartó lelki terrort, világháborút kreáljon ami örökké csak forog, csak forog és megrágja az agyamat. Ráadásul nem is mondok el neki semmit amire gondolok vagy ami történik éppen velem mert azonnal belémköt és még hetekig fel is hozza, szóval megtartom magamnak mintha, ahogy ő fogalmazott "idegenek lennénk"


Viszont sajnos ezzel a távolságtartással a kedves dolgokból és gyakorlatilag mindenből elvágom. Mivel ő már 68 éves, a magyarországon a nők várható élettartama pedig átlagban nézve 78 év, gyakorlatilag 10 éve van még hátra, tehát 10 évig "foghatom édesanyám kezét" 10 évig mondhatok neki kedves szavakat, 10 évig adhatok neki élményeket, közös sétákat, bármit. Utána már ő nem lesz. Soha többet.


Tehát bánni fogom azt, hogy az esetek 90%-ban "nem érek rá" "dolgozom" ezzel leráztam és nem mentem bele az ötleteibe, kéréseibe. Nem ugrottam azonnal amikor eszébe jutott valami, hogy menjünk el ide/ vagy oda együtt. Persze amikor én mondom, hogy most ráérek és elmehetünk neki sosem jó. Látom leépülni, hogy folyamatosan a TV előtt ül, gyakorlatilag fekszik a kanapén és már ebből áll az élete 90%-a. De nem tudom kimozdítani ebből és nem is szeretném, mert nem szeretném az életemet túlságosan kötni az övéhez.


Nekem 35 évesen már feleségemnek kéne lassan lenni és gyerekeimnek és velük kellene foglalkozni, helyette a rengeteg probléma miatt amit a szüleim okoztak 35 évesen is olyan vagyok mint egy jóllakott iskolás otthon délután és rengeteg magánéleti problémám is van. Ezek elkezdtek megszűnni mióta a szüleimmel elkezdtem megszakítani a kapcsolatot és kevésbé hagyom, hogy beleszóljanak az életembe, kevésbé szinte egyáltalán nem mondom el nekik mi történik velem.


Szóval nekem csak egy dolog jár a fejemben, hogy ha meghal, nagyon fogom bánni, hogy nem tettem szebbé az életét. Nem tettem meg mindent annak érdekében, hogy a kapcsolatunk jobb legyen. De a jelenben mégis ez számomra egy védőburkot képez és nyugodtabb életet jelent. Ő egyébként sokszor tesz kísérleteket arra, hogy kifejezze a szeretetét. Én ezt már feladtam. Már csak belül örlöm magam ezen amit leírtam, mert ha nyitok, akkor azonnal támad is, irányítani próbál és sajnos sokszor kárt okoz és fölösleges durva konfliktusokat, kiabálást, veszekedést, stb, ezért zárva kell tartanom az életemet előtte. Ha egy beszélgetés, vagy egy kis nyitottság még pozitív dolgokkal is kezdődik, a megnyitás után könnyen elszalad vele a ló és átfordítja negatív dolgokba vagy felbátorodik és beleszól olyanokba amikbe nem kéne sőt belém is köt.


Ezért a

"légyszíves hagyj békén hagy csináljam a dolgaim"

"légyszíves ne szólj bele"

"légyszíves ne kötekedj, köszönöm"

Általában a nyitásait ezekkel kell elfojtanom.


De visszatérve az alap kérdésre, ha elveszítem mennyire fogom bánni, hogy ez az utolsó 10 évében a kapcsolatunk erről szólt? És nem adtam bele sokkal többet? Más is van, vagy volt ezzel így? Őszínte tanácsokat kérek és nem lehurrogást.


2023. júl. 22. 11:11
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Szóval a konklúzió az, hogy épp eleget szólt bele az életembe, felőle ott dögölhet meg ahol akar, hagyjon engem békén. Kizárom. Nem figyelek rá oda. Ez az alap hozzáállás.


Amit persze érzek, hogy nem helyes és később bánni fogom, viszont így védve vagyok attól, hogy tényleg felforgassa az életemet.

2023. júl. 22. 11:20
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Szebbé tenni az életét?

Nem tudsz embereket megmenteni saját maguktól, még a saját édesanyádat sem. Próbáltál már beszélni vele erről? Őszintén elmondani neki, hogy érzel… valószínű már próbáltad, de ezesetben ne hibáztasd magad, megtetted amit lehet. Nem szeretnél pszichológussal beszélni? Ha beszélnél a traumáidról, tisztábban látnád a helyzetet.

Kérlek, ne gondold, hogy csak mert megszült, az feljogosítja arra, hogy azt tegyen veled/mondjon neked amit akar. Nem vagy a tulajdona. Bármennyire is szomorú, vannak sz.ar anyák, de ez nem a te hibád.

2023. júl. 22. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Mármint érthető a problémád, logikusan gondolkodsz, belül mégis bizonytalan vagy. Az élet egyik legnagyobb problémája, hogy harcol a szív és az ész. A pszichológust azért ajánlottam, mert nekem rengeteget segített, hogy megismertem önmagam, megtanultam kívülről látni az életem, a helyzeteket, amikben vagyok és könnyebb dönteni is, hogy adott pillanatban a szívemre hallgassak vagy az eszemre.
2023. júl. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Egyébként kecskeméten élünk.
2023. júl. 22. 11:51
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Pszichológust már online is lehet találni, én a hedepy oldalán találtam az enyémet. Az elején nem tudtam elképzelni, hogyan zajlik egy személyes beszélgetés laptopon keresztül, de tökéletesen működik.
2023. júl. 22. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Én messzebb költöznék tőle majd megbeszélném vele hogy évente 1-2x látogatnám. Azzal meg kell elégednie. Annyi idő alatt is lehet jót tenni, viszont az idődet inkább magadra kell fordítani, a saját életedre, ezt neki is meg kéne értenie. Talán jobbra is fordul a viszonyotok.
2023. júl. 22. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de én baromira nem értelek.

Egy anyával törődni kell, szeretni kell, amíg lehet, vele kell lenni.

DE!

Ez nem anya. Ez még embernek sem nevezhető. Ez egy bántalmazó féreg. Te valamiféle bamba álomvilágban élsz, amiért azt hallucinálod, hogy ez az izé bármiféle törődést igényel. 18 évesen kellett volna vele örökre megszakítani a kapcsolatot. Ne haragudj, de te nem vagy normális. Mondjuk volt kitől örökölni...

2023. júl. 22. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Én is ugyanebben a helyzetben vagyok. Nekem anyám mindenáron rám akarja húzni, hogy én szellemifogyatékos vagyok, mert nem az ő elvárásai szerint cselekszem és nem azt csinálom amit ő PARANCSOL! Aztán rájöttem, hogy ezt azért akarja rámapplikálni, mert nagyon jól el tudja rejteni mögé saját sikertelenségeit. Hogy azért nem vittem sokra, mert én fogyatékos vagyok, s nem azért mert se olyan nevelést, se támogatást nem kaptam. Azért nem beszélek vele, mert fogyatékos vagyok és véletlen sem azért, mert egy mocskos bántalmazó féreg.


Gyerekkoromban is egy agresszív állat volt. Állandóan nekiment apámnak is és nemem is, ha valamelyikünk ellent mert mondani neki. Fater tűrte. Ha esetleg piásan jött haza a fater, anyám egyből nekiment mint egy vadállat. Fater mikor ivott, akkor megtakargatta. Akkor anyám előhúzta a "jaj engem a férjem részegen összevert, szegény bántalmazott nő vagyok" féle jolly joker ütőkártyát, amit manapság a nők 100% sikerrel húznak elő. De minden esetben anyám volt az agresszor. Mint ahogyan még felnőtt koromban is erőszakos és agresszív volt apámmal is és velem is.

Én szépen minden kapcsolatot megszakítottam anyámmal, ennek már több mint 10 éve. S ehhez tartom is magam. Még a temetésére sem fogok elmenni. Anyám most 58 éves.

Nekem nincs arra szükségem, hogy hallgassam az ordítását, mocskolódását. Ezért menjek el hozzá? "Te ilyen hülye vagy, olyan hülye vagy, te szellemifogyatékos vagy! Bezzeg az unokatesód, tanult, mérnök, nem egy sz.r sofőr! Ő sikeres! Jó a házassága is, nem elvált!" Csak azt felejti el hozzátenni, hogy az unokatesóm, akit ő annyira istenít,kiegyensúlyozott családban nőtt fel, s gyakorlatilag annyi szülői támogatást kapott, hogy csak bele kellett ülnie abba, amit alátoltak. Ha én is annyi szülői támogatást kaptam volna, már én sem itt tartanék.


37/F

2023. júl. 22. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Lehet egy pszichológus se ártana.
2023. júl. 23. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Neked sem ha hajnali fél egykor ezzel töltöd a drága idődet szombat este, hogy a problémáimat olvasgatod!!

Az én problémám legalább alapos és gyökeres. Az, hogy te ezt olvasod viszont felvet néhány kérdést. Azt javaslom fordulj te pszichológushoz.

2023. júl. 23. 02:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!