Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Nagyszülő-szülő konfliktus,...

Nagyszülő-szülő konfliktus, édesanyám úgy érzem nem kezel felnőttként. Nők, akiknél ez előfordult, ti hogyan oldottátok meg?

Figyelt kérdés

Úgy érzem, anya még mindig nem kezel felnőttként, pedig már több, mint 8 éve elköltöztem tőlük, önálló vagyok, házas, és lassan megszületik az első gyermekem. Utóbbi indokolja most a kérdést, szeretném még a gyerek érkezése előtt rendbetenni a dolgot.

Nem a legdurvább, mindenbe is beleszól szintű viselkedést kell elképzelni. De nem érzem így se sokszor, hogy partnerként kezelne, vagy hogy elismerné, amit mondok/teszek.

Többször megkaptam már tőle pl hogy "nekem könnyű", én könnyen beszélek. Ez különösen zavar, hiszen amióta elköltöztem, dolgozok, mindenem amim van, magamnak teremtettem meg, és saját erőből jutottam el olyan szintre, hogy most már jobb fizetésért dolgozzak, soha nem volt protekcióm sehova, és ők se tudtak engem anyagilag támogatni.

Mindemellett jobban is bánok a pénzzel, mint ők, tudok félretenni, de ez mindig is így volt, mikor alig kerestem valamit, akkor is igyekeztem kevesével spórolgatni - mégse hallgatják meg ha mondok nekik tippeket, tanácsokat, mit hogy lenne érdemes... egyszerűen le vagyok tudva annyival, hogy nekem könnyű. De ez nem csak pénzügyekre érvényes, bármivel kapcsolatban mondom el a meglátásaimat, azokat sose fogadják meg/el, ilyen stílusú válaszokat kapok, hogy "majd ha odakerülsz te is, megtudod", stb. Ez az aduász kb, hiszen jó esetben sose fogok odakerülni, vagy ha igen, már addigra nekik nem lesz aktuális. Hasonló a "majd ha annyi idős leszel", de persze a szülő mindig idősebb marad :)

A baba érkezése kapcsán kezdenek megsokszorozódni ezek a fajta mondatok, meg aztán én is egyre kevésbé tudom tolerálni. Oké, ha elmondja, nála hogy zajlott ez vagy az. Erre pl én reagálok, hogy nálunk hogy lesznek a dolgok valószínűleg, és viccesen rávágott egy ilyet, hogy "úgy rontod el a gyereket, ahogy akarod". Vagy pl a gyermekágyas időszakban kértem, hogy jöjjön el hozzánk, legyen itt velem 1 hetet vagy többet, segítsen kicsit. Már a legelején ezt mondtam neki, akkor semmi kivetnivalója nem volt, sőt örült neki. Most, hogy közeledünk, már jön mindenfélékkel, hogy ő csak akkor jön, ha ez és ez meglesz, stb. Nonszensznek tartom, hogy konkrétan meg se kérdez, hanem ő kijelenti, hogy csak így hajlandó jönni a gyerekéhez, az unokájához, ráadásul még értelmetlen is amit kér (az életterünk átalakítását akarja de olyan elvek mentén, amik konkrétan a saját házukban sem teljesülnek, itt pedig plusz munkával járna a megteremtése). Amikor ezt elmondtam neki, akkor pedig én voltam a rossz, "nem akarásnak nyögés a vége". Mintha én nem akarnám hogy jöjjön.

Próbáltam már eddig is megbeszélni ezeket vele, volt hogy csak ráhagytam... de úgy érzem, valahogy nem sikerül rendes mederbe terelni a dolgot, az én türelmem pedig a hormonok miatt is valószínű, de egyre kevesebb az ilyenekhez, már sok felgyűlt és kb egyből ugrok az ilyesféle mondatokra. Ő pedig többnyire csak megbántódik, bűntudatot ébresztve bennem.

Aki járt hasonló cipőben, hogy tudta megoldani? Hogy kommunikáljak vele, hogy átmenjen az üzenet? Nem szeretném ezeket a véget nem érő játszmákat nyomni a kicsi mellett is...


2023. szept. 14. 05:20
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
72%

Nincs azzal semmi baj amúgy, ha megy valami segíteni a friss anyukànak, ha(!) jó a kapcsolat. Nálunk anyódsom mindennap átjött pár órára (ez második gyereknél igen hasznos volt), de mi tényleg kedveljük, szeretjük egymást, nem magyaràzunk adogatunk tanácsot, szólunk bele egymás életébe, ahogy ti teszitek anyáddal.


Ha ilyen sz*r a kapcsolatotok, minek hívod oda megjátszani a bizalmas anya-lánya kapcsolatot? Ahogy írtàk itt, viszed tovább a mintát, ugyanolyan vagy, csak nem veszed észre.

2023. szept. 14. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

Egyik másik válaszban azért megint előjöttek a szokásos gyk-s túlzások... attól, hogy a kérdésben a problémára fókuszáltam, még nem azt jelenti, hogy nem bírjuk elviselni egymást, nem jövünk ki, stb. Alapvetően jó a viszonyunk, nagyon szeretem őt, DE igenis úgy érzem, hogy bizonyos helyzetekben nem kezel felnőttként. A kettő nem zárja ki egymást. Nem traktáljuk egymást folyton a saját elgondolásainkkal, de mikor azok szóbajönnek, akkor többször vitaforrássá válnak.


A "minek magyarázol neki" felvetéshez. Abban alapvetően nem látok kivetnivalót egyik oldalról sem, hogy el lehessen mondani a másiknak a saját véleményünket, főleg szoros kapcsolat esetén. Részemről ha mindez normális hangnemben történik, és építő szándékú, akkor teljesen rendben van. Sőt továbbmegyek, értelmesen vitázni is lehet bármiről, érvekkel alátámasztva, nem személyeskedve - bár tudom, hogy nálunk ennek nincs nagy kultúrája, sokan el se tudják képzelni, hogy így is lehet. Ez nekem nem a "magyarázás" kategória.

Ha pl én kapok egy tanácsot, de nem értek vele egyet, bármikor meg tudom indokolni, hogy miért nem eszerint fogok eljárni, és ezzel lezártnak tekinthető a téma. Ugyanezt visszafelé is elfogadnám, viszont ahogy fentebb írtam, nem logikus, hanem csak érzelmi alapú válaszok szoktak érkezni szülői részről, amivel ugye nem sokat lehet kezdeni.


Illetve az is több helyen visszaköszönt, hogy minek hívom ide. Nyilván azért, amiért mindenki más is szokta, hogy a gyermekágyas időszakban legyen segítség a háztartás vezetésében. Nem a gyerekkel hívom foglalkozni, hanem hogy ne szaladjon a ház, addig se amíg még kialakulóban van a picivel a napi rutinunk. Ennek mi köze a leváláshoz? Anyósom is jön ugyanúgy 1 hétre. Plusz 1 hetet lesz velünk itthon a férjem. Nekem ne mondja senki, hogy főleg az első időszakban, első gyerekkel nem jön jól bármilyen segítség a családtól! A felnőttség bizonyítéka, hogy véletlenül se fogadsz el vagy kérsz semmiféle segítséget? :D Aki szerint így van, azoknak mondom, hogy ez egy túlkompenzálás, amit szintén gyerekkorból a szülőktől hozunk, és nem egy kiegyensúlyozott lelkivilág lenyomata. Ilyenkor a "légy erős" parancs dolgozik az emberben, ami arra vezethető vissza, hogy túl korán kellett felnőni, és/vagy nem tudta megélni gyerekként a sebezhetőségét, azt mindig el kellett nyomnia. De visszatérve a témához, mint mondtam, én már réges-rég önálló vagyok, kb havi 1x találkozok a szüleimmel, hetente 1-2x beszélünk, szó sincs róla, hogy ne történt volna meg az a bizonyos elengedés/leválás. Illetve szinte mindenki, aki tehette, igenis igénybevette a családot ebben az időszakban a tágabb környezetemben, nem is értem ezen miért vagytok többen megbotránkozva.


Köszönöm az eddigi válaszokat, átgondolom őket, megnézem mit tudok belőle kihozni. De várom még a gyakorlati tanácsokat.

2023. szept. 14. 08:09
 13/24 anonim ***** válasza:
82%

De azt jelenti. Csak ugye erről nem szabad beszélni. Ciki a diszfunkcionális család még ma is, mert hát mit fog gondolni a falu.

Gyakorlati tanács nincs, amíg eszköztelen vagy, magyarul nem válsz le érzelmileg.

2023. szept. 14. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
79%
Ez nem szoros kapcsolat, ez semmilyen. Véleményt akkor mondunk, ha kérdezik. Ez a legnagyobb hibátok.
2023. szept. 14. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
87%
Kedves kérdező, attól, hogy gyakorlatilag önálló vagy, lelkileg abszolút nem. Nem a különköltözéstől leszel az. Akkor sem, ha férjed lesz, és akkor sem ha gyereked. Ha megtalálod önmagad, na akkor leszel. Egyelőre nem találtad meg.
2023. szept. 14. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 A kérdező kommentje:
Így kezd szórakoztató lenni ez a kérdés, úgy látom 1 emberrel beszélgetek már csak :D mesélj még kérlek kedves unatkozó gyk-s társam :) várom még a Brian Tracy/Szabó Péter mondatokat.
2023. szept. 14. 08:30
 17/24 anonim ***** válasza:
81%

Dehogy fecsérlek ebbe több energiát. Leírtam amit szerettem volna, ingyen, hátha bemegy. De csak olyannak tudok segíteni, akivel ugyanazt a valósagot nézzük. Amíg te zöldnek látod az egyértelműen kék eget, a kommunikáció nem fog működni.

Mellesleg senki nem ír ki ide kérdést, idegeneknek, akinek van önbizalma és biztos magában.

Jaj, mit tegyek, mit csináljak anyámmal, hogy magyarázzam meg neki. Full önbizalomhiány és a legalja lelkiállapot. Persze, te ezt még nem látod. Majd, ahogy cseperedik a gyerek, eszedbe fog jutni. Amikor ő megy terápiára, te meg nem fogod érteni mit rontottál el. Ahogy most sem érted, mi a gond.

Saját magától senkit nem tudok megmenteni, bármennyire szeretném.

2023. szept. 14. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:
De tudod, ami nem öl meg, az megerősít. A felhők felett pedig mindig süt a nap. Ne légy ilyen borúlátó :) köszönöm, hogy megtiszteltél INGYEN a tanácsaiddal. Felmerül a kérdés, hogyha szerinted csak lelkinyomorékok használják az oldalt, akkor magadat vajon hova sorolod ugyancsak tagként (és ne kamuzz, hogy te még sose kérdeztél), de ne fáradj a válasszal, vannak sejtéseim. Örülök, hogy értelmet adtam a mai napodnak és hasznosnak érezhetted magad egy kicsit.
2023. szept. 14. 08:48
 19/24 anonim ***** válasza:
100%

1 hét alatt azért nem szalad a ház..én sem hívtam senkit segiteni, bár felajánlották. Mondjuk az én rokonaim messzebb laknak, éjjelre meg nem akartam ide senkit, úgyis sírt a baba senkinek nem lett volna kényelmes. Igazából etetni úgyis én tudom, más meg annyira nincs amit ne tudnánk megoldani. Ennivalót lehet rendelni is, vagy a férjem főzött. Takarítást is megoldotta..nem értem

.

Max akkor kéne segitség ha 2. Vagy 3. gyerek jönne..

Szerintem akkor hívd a rokonokat ha eltelt pár hét.

"Ha pl én kapok egy tanácsot, de nem értek vele egyet, bármikor meg tudom indokolni, hogy miért nem eszerint fogok eljárni, és ezzel lezártnak tekinthető a téma. Ugyanezt visszafelé is elfogadnám" de látod hogy visszafele nem működik. Innentől kezdve annyit tudsz hogy vagy elfogadod a reakcioit vagy nem adsz tanácsot, még ha szerinted okes is.


Ezek a mondtatok meg hogy ha odakerülsz megtudod, meg majd ha annyi idős leszel bla bla bla valóban idegesítő tud lenni, bár az élet néha visszaigazolja hogy így van. Nem mindegy mire mondják, tudod. Van amit tényleg csak akkor tudunk meg ha belekerülünk vagy elég idősek leszünk. Persze a vészmadarkodást meg károgást utálom én is. Vicces, de én is kaptam ilyen hülyeségeket hogy na remélem jó eleven lewz a gyerek, majd megtudod milyen..hát kösz b+😅 de rávágtam hogy majd megoldom akármilyen lesz. Ennyi. Egyébkent nem dumál senki az életünkbe, azt meg már rég megtanultam a saját bőrömön ( anyám elég sértődékeny) hogy az övékébe nem osztok észt, még ha igazam is van. Max beszélgetünk róla, és közben lehet változik a veleményük de telibe nem szabad nekik mondani. Ez van.

2023. szept. 14. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy hétre összegyűltök 2-3 helyett 5-en, akkor csak annyival lesz több a munka meg az elviselnivaló, mint amennyit segíteni tudnak. Én nem utálom édesanyámat, de ha gyermekágy alatt még 0-24-ben őt is kellett volna itthon kerülgetnem, tikkeltem volna. Fogadtam el segítséget én is: mikor heti egyszer-kétszer jöttek az újdonsült nagyszülők, hoztak kaját. Nem nagyon kellett főzni. Ha a tieitek sem laknak messze, úgyis elmászkálnak hozzátok kellő gyakorisággal, és ha nagyon úgy érzed, hogy képtelen vagy felmosni, megkérheted őket ezen alkalmakkor. De amúgy apuka dolga lenne inkább, hogy bedobja magát.
2023. szept. 14. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!