Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Normális az, ha egy apa...

Normális az, ha egy apa ennyire dirigál a gyermekeinek, még 18 fölött is?

Figyelt kérdés
Anyánk egy éve hunyt el, így az otthon nagyrészt apát és testvéreket jelent. Minden vakációban az volt és van, hogy minden gyerek együtt van otthon a szülőkkel. Még kirándulni, másokkal találkozni sem megyünk el (1-2 kivétellel), csak esetleg a családdal. Mármint amikor nem táborozunk, de az utóbbi években ez is ritkaság, mivel már húgommal most végeztük az egyetemet, öcsém pedig a középiskolát. Két hete, amióta hazakerültem (azelőtt 1 hetet nyárisuliztam, 2-t meg egyedül voltam még az egyetem körül, tanulmányfolytatásra jelentkeztem) folyton apa dirigál, hogy ki mit és mikor tegyen. Kerti munka, háztartás intézése, takarítás, tanulás (öcsémnek), rokonlátogatás, ilyesmi. Nem mintha ki nagyon kibírhatatlan lenne, de nem normális, hogy kicsit másra is, pl. semittevésre, netezésre, találkozgatásokra másokkal stb. is vágyom? Vagy éppen akkor tenni valamit, amikor kedvem van, s nem amiko apa úgy akarja? Mi a véleményetek, szülők, gyermekek? Van/volt még hasonló helyzetben valaki? Milyen tippeket tudtok adni, hogyan tehetném szebbé talán az utolsó nagyvakációmat?

2013. aug. 11. 16:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Netán megbeszélni apáddal,hogy némi lazulást is elképzelsz a szüneted alatt. Olyan apát fogtál ki, aki irányítani szeret mindent. Vagy konfrontálódsz vele, vagy végrehajtod az akaratát.
2013. aug. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha ez átmeneti akkor kezdj örülni neki, mert ilyenkor sok szülő úgy hiszi minden gond rá hárul azáltal hogy össze kell fogja a családot, és hogy ezután is vigyétek valamire. esetleg ha nem hagyna alább a dirigálás, akkor kezdjetek félni mert megfogtok keseredni, ezután az jön majd hogy társasági élet ismerkedés nuku, és ott fogtok megöregedni apátokkal. ha nem léptek fel ellene
2013. aug. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Te szegény, megértelek. Az én apámnak is vannak beteges dolgai. Majdnem 30 éves vagyok, külföldön dolgozom, és utánam akart menni a saját kocsijával, amikor visszaindultam szabadság után, mert én "nem tudok rendesen vezetni, és biztos balesetem lesz" (csak azért nem jött ki értem "hazavinni", mert nem mondtam meg, hogy a szabadságom mikor kezdődik). Meg úgy egyáltalán, kb. azt is megszabná, hogy mikor menjek ki WC-re, mert magamtól nem jönnék rá. A különbség annyi, hogy nekem Anyukám szerencsére él, és én már elköltöztem otthonról. Ennek ellenére mélyen magamon viselem a gyerekkorom nyomait, egyszerűen nem vagyok képes férfit közel engedni magamhoz, még soha egy normális kapcsolatom nem volt. Tudom, hogy ezért. Ne hagyd, hogy veled is ez történjen. Szépen meg kell neki mondani, hogy tegye takarékra magát, ha nem teszi, akkor pedig a lehető legkevesebb időt otthon tölteni. Durvának hangzik, de az ilyen szülő olyan sérüléseket tud okozni az ember személyiségében, hogy muszáj védekezni ellene.
2013. aug. 11. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

megbeszélés? max azt, hogy mi legyen a ribizliből, szörp vagy lekvár :)) Komolyan, saját vélemény, gondolatot, neveléssel kapcsolatos észrevételeket alig van alkalmam kifejezni, mert rögtön megsértődne, hogy nem jó apa. Amúgy nem csak irányítani szeret, hanem bíráskodni mindenki felett is és megítélni mindenkit. S azt hiszi, csak az lehet jó és biztonságos a gyerekei számára, amit ő mond.

2-es, hogy érted, hogy átmeneti? A helyzet nem csak idén van így, mindig ilyen volt, de minden nyáron egyre inkább az, mert egyre kevesebb időt tölthetünk együtt. Társasági élet és ismerkedés többé-kevésbé megvan egyetem ideje alatt, szerencsére ott nem tarthat folyton bent a házban. De ő azt hiszi, hogy valamelyikünk nyugdíj korában itt lesz mellette mindig, így hozzá akar szoktatni a nagy kertes ház körüli folyamatos munkára.

2013. aug. 11. 16:54
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Tudom kissé nyomasztó, de gondoljatok bele, a szülőtöknek ti még a halálotok napján is gyerekek vagytok. Nem tudtok ezzel mit kezdeni.


Bárcsak élne még az én apukám. Bár tudom, hogy ő is ilyen apa lett volna. :))

2013. aug. 11. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Apám 1996-ban meghalt és már én sem vagyok túl fiatal. Sajnos az 5-ös hozzászólóval kell egyetértenem abban, hogy azon a dolgon, hogy a gyereke vagy, nem tudsz változtatni.


A fentiek ellenére én is a megbeszélést javaslom, de ne úgy gondold el, hogy csak úgy odaültök. Mérjétek fel, hogy szerintetek milyen munkák kellenek a ház körül és ezek mennyi időt igényelnek, mi az a mi fontos, mi az, ami még ráér egy kicsit később. Készítsetek egy "tervet", hogy ti ezekben tudtok segíteni és ekkor és ekkor biztosan számíthat rátok. És az legyen is úgy!


Ha az én nejem halna meg, én is kétségbe lennék esve és mindent megszabnék, hogy kinek mit kell csinálni. Ezt nem tartom szégyennek, olyan dologgal kell szembenéznie, amit korábban sosem látott el és mégis meg kell csinálnia, ráadásul össze is van törve! Egy apa sosem tudja átvenni egy anya szerepét! Ezt ő is és ti is meg kell, hogy értsétek! Ne az ellenséget keressétek egymásban, erre kéne kilyukadni a végén. Megállapodni abban, hogy az életnek így is tovább kell mennie és jobb együtt, egységben, mint veszekedve. Mindenki "elégedettebb" lesz, ha így folytatjátok az életeteket. Legyen az az első, amire neki szüksége van és adjátok fel egy kicsit azokat a dolgokat, amire ti vágytok. Arra még lesz időtök.


43/F

2013. aug. 11. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a válaszát, küldtem is zöld kezeket.

Én is eléggé tisztában vagyok azzal, hogy nekem is azért nem volt eddig kapcsolatom, mert a gyermekkorom és idáig a nevelésem volt amilyen volt. Én sem tudok magamhoz közel ereszteni egyetlen fiút sem (fizikailag). És mind alacsonyabb rendűnek látom apámnál, s nekem kb. ez a férfi- és apaideálom. Persze, nem fogok eltűrni ilyen "tortúrát" amilyet én kaptam lelki, érzelmi szempontból, de egyes dolgokat elvárok majd a férjemtől. Még csak 22 vagyok, s örülök, hogy még talán időben észrevettem ezeket a negatív hatásokat.

Nem tudom, hogyan kérhetném, hogy takarékra tegye magát, mert másképp nem tudna élni. Így alakultak ki a szokásai, 64 éves korában már nemigen lehet változtatni. Ahányszor kicsit megvetőbb hangon válaszolok vissza (nem feleselek, csak érzékeltetni próbálom, hogy nem tetszik a hozzáállása), elhallgat, és lenyeli tőlem, vagy ha testvéreim durvábban szólnak vissza, rájuk förmed. És mondom, 4 éve egyetemen vagyok, csak vakációkban jártam haza. Ez nem olyan sok közös idő, s éppen mivel szüksége van ránk s hiányzunk neki, azért próbál irányítani kedve szerint.

Utolsó 2 hozzászólónak: én tisztában vagyok, hogy az apám, és pl. lázadó kamasz öcsémmel ellentétben hallgatok a szavára, becsben tartom a tanácsait, tisztelem, és nem feleselek vissza, csak nagyon-nagyon ritkán. Szoktam néha kívánni, hogy bárcsak ne legyen már vele gondunk, de olyankor szinte rögtön magamban bűnbocsánatot is kérek :). Eszem ágában sincs hátat fordítani, legalábbis amíg tanulmányaimat támogatja. Éppen ezért akarom valahogy meggyőzni, hogy ne kínozza szegény öcsémet, mert én csendes vagyok, s lenyelem, de ő még alig most fog elkerülni otthonról, s hihetetlenül mély sebek lehetnek benne, amik főleg az utolsó évben alakultak, mióta ketten laknak együtt. Amúgy is lázadó típus, ennyi veszekedést és feleselést még életemben nem hallottam eddig. Apa meg azt hiszi, így neveli férfivá az elkényeztetett egyetlen fiát.

Terveket készíteni nem igazán lehet, mert idős kora, gyenge szervezetet miatt ő nemigen tud sokat dolgozni a ház körül, így minden ránk marad, de még szereti kiszolgáltatni magát is. Meg kevés szabadsága is van, nem lehet egész vakációban a vakációs háznál, s irányítani a munkát, mindig több dolognak nekikezdünk, és mindig siettet. S elvégre nem az zavar, hogy munkát ad, mert az ilyesmit csináltuk kis korunkban nagymamánál is, hanem az, hogy ránkszól többször is, ha éppen valamit halasztottunk, kiabál, ha neki nem tetszik valami stb. Szinte olyan, mintha szolgái lennénk. Meg ugye az is van, hogy most azért több munka maradt ránk, főleg lányokra, amit eddig anya végzett inkább.

Nos, egyetértek a hozzászólásokkal, de az utolsó gondolattal nem igazán. Lesz időnk a saját vágyainkra? mikor? amikor teljesen tönkrement a személyiségünk, nem hiszünk már semmiben (magunkban, célokban, boldogságban)? Na meg aztán mi lesz az én fiatalságommal? Egyik napról a másikra váljon a gyerekből felnőtt? Kamaszkorom nem volt, mert érettebb vagyok a korosztályomnál szerintem. Egész életemben a szülők kedvébe jártam, egy célomért nem küzdöttem meg, egy igazi barátot sem szereztem. Egész egyetemista koromban egy békés vakációm nem volt, mikor kipihenjem a tanulás fáradalmait. S tessék, itt az utolsó hosszú vakációm, jövőre lehet már dolgoznom kell. (Bocsi a sok panaszkodásért, de muszáj volt kiírjam magamból. Tudom, hogy eredmény csak akkor lehet, ha ennél többet teszek, de képtelennek érzem magam, hogy kitörjek a csendes, szófogadó kislány szerepéből).

2013. aug. 11. 23:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!