Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Egy autista embernek milyen...

Egy autista embernek milyen lehetnek a mindennapjai enyhétől a súlyosig!?

Figyelt kérdés

Akiknek van ismerősük családtagjuk rokonuk stb.

Azok írjanak válaszoljanak köszi köszönöm szépen.



máj. 12. 14:23
 1/6 anonim ***** válasza:
86%
Pont olyanok, mint a te mindennapjaid, enyhétől a súlyosig.
máj. 12. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
62%

Az autista emberek mindennapjai nagy mértékben változhatnak attól függően, hogy az autizmus spektrum melyik részén helyezkednek el. Az enyhe autizmus spektrumzavarral élő embereknek lehet, hogy viszonylag könnyű a mindennapjaik nagy része, hiszen jobban képesek kezelni a társas helyzeteket és érzelmi megpróbáltatásokat. Az enyhe autisták gyakran sikeresek lehetnek a munkájukban és a szociális kapcsolataikban is.


A súlyos autizmus spektrumzavarral élő emberek mindennapjai viszont sokkal nehezebbek lehetnek. Ők nagy kihívásokkal nézhetnek szembe a kommunikáció terén, a társas kapcsolatokban, az önálló életvitelben és az érzelmi szabályozásban. Sok súlyos autizmussal élő személynek szüksége van folyamatos támogatásra és segítségre a mindennapi tevékenységeik végzésében.


Fontos megjegyezni, hogy minden autista ember egyedi, és a mindennapjaikat nagymértékben befolyásolhatják más tényezők is, mint például az intelligencia szintjük, a szociális környezetük és a kezelésük minősége. Éppen ezért fontos a megértés és az empátia az autizmussal élő emberekkel szemben, valamint a támogató környezet megteremtése számukra.


Üdv egy pszichiáter

máj. 12. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Somló Volán Zrt. ***** válasza:
53%
Én autista vagyok. Pontosan nem tudom mire vagy kíváncsi, és hogy miről írjak. Különösebben nem nagyon térnek el a hétköznapjaim az osztálytársaimtól, akik nem autisták, csak annyi eltérés van, hogy ugye ők máshol laknak. Én is ugyanúgy bejárok iskolába, mint a többiek. De viszont vannak fura szokásaim amik nekem megszokott dolgok. Ilyen például a dölöngélés. Néha elkezdek dölöngélni, állva, vagy ülve. Ez annyira beidegződött kényszermozdulat nálam, hogy néha észre sem veszem, hogy dölöngélek. Ezt igazából azt sem tudom megmondani, hogy miért csinálom. Csak azt tudom, hogy ez nekem jól esik. Ezt a többiek is elfogadják, és a tanárok órán sem szólnak rám, hogy ne dölöngéljek. Sőt! Ezt otthon zenehallgatás közben is szoktam csinálni. Bedugom a fülest a telefonomban, hallgatom a mulatóst, aztán dölöngélek egy jót. Kb 1 órát szoktam zenehallgatás közben ezt csinálni, de szerintem volt az már 2 is. A hírtelen változásokat nem szeretem, és a nagy tömeget meg nem bírom. Buszon ingyen utazhatok, mert MÁK kártyám van. Ha valami érdekel, nyugodtan kérdezz. Mert nem tudom, hogy mi érdekel.
máj. 12. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Somló Volán Zrt. ***** válasza:
Miért lettem lepontozva? Én tényleg autista vagyok, és a személyes tapasztalataimat írtam le. Vagy esetleg valaki más jobban tudja helyettem, hogy milyen egy autista hétköznapja, aki valójában nem is autista? Nehogy már jobban tudják, hogy nekem milyenek a hétköznapjaim, akik mégcsak látásból sem ismernek.
máj. 13. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
Én azért pontoztalak le, mert felkérdeztél minket, hogy miért pontoztunk le. 🤷
máj. 14. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

5-ös. Az illető saját nézetét írta le. Teljesen rendben van.

A lepontozással nem mész semmire, ám a te értékeid drasztikusan alacsonyak és gondolom nem véletlen.


Kedves, kérdező!


Az autizmus egy spektrum, ezt fontos leszegezni.

Függ az illető egyéni problémáinak szintjétől egészen a környezetéig. Az illető személyiségétől az egyéni képességekig. (Mint minden más embernél az ezutóbbi.)

Ugyanis rengeteget számít az, hogy a környezet támogató-e vagy sem.

Pokollá teszik-e az életét az illetőnek vagy sem, amikből következhetnek komoly problémák is a nem megszokott neurológiai rendellenességgel élőknek.

S vannak, akik nem tudják mi van velük, rejtve marad a probléma és csak hamozódnak a traumák stb. Valakik 30-60 évesen szembesülnek a ténnyel (nálam ez a huszonéves éveim végén volt), hogy miért is volt számukra nehezebb az élet. Mindamellett olyanokért bántották őket, amikről nem tehettek.


Pl a bevett ózsdi szokás tanulásnál, hogy asztalhoz ültetve kényszerrel nyomják a tanítást. Holott pl ADHD vagy/és ASD-s gyereket nem lehet úgy jól tanítani. Megkapják azt, hogy "miért nem tudsz egyhelyben megülni és idefigyelni?!" "Márpedig addig innen el nem mész, amíg meg nem csináltad!"


Ilyen aprónak tűnő dolgok azok, amik tönkretehetik őket és bizony nem tehetnek semmiről, ártatlanok.


Ezért is vannak SNI intézmények.


Jómagam pl rajzolás vagy torna alatt simán megjegyzek mindent. Összekötöm a tanulást mozdulatsorokkal. Simán megjegyzek hosszabb bankszámlaszámokat, kódokat bármit. Szinte szivacsként szívom magamba a tudást is. Gyakorlati dolgokban is elég 1-2x látnom valamit és már tudom is alkalmazni.

Hozzáteszem: művészeti ágakon is ezért tanultam meg már rengeteg mindent és kíváncsiságom miatt ez bővülni is fog.


Vannak azok a szerencsésebbek, akiknél felismerik időben, hogy mi a helyzet, megfelelő odafigyelést kapnak, nyugodtabb lelkiviláguk biztosítva és hagynak teret egyéni előnyeik,képességeik kibontakoztatására.


Az autistáknál a kivülálló idegen észre se veszi, hogy auti az illető, de vannak, akiknél látványosabb, akik nem tudják felvenni ezt a maszkot.

Ha pedig egyéb elváltozással is társul, akkor akár kb életképtelen állapotról is beszélhetünk.


A többség küzd és maszkot visel. Rólam se mondaná meg senki, hogy az vagyok. Sőt még csak nem is gyanítják.


A másik probléma pedig ott kezdődik:

az emberek zömének fogalma nincs arról mi is az autizmus és mikkel jár.

Az a tévhit van beépülve a köztudatba, ha valaki autista az mindenképpen hülye, fogyatékkal él és fura tirex dinó módon tartja kezeit stb.

Azt tegyük hozzá: nem kell ahhoz autistának lenni, hogy valaki hülye legyen vagy pl okos, tehetséges. Normál embereknél is elég széles a skála. Nemde?


Ezér javaslom pl az Autista Vagyok youtube csatorna 4 részes összefoglalóját. Ez az 1. rész:

https://www.youtube.com/watch?v=4dtpMZF33tg&t=34s&ab_channel..


Az autizmussal élés egy plusz nehézségi szint, amit életed végéig magaddal cipelsz, ha akarod, ha nem, de az alap élet nehézségeivel nekünk is ugyanúgy szembe kell nézni, csak nehezebben megy, mint az átlag embernek.


Több interjú is van interneten autistákkal. Több siker sztori is.

Bátran keress rájuk.

máj. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!