Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Ebben az esetben mekkora az...

Ebben az esetben mekkora az esélyem a Leiden-mutációra?

Figyelt kérdés
A családomban már orvosilag bizonyították ezt a betegséget. A nagypapám fiatalon (40es éveiben) halt meg infarktusban, utána több trombózis fordult elő a családban, mire végre a nagynéném elment egy ilyen vizsgálatra, ahol Leiden-mutációt mutattak ki. Én most 20 éves vagyok soha semmi bajom nem volt (ilyen jellegű), fogamzásgátlót is szedek, mielőtt elkezdtem szedni, voltam vérvételen, normális volt minden. Múlt héten megbetegedtem és elküldött a háziorvos laborba (más jellegű problémám volt). A labor eredményeimet megnézte, megmondta mi a bajom, majd mellékesen megemlítette, hogy bár ez nem függ össze az aktuális betegségemmel, de kicsit magas a véralvadás értékem. Csillag is volt mellette, de nem vészesen lépte túl. Igazából hirtelen eszembe sem jutott ez a családi betegség így nem törődtem vele, csak itthon esett le! Lehet hogy csak a fogamzásgátlótól emelkedett kicsit meg, vagy pedig esetleg nekem is el kellene mennem erre a genetikai vizsgálatra? Ti törődnétek vele, ha nem volt vészes az érték? (7-11-ig normális, az enyém 12,6 volt, de csak 20 éves vagyok)
2014. máj. 22. 12:27
 1/3 anonim válasza:

Szia! Én Leiden heterozigóta vagyok (ez azt jelenti, hogy csak az egyik szülőmtől örököltem). Úgy derült ki, hogy apukámnak volt több trombózisa, és akkor mindenkit megvizsgáltak a családból. Nekem soha semmi tünetem nem volt, 35 éves vagyok, korábban pár évig fogamzásgátlót is szedtem (akkor még nem tudtam a Leident).

Csak azt tudom leírni neked, amit nekem mondott az orvos. Ha heterozigóta vagy, akkor hajlamosabb vagy a vérrög képződésre, a trombózisra, nem ajánlott a hormonális fogamzásgátló, hosszú repülőút, dohányzás, ezek mind fokozzák a kockázatot. És a terhességnél is figyelni kell rá, meg a műtéteknél. Ha homozigóta vagy, akkor minden nap kell szedned a vérhígítót, mert akkor még nagyobb a kockázat.

Szerintem csináltasd meg a vizsgálatot, a hematológiai szakrendelésen, a háziorvosod majd eligazít. Jobb tudni az ilyesmit, és egy csak egy vérvétel kell hozzá. Igaz, hogy én 3 hónapot vártam az eredményre (15 éve).

2014. júl. 5. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a választ :) Háziorvostól kell beutaló?
2014. júl. 5. 19:08
 3/3 anonim válasza:

Igen, tőlem eddig minden alkalommal kértek beutalót, amikor a hematológiai szakrendelésre mentem, a háziorvos adta. Az eredeti vizsgálatot kb. 15 éve csinálták, mármint ami megállapította a Leident, arra már nem emlékszem, hogy az hogyan indult.

Egyébként egyáltalán nem biztos, hogy örökölted, majd meglátod! Ha mégis, az se gond, mert teljesen jól együtt lehet vele élni. Ha heterozigóta vagy, pár dologra kell csak figyelned, ha meg homozigóta, akkor vérhígítót szedsz, de az se vészes. Apukám évek óta szedi, és tök jól van :)

2014. júl. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!