Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mikor kell intubálni, és...

Mikor kell intubálni, és mikor elég csak maszkkal lélegeztetni?

Figyelt kérdés
2015. dec. 31. 12:45
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Először általában maszk ha annak ellenére is zihál és nehezen kap levegőt akkor szükséges az intubálás
2015. dec. 31. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
79%
Maszkkal nem lélegeztetnek, csak oxigént adnak. Intubálásra akkor van szükség ha nincs önálló légzés vagy valamilyen okból súlyosan nehezített lenne (pl allergia, vagy garat táji sérülés stb).
2015. dec. 31. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Szét kell választani a tervezett és a nem tervezett (sürgősségi) helyzeteket.

Tervezett módon maszkos lélegeztetést jellemzően műtéti anesztézia során végzünk, akkor, ha a beteg üres gyomrúnak tekinthető. Nagyon rövid beavatkozások során a teljes altatást végig lehet maszkolni, egyébként a narkózis bevezetése és az izomrelaxánsok hatásának beállta (azaz a kedvező intubációs körülmények kialakítása) közötti pár percet hidaljuk át ezzel. Vannak helyzetek, amikor nem muszáj intubálni, elég pl. egy laryngealis maszkot bedugni, ilyenkor vérmérséklet kérdése, hogy az aneszteziológus végez-e maszkos lélegeztetést (olyan hamar elérhetők ugyanis az optimális körülmények a larymaszk behelyezésére, hogy legtöbbször nem feltétlenül szükséges a maszkolás). Telt gyomrú, vagy funkcionálisan telt gyomrú (pl. várandós) beteg esetében tervezetten nem lélegeztetünk maszkkal az aspiráció veszélye (gyomortartalom visszacsorgása a légutakba) miatt, ilyenkor a narkózisbevezetést és az izomrelaxánsokat úgy kell kiszámítani, hogy szinte azonnal lehessen intubálni.

Sajnos nem mindig mennek ilyen flottul a dolgok a való életben, és bizony előfordul, hogy pl. egy telt gyomrú beteget nem sikerül intubálni, vagy valaki nagyon gyorsan légzéstámogatásra szorul, de időbe telik, hogy a szükséges felszerelést előkészítsék. Ilyenkor, amíg definitív megoldás nincsen, még mindig jobb maszkkal lélegeztetni - akkor is, ha a beteg adott esetben aspirál, vagy nem kellően hatékony ez a lélegeztetési mód - mint hagyni megfulladni.

2016. jún. 29. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ami még kimaradt: a "klasszikus" maszkos lélegeztetésen kívül (amikor egy jól illeszkedő maszkot tartunk a beteg arcán, és ezen keresztül ballonnal manuálisan lélegeztetünk), létezik a "noninvazív lélegeztetés" is, mely szintén maszkkal működik (vagy szájat és orrot, vagy csak orrot takaró maszk), de ilyenkor gép segíti a beteg légzését. Jellemző módon ezt az intenzív osztályon használjuk, elég jól körülhatárolt esetekben (kooperatív - tehát még éber - beteg, aki nincs még nagyon előrehaladott légzési elégtelenségben, vagyis nem teljesen kimerült, és van remény arra, hogy "megúszható" így az invazív gépi lélegeztetés). Jellemző "jelöltek" a COPD-s illetve kardiálisan dekompenzált betegek. Amennyiben a noninvazív lélegeztetés záros határidőn belül (fél-egy óra) nem hoz legalább javulást a beteg állapotában, akkor az esetek zömében nem szabad tovább vacakolni, és intubálni kell, mert a teljesen kimerült beteget nehezebb lesz leszedni a gépről.
2016. jún. 29. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a reszletes valaszt!!! ;)
2016. jún. 30. 13:23
 6/6 anonim ***** válasza:
Szívesen :-)
2016. júl. 1. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!