Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi a vashiány tünete és...

Mi a vashiány tünete és milyen ételek tartalmaznak vasat?

Figyelt kérdés
2008. aug. 11. 10:17
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Szia! Mint krónikus vashiányos és egyben vérszegény, ezt tudom neked mondani: vashiány úgy mutatkozik meg legelső tünetként, hogy hullik a hajad, aztán emellé fehér foltok jelennek meg a körmeidben. Kb ennyi, ja, meg iszonyatosan kívánod a vörös húst (pl disznó). Ételekkel nem tudod helyreállítani ezt a helyzetet, háziorvos ír ki vastablettát amit szedni kell, egy kúra kb 1-2 hónapig tart, és utána rendbeszed. Ezen kivül meg a sok vöröshús tud segíteni a helyzeten!
2008. aug. 11. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%

Akkor kicsit kiegészítem dietetikusként. Sok vasat tartalmaz a máj, sóska, spenót, de ezek oxálsav tartalma meg is köti.

Vaskúra tablettával min. 3 hónap kell legyen. Ha olyan vérszegény vagy, hogy vénásan kapod ez 5 injekciót jelent és az 5 napot.

2008. aug. 11. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
77%
Szia! Évek óta vérszegény vagyok. És először is csináltass vérképet, és akkor adnak gyógyszert. SZóval: Hullik a hajad, sápadt vagy, (nekem semmi bajom a körmömmel, gyönyörűen nőnek) Szédülsz, fáradékonyság, ha valaki mondd valamit kevéssé fogod fel. Ugyhogy ennyi. Mit tehetsz?: sok máj, spenót. És elmész dokihoz. Nekem 70 es volt a Hemoglobinom, és arra aztmondta a házidoki, hogy ha nemjavul, akor vért adnak. (de lehet, hogy a labor szúrta el) És adnak gyógyszert. Vagy Maltifelfort (vagy mit). De nekem Aktiferrint és Folsavat adtak. Azóta is szedem. Jobb egy kicsit. Ugyhogy DOKI...
2008. aug. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
88%

A vas szerepe a női szervezetben

A tömegtermelésre berendezett élelmiszeripar csak úgy tudja nagy mennyiségben előállítani

és hosszú ideig raktározni az élelmiszert, ha minden értékes anyagot kivonnak belőle, tele

rakják tartósítószerrel és adalékanyaggal azokat. Ennek következtében az előre csomagolt

élelmiszerek egy jelentős hányada nem tartalmazza azokat a létfontosságú vitaminokat,

rostokat, nyomelemeket és antioxidánsokat, amelyek a szervezetünknek szükségesek az

immunrendszer optimális állapotának fenntartásához.

A felfokozott élettempó az emberek lehetőségei és képességei közötti ellentmondás

mindennapos stressz helyzet elé állít bennünket, melyet sokan pótcselekvésekkel próbálnak

meg korrigálni. Ilyen akár a dohányzás, akár a túlzott alkoholfogyasztás, a kapkodó étkezés,

nassolás vagy szélsőséges esetben a kábítószer. Ezek a károsító tényezők tovább rontják az

élelmiszerekben levő minimálisra csökkent értékes tápanyag felszívódásának lehetőségeit,

ami a lakosság körében általános vitamin-, ásványi só, vagy nyomelem-hiányhoz vezet.

Vérvételek során észlelték, hogy a magyar átlag populáció magnézium- és vas-szintje például

az optimálisnak csupán 60 %-a. Bármely nyomelem hiánya az összes többi felszívódását és

beépülését is zavarja, így például a vashiány sok betegség kiindulópontja lehet. Ez különösen

a nők körében követhető nyomon, hiszen a rendszeresen jelentkező havi vérzés során

elvesztett vér jelentős vasvesztéssel is jár. Nagyon kevés viszont az a természetes vasforrás,

amelyet a szervezet képes befogadni és beépíteni.

Ezek közül a szerves formában kötött vasat építjük be közel 100 %-ban. Legcélszerűbb az

lenne, ha mindenki optimálisan táplálkozna, azaz zöldségek, gyümölcsök, nyers ételek

formájában venné magához a hiányzó mineráliákat. Sokan azonban rossz szokásból nem

szeretik a nyers ételeket és mindent túlfőznek vagy –sütnek. Van akinek problémát jelent az

étel elkészítése is, vagy a mindennapi rohanásban nem tud magával cipelni semmilyen

dobozolt ételt. Ezek számára jelent kitűnő megoldást a szerves vasat tartalmazó

zöldségtabletta, mely céklából készül és Nővér néven kerül forgalomba. Ismeretes, hogy a

cékla serkenti a vérképzést, növeli az ellenálló képességet, vízhajtó és méregtelenítő hatása

van. Antioxidánsként a rosszindulatú tumorok kifejlődésének megakadályozásában kap

kitüntető szerepet. A benne levő kálium, kálcium és magnézium mellett számos más

nyomelemet és vitamint is tartalmaz. Napi három céklatabletta bevételével a vasszükségletünk

akár 30 %-át is képesek vagyunk pótolni.

Manapság örvendetesen szaporodik a szabadidejükben aktív sportot űzők száma. Nem

mindegy, hogy kedvvel kezdünk neki sportolni vagy egész napi depressziónkat és

fáradékonyságunkat visszük át a sportpályára. A vashiány a nők szinte mindegyikénél

észlelhető kellemetlen hüvelyi folyás egyik előidézője is lehet. Számos esetben tapasztaltuk,

hogy minden egyéb kezelésnek ellenálló fluor szerves vas adása után jelentősen mérséklődött.

Nagy számú visszajelzés és pozitív terméktapasztalat bizonyítja, hogy a Kombucha Hungary

által forgalmazott céklaalapú szerves vastabletta hiánypótló a piacon.

Dr. Bakanek György

2008. aug. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A vas


A pubertás korabeli lányoknak 30%-al több vasra van szükségük, mint a fiúknak. Ha a következő kérdésekből kettőre vagy többre igennel válaszolsz, akkor szenvedhetsz vashiányban.

1) nőnemű vagy?

2) elkerülöd a vörös húsok fogyasztását?

3) próbálkozol fogyással?

4) gyakran kihagysz egy napi étkezést?

5) iszol teát vagy kávét az ételhez?

6) erős a menstruációd?


Mire hasznos a vas a szervezetben?

A vas a test minden sejtjében jelen van.

- fontos a vörösvérsejtek felépítésénél

- segíti a sejtek munkáját

- oxigént visz a tüdőből a test minden részébe

- segít az agynak, hogy jól működjön


Miért fontos a vas a tínédzserek számára

Minden tinédzsernek szüksége van vasra ahhoz, hogy nőjön, és ahhoz, hogy fenntartsa az egészségét. A lányoknak több vasra van szükségük mint a fiúknak, mert a havi vérzéseknél vasat vesztenek. Azoknak a lányoknak, akiknek erős a folyásuk több vasra van szükségük, mint azoknak akiknél gyenge. Egy 14-18 éves lánynak 15 mg napi vasra van szüksége.


Mi történik, ha nem kapok elegendő vasat

- sápadt lehetsz

- fáradt lehetsz

- lehetnek problémáid a tanulással, vagy az öszpontosítással

- fulladtnak érezheted magad

- kevés energiád lehet különböző dolgok elvégzésére

- ingerlékeny lehetsz


Mit kell ennem, hogy elég vasat kapjak?

Fontos, hogy különböző fajta ételekből kapjunk vasat. A vasnak két formája van.

1) Hem-vas - ezt nagyon könnyen felszívja a szervezeted és a következő ételek tartalmazzák: marhahús, bárányhús, disznóhús, máj, pulyka, csibe (a sötét húsban több a vas), hal és tengeri ételek.

2) Nem-Hem-vas - nehezebben szívódik fel. A következő ételek tartalmazzák: vassal gazdagított gabonapelyhek, egész magos és gazdagított kenyér és tészta, lencse, szárított borsó és bab, magvak, diók/mogyorók, szárított gyümölcsök (mazsola, sárgabarack), sötétzöld leveles zöldségek, tojás.


Azoknak a tinédzser lányoknak, akik nem esznek húst, halat, vagy szárnyasokat, kétszerannyi vasra van szükségük, mint azoknak akik esznek.


Hogyan aknázzam ki a legtöbb vasat az ételekből?

1) Keresd a Hem-vas-at. Ezt könnyebben felszívja a szervezeted. Hús hal vagy szárnyasok fogyasztása szintén segíti a Nem-Hem-vas felszívódását más ételekből.

Tudtad?

Ha adsz húst vagy C vitaminban gazdag ételeket a menüdhöz, akkor egészen négyszeresére emelheted a Nem-Hem-vas felszívódását.

2) Adj C vitaminban gazdag ételeket a menüdhöz. Ezek segítik a Nem-Hem-vas felszívódását. A C vitamin forrásai:

- zöld,sárga és piros paprika

- narancs, grapefruit

- mandarin

- eper, málna, kivi

- paradicsom

- karfiol

- brokkoli

- C vitaminnal gazdagított 100% gyümölcslevek


Az ideális felszívódásért kombináld a felül leírt ételeket!


Forrás:

Beef information centre

2008. aug. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%

Ne vedd bunkóságnak, de feltennék itt egy kérdést: a vashiány megzavarhatja a menstruációt?

(egyébként tünetként ugyanazokat tudnám felsorolni, mint az előző válaszolók, úgyhogy ezt most nem teszem)

2010. ápr. 5. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
89%
Egy héten keresztül, 1 evőkanál darált mákot enni, a tetejére kicsi mézet csurgatni.Kíválóan pótolja a vas hiányát a szervezetben.
2010. aug. 16. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Sziasztok. en ma le voltam dolve es neztem a tevet u vagy 30 percet s felaltam es kinyujtozkodtam es ugy elszedultem hogy elajultam. a batyam ebresztett fel. sssemmi bajom nemvolt az eg vilagon semmim nem fajt sehol. csak beutottem egy picit a fejem ennyi. altalaban gyakran szoktam szedulni. s a kormeimen is vannak incurka pincurki feher pottyok de az osszes kormomet eggyutveve u vagy 3-4. na de miert ajultam el? lehet hogy vashianyban szenvedek? nem kiegyensujozott az etrendem. 14 eves vok es 187 cm magas. csak hogy konnyebben tudjatok valaszt adni hogy beteg vagyok vagy nem. koszi elore is
2011. jún. 23. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagy vérszegény kijelenthetem. Bár egy doki nem ártana illetve egy vérkép.

Ami veled történt az ilyeb szituban természetes.

2011. jún. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!