Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mitől mennek tönkre a fogaim,...

Mitől mennek tönkre a fogaim, hova menjek a problémámmal?

Figyelt kérdés

Üdv! Évek óta küzdök a fogaimmal, egyszerűen semmit nem tudok velük csinálni. Kb. 6-7 éve kezdődött az egész, akkor az egyik rágófogam kettétört (ráharaptam valami csontra). Utána folyamatosan romlottak a fogaim, teljesen mindegy mit csináltam. Folyamatosan járok/jártam fogorvoshoz, próbáltam megmenteni mindet, de így is ki kellett húzni a kettétört fogat.

Utána volt egy amelyiket gyökérkezelni kellett, szerencsére jónak tűnik, meg párat betömettem.

Nem sok időre rá egy másik fognál is éreztem hogy gond van, szintén gyökérkezelés, ez fél évet bírt és kettétörött, egy csomó pénzt hagytam ott egy másik orvosnál (az eredeti dokim a covid után már nem rendelt többet).

A fele a mai napig megvan, eltettem "emlékbe".

Aztán ugyanezen az oldalon a bölcsességfogam is darabokra hullott, ki kellett huzatnom azt is.

Tavaly megint gond volt az egyikkel, akkor mondta a doki (szintén egy másik, az előző időközben más helyen rndelt már) megnézi mindet és amit kell azt megcsinálja.

Betömött kb. 5-6 fogam, de ebből egy biztosan nem jó, mert rohadt érzékeny lett a hidegre és rágásnál is fáj, látszani nem látszik rajta semmi. Érdekes mert előtte ennél a fogmnál semmi problémát nem éreztem, semmi baja nem volt, amíg a doki hozzá nem nyúlt. Azóta kb. használni nem tudom normálisan.

Aztán van egy másik, amelyiket betömött, ez most az egész bal arcomat zsibbasztja, bár érdekes hogy rágásnál nem fáj.


Szóval nem telt el egy év és ugyanolyan szar az összes, mint volt előtte, sőt, kettő amelyiknek nem volt baja szerintem csak rosszabb lett.


Voltam már a körzeti orvosomnál, voltam 3 helyen magán rendelésen, egyszerűen nem értem miért nem tudják sehol normálisan megcsinálni.

Mindenhol ajánlották, hogy használjak fogselymet. Mondom oké, akkor használok, de semmit nem ér, ugyanúgy mennek szét. Egy egy tömés max fél évet bír, de valamelyik még annyit sem.


Mitől lehet ez, hova menjek? Keressek még pár fogorvost, hátha valmelyiknek sikerül?

Már elegem van, hogy egy raklapnyi pénzt otthagy az ember a semmiért.

Egész életemben vigyáztam amúgy a fogaimra, minden nap mosom őket, nem érte semmilyen külső behatás őket (tehát nem nyitottam fel pl. foggal a sörös üveget és hasonlók)...



márc. 19. 08:14
 1/8 anonim ***** válasza:
71%

Felteszem, egy esetleges rossz genetika mellett visszaüt az átgondolatlan életvitel, étrend. Sokan átsiklanak afelett, hogy a helytelen életvitel nem azonnal eredményezi a rossz dolgokat, hanem x idő elteltével és akkor viszont legalább ugyanannyi idő kell ahhoz, hogy a folyamat megforduljon, ha egyáltalán vissza lehet fordítani.


Ennek türében javaslok egy életmódváltást.

márc. 19. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
77%

Használj fogselymet, fogköz tisztító kefét és puha elektromos fogkefét.

Vannak fogerősítő készítmények is, amiket hetente-havonta lehet használni. (Gyógyszertárban érdeklődj.)

Eljárhatsz rendszeresen (három havonta) fogkőleszedésre.

Lehet oka ásványi-anyag hiány is. Szedj kálciumot, D-vitamint, magnéziumot, egyél több zöldséget és mandulát.

Kerüld a szénsavas és savas italokat, főleg a kólát, és a teát, kávét. Igyál minden étkezés után egy kis vizet.

márc. 19. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ja és lehet oka az is, ha éjszaka csikorgatod. Erre ilyen fogvédő sínt lehet csináltatni vagy lehet, hogy készen is árulnak.
márc. 19. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szerintem "szorítok", régebben már észrevettem ezt, mostmár tudatosan figyelek rá, de nyilván álmomban nem tudom szabályozni.

Kalciumot és magnéziumot szedek, amúgy kell, mert a vádlim rendszeresen görcsöl.

Kávézok, napi 2-3 csészét iszok, de nem hiszem, hogy ennyi olyan sokat ártana, vagy hogy ártana egyáltalán.

Fogselymet használok, majdnem minden étkezés után (nem mindig megoldható), illetve vannak ilyen "fogpálcák", ezeket szoktam magamnál hordani és amint tehetem használni is.

márc. 19. 10:18
 5/8 anonim ***** válasza:

Lepedékfestéses szájhigiéniai kezelésen voltál? Lehet, hogy nem jól mosod. Otthonra is lehet venni plakkfestő tablettát.


Az orvos mit mondott, mikor felvázoltad neki a kérdésben leírt problémát? Szerintem jobban tudnak tanácsot adni, mert látják a fogaid és értenek is hozzá.

márc. 19. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Az első doki akihez jártam, ő nagyon korrekt volt, és amelyik fogamat ő kezelte, az mindegyik a mai napig rendben van.

Megkérdeztem tőleg ugyanúgy, hogy ha fogat mosok, normálisan ápolom őket, mégis mi a franctól mennek ilyen gyorsan szét, annyit mondott rá genetika...

Azért furcsa az egész, mert nekem gyerekként, tiniként nem voltak fogászati problémáim. Soha nem volt lyukas fogam, se semmi. Aztán olyan 22-23 évese kezdődtek miután szétharaptam egy csontdarabot és kettétört az egyik rágófogam. Azóta szar az összes (az elsőket leszámítva).

márc. 19. 13:51
 7/8 anonim ***** válasza:

Most lehet a csikorgatástól - nekem a fogorvos valami olyat magyarázott, hogy az mikrorepedéseket okozhat és attól elromlik.

Vagy lehet vitaminhiány, amit célzott vérvétellel tudsz megnézetni.

márc. 19. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
36%

“Egész életemben vigyáztam a fogaimra”

Ha felnőttként kezdtél el először fogselymet használni, akkor ez a mondatod rögtön nem igaz. A fogselyem a fogak közötti területek tisztítására van, amennyiben ez elmarad, akkor a fog felületeidnek 40 %a soha nincsen megmosva. Ilyen formán egyáltalán nincs min csodálkozni, hogy mennek tönkre a fogaid. A fogak közti szuvasodás ráadásul laikusnak nem is ismerhető fel, csak mikor már óriási kráter van ott, vagy annyira mély, hogy panaszt okoz, magyarul amikor már sokszor a tömés sem elegendő terápia. Erre rájön egy olyan probléma, hogy ha íny szintjében, pláne az alatt van a szuvasodás, akkor az gyakorlatilag tömhetetlen és úgy lesz a fogad húzandó, hogy neked fel sem tűnt semmit. Én pl éppen hétfőn húztam ki egy ilyen fogat, még panaszos sem volt, de sajnos nem restaurálható.

Ilyenkor van az, amikor a sok fogközti szuvasodás egyszer csak elkezd mutatkozni, tipikus történet, amit te is leírtál, hogy törnek. Nem törnek valójában, csak a tönkrement foganyag egy része már mállik szét. Ezért is kellene szigorúan minden évben járni fogorvoshoz, mert ezeket a léziókat az életben nem fogod észrevenni, és itt az eredmény: nem érted mi miért történik. A fogselyem nem ajánlás, hanem az alap szájápolás kötelező eszköze. Nincs olyan, hogy nem használ, hiszen ha rendeltetésszerűen alkalmazod (érdemes pár youtube videót megnézni róla), akkor megtisztítod azt a bizonyos 40%ot is és ahol még nem szuvas, ott meg is előzöd a problémát. A hangsúly azon van, hogy ahol még nem szuvas. Ami elszuvasodott, azt be kell tömni, de fogselyemmel meg kell gátolni az esetleges másodlagos léziókat (a tömések ugyanúgy alá tudnak szuvasodni). Fogselymet pedig mindennap használni kell.

márc. 21. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!