Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Tényleg, akinek hiányzik...

Tényleg, akinek hiányzik fogcsírája (kismetszők, bölcsességfog) azok evolúciós szempontból fejlettebbek?

Figyelt kérdés

"Lehet-e 32-nél kevesebb foga valakinek? Lehet. Ennek oka lehet az, hogy a fog genetikai vagy külső tényezők miatt nem alakul ki (ezt csírahiánynak nevezzük). Az evolúciós elmélet alapján a fogcsoportok leghátsó tagjai tűnnek el a törzsfejlődés során. (pl. az előembernek több metszőfoga volt, mint a ma élő embernek, bizonyos ragadozóknak több szemfoguk, a növényevőknek több őrlőfoguk, a hüllők közül a krokodiloknak, dinoszauruszoknak pedig szinte megszámlálhatatlanul sok foguk van – ezek az emberi fajnál alacsonyabb szinten lévő állatok. Így egy csepp humorral a kismetszőkkel vagy bölcsességfogakkal nem rendelkező embereket evolúciós szempontból fejlettebbeknek nevezhetjük."


[link]


2014. máj. 31. 12:19
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:

Kedves Mónika!

Az evolúció abba az irányba halad, hogy egyre gyakoribbak a csírahiányos esetek. Ez nem kóros. A felső fogívet is meg kell nézni, mert nem törvényszerű,hogy mind a négy csíra hiányzik, de nem elképzelhetetlen.

Tisztelettel:Dr Iván Hajnalka


[link]

2014. máj. 31. 12:23
 2/21 anonim ***** válasza:
Attól, hogy hiányzik a fogcsírája, még lehet más genetikai defektje. Sőt egyre nyeszlettebbek az emberek. Ez lenne az evolúció...?
2014. máj. 31. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:

4. Mivel magyarázható, h. nem nõttek ki a felsõ kettes fogaim? Gyakori az ilyesmi?

Így a 4 bölcsességfoggal (kinõttek már) 30 db. van csak.

Egy panoráma röntgenfelvétel segítségével könnyen megállapítható, hogy miért hiányoznak a kettesek. Lehetséges, hogy a gyökerek megvannak, csak mélyen fent a csontban, valami akadályozta a kibújásukat. Ez a kettesek esetén ritkán fordul elő, ez inkább a 3-as, azaz a szemfogak hiánya esetén gyakori. Jellemzőbb az úgynevezett „atavisztikus jelenség” Ez annyit jelent, hogy az ember evolúciós fejlődése során megfigyelhető tendencia, hogy minden fogcsoport utolsó tagja (azaz frontfogak esetén a kettes, kisőrlő fogak esetén az ötös, nagyőrlő fogak esetén a nyolcas) hajlamos arra, hogy ne rendelkezzen maradó fogcsírával. Nekem például nincs egy darab maradó nyolcas (bölcsességfog) csírám sem, ez esetemben szerencse, mert nem is lenne helye. A kettes, vagy az ötös csírahiány ugyanilyen fejlődési jelenség, csak kellemetlenebb esztétikai következményei vannak. Láttam olyan pácienst, akinek minden kettese, ötöse és nyolcasa hiányzott – nem azért mert kihúzták, sosem volt csírája. Ez 12 foggal kevesebbet jelentett, ami nagyon komoly esztétikai probláémát okozott.


[link]

2014. máj. 31. 12:40
 4/21 anonim ***** válasza:
50%

A csirahiány fejlődési rendellenességek közé tartozik.

Bölcsesség fognál előnyös lehet, kismetszőknél sosem. (Esztétikailag sem, ehhez nem kell semmilyen fogorvosi tudás h ezt belássuk)

Kismetszőfog hiányát pótolni KELL de minimum fogszabályzás.

:)

2014. máj. 31. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

4. Esztétika az más! Nyilván a mai társadalmunk egy egységes esztétikai ízléssel rendelkezik. De lehet pár ezer év múlva ez lesz a szép, mert az evolúció így fejlődik.

De vajon miért alakul így ki? Miért lesz egyre több embernek csírahiánya? Lehet valóban előnyös lenne a csírahiány?

2014. máj. 31. 12:52
 6/21 anonim ***** válasza:
50%

Előző vagyok.

Igen, gyakori a csirahiány a felső 2es kismetszőn és a 8as fogakon. A többi fognál kevésbé.

Implantátumot javaslok. De mindenképpen igyekezz mert hianyzó fog esetén fogvándorlás történik idővel (tehát a szemfogad a hiányzó 2es fogad helyére kezd vándorolni) és innentől implantatum nem helyezhető be ( mivel nem fér be) . Fogszabályzás kell majd csak utána jöhet implantatum. (Esetleg híd)

2014. máj. 31. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
50%
Pontosan. És ezt a fejlettséget 6 kiló hajzselével együtt a hajára is kenheti :D
2014. máj. 31. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

6.

30 múltam és nekem nagyon régóta ilyen, hiányos. Én nem csináltattam meg, mert szerencsémre eltakarja a szám, csak az alsó fogaim látszódnak inkább, így senki sem vette még észre, hogy hiányom van.

2014. máj. 31. 12:59
 9/21 A kérdező kommentje:
Nagymamámtól örököltem, neki is ilyen volt és semmi baj nem volt neki ezzel. Pedig leélt elég hosszú életet így
2014. máj. 31. 13:03
 10/21 anonim ***** válasza:
Akkor én az ember és a dinók közti átmenet vagyok, mert 33 egészséges fogam van.
2014. máj. 31. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!