Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Ti mit gondoltok erről?...

Ti mit gondoltok erről? Szakértők; témában jártasabbak?

Figyelt kérdés

Sok dologban nem tud megegyezni az orvostudomány se, a többi e.ü. dolgozó se és érzéseim szerint a reklámoknál tovább menő, témáról olvasgató laikusok se. Utóbbiak nem tudják, mit gondoljanak.

Legalábbis én nem tudom.


Szóval helyes életmóddal ugyebár lehet pozitívan befolyásolni az immunrendszer állapotát. Idáig számomra nem kérdés, logikus. Viszont... a jobban, helyesebben működő immunrendszer tényleg képes megakadályozni egy-egy nátha, influenza kialakulását? (Ebben már nem egységesek a vélemények.)

Ha valaki olyan gyógyszert kap, akár egyszer, akár rövid ideig, akár hosszan, ami gyengíti az immunrendszert, az árt vagy nem? Lesz-e komolyabb hatása? Lehet-e emiatt többször beteg és hosszabban?

Némely csoport állítja, és magamon is tapasztalom, hogy az immunrendszer gyors "megsegítése", mondhatni stimulálása lerövidítheti a megfázás időtartamát, lecsökkentheti az esélyét annak, hogy visszaessünk gyógyulás után. Magamon is tapasztaltam, hogy mikor "felturbóztam" magam (általában valahogy pszichésen, tehát paprikaevés hatásában hittem - placebohatás, vagy sokat nevettem - tényleg! ), akkor órák alatt meggyógyultam erősebb megfázásból is, vagy ha nem is gyógyultam meg, eltartott pár napot, akkor is nagyon-nagyon enyhe volt.

Viszont sokan ezt is cáfolják. Sőt, ma tudtam meg, hogy kisgyermekeknek krupp esetén szteroidot adnak, nem is kis adagban. Mindenképp. A szteroid ugyebár gyengíti az immunrendszert. A krupp vírusos betegség. Most akkor... nem okoz gondot, hogy egy vírusos fertőzésnél gyengítik a kisgyermek még amúgy is fejletlen immunrendszerét?



A laikusoknak szóló internetes - és nemcsak internetes - szaklapokban is szinte nap mint nap mást olvasni. Egyik nap még meg lehet előzni a náthát "immunerősítéssel", következő nap csak oltással. Attól függ, kinek a tollából származik az írás.

De továbbmegyek. Egyik nap még nagyon fontos a megfelelően működő, "erős" immunrendszer, mert az sok mindentől megvéd, és ha legyengül, sok bajunk származhat belőle. Következő nap mintha az immunrendszer lenne a belénk bújt sátán: a daganatok növekedését is elősegíti, a szív-érrendszeri betegségekhez, a 2-es típusú cukorbetegséghez hozzájárul, meg sok egyébhez, és a közeljövőben már immungyengítő gyógyszerekkel (is) fogják kezelni ezeket a betegségeket, mert állatkísérletekben / önkéntesekben végzett kísérletekben bebizonyosodott, hogy az immunrendszert így vagy úgy gyengítő szerek nagyban csökkentették a tüneteket / lassították a betegség kialakulását.



Na, most mit gondoljak?


Tudom, ne foglalkozzak a témával. De engem mégis érdekel.

Kérlek, ne a lelki eredetével foglalkozzunk, hogy nem vagyok normális, hogy ilyeneken agyalok... az egy másik kérdés.


2012. febr. 27. 20:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Szia! Háát, biztosan lesznek ellenvélemények, de azért leírom én mit gondolok..

Szerintem azért van a sok ütköző nézőpont, hogy elbizonytalanítsák az embereket, hiszen egy bizonyos rétegnek erősen anyagi érdeke, hogy bemenj a gyógyszertárba és megvedd a sok szart, meg rohanj oltatni magad. A gyógyszeripar a legjövedelmezőbb iparág, el sem tudjuk képzelni, milyen pénzek mennek a háttérben..

Még mielőtt azt gondolnád gyógyszerellenes vagyok, nem vagyok, vagyis nem teljesen. Az indokolatlan gyógyszerszedést ellenzem, mert kérdezz meg bármilyen patikust, minden gyógyszernek van mellékhatása, ettől függetlenül természetesen vannak helyzetek, amikor kell.

De! Valamiért az egészségügyben dolgozók (akiknek ráadásul ingyen van sokminden) 90%-a nem adatja be az influenzaoltást sem magának sem a hozzátartozóinak.

Az emberi szervezet úgy van kitalálva, hogy saját magát regenerálja, gyógyítsa, ehhez kell az immunrendszer jó működése. Ha az immunrendszer jól működik, nem betegszünk meg, vagy ha megbetegszünk is, hamarabb meggyógyulunk. Az ember 120 évre van kalibrálva, csak sajnos a környezeti ártalmak, a sok műanyag amit megeszünk, a stressz, a mozgáshiány következtében ez szinte felére csökken. Folyamatosan bombázzuk a szervezetünket, és ha nem figyelünk oda, hogy azokat a vitaminokat, ásványokat, nyomelemeket visszapótoljuk amik szükségesek számunkra, nem sok esélyünk van a betegségek ellen. Minden betegség valamilyen hiánytünet, valami hiánya miatt alakul ki. Ha nem viszünk be elég antioxidánst, nem lesz, ami leköti a szabadgyököket, ez különböző problémákat, akár daganatot okozhat. A gond az, hogy a zöldségek-gyümölcsök sem tartalmaznak már annyi vitamint, mint nagyapáink idején, van erre egy tanulmány a gödöllői agráregyetem honlapján, megdöbbentő.. ugyanahhoz a C-vitamin mennyiséghez, amihez 50 éve elég volt egy alma, most meg kéne enni vagy egy kilót... nagyon gáz, böngészd át, ha érdekel a téma.

Az immunrendszer erősítése igenis fontos, szerintem azért a többség így gondolkodik (ne keverjül ebbe bele az olyan betegségeket, amik túlzott immunreakcióból erednek, mint az allergia, vagy az autoimmun betegségek, de ez más lapra tartozik, és egyébként ezek is hiánytünetekre vezethetők vissza).

Persze, vannak betegségek, amikor direkt alkalmazzák az immunrendszer gyengítését. Szívátültetésnél még megértem, ott nem szabad hogy kilökődjön az új szív, ezért gyengítik. De gyengítik rákosaknál is, akiket kemóznak, amit már nem értek ( bár hál Istennek egyre kevesebb erre a példa). Egy orvos ismerősöm mondta egyszer: " a beteg ennek ellenére legyőzte a rákot.. mi lett volna, ha még segítünk is neki? " :)

Na mindegy, nem akarok senkit győzködni, mindenki azt gondol amit akar! Ha kételkedsz, csak egy dologba gondolj bele: az egész világ, minden ami körülöttünk van, olyan tökéletes egységet alkot, minden mindenhez kapcsolódik, a különböző élőlények az egysejtűektől az emberig, olyan tökéletesen vannak megalkotva, maga az emberi test egy csoda, az idegrendszer, a sok kis apró dolog, ahol mindennek megvan a helye és feladata és még sorolhatnám... gondolod pont az immunrendszerrel lőtt volna ennyire mellé a jóisten? :D

Ha van kedved, szívesen beszélgetek még veled priviben!

2012. febr. 27. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az immunrendszer alapvetően azért alakult ki, hogy megvédjen minket. Ha nem lenne immunrendszerünk, meghalnánk a legapróbb kis fertőzéseben is. Lásd: AIDS betegség. Annak pontosan az a lényege, hogy a vírus megtámadja és elpusztítja az immunrendszer sejtjeit, ami miatt mindenféle fertőzést összeszed az ember és nem tudja legyőzni. Plusz a normális immunrendszer arra is szolgál, hogy a daganatosan átalakult sejteket eltávolítsa a szervezetből. AIDS-ben erre sem képes, így a betegekben különböző daganatok fejlődnek ki.


Az immunrendszer viszont bizonyos esetekben káros is lehet. Ugyanis előfordul olyan, hogy a szervezet túlzott reakciót indít bizonyos ártalmatlan dolgok ellen. Ezek az úgynevezett hiperszenzitivitási reakciók. Ilyen pl. az allergia. Az immunrendszer rosszul működik, és egy viszonylag ártalmatlan dologra nagyon hevesen reagál.

Beveti a különböző sejtjeit, anyagait, de ezek nem csak a kiváltó ágens pusztítják, hanem a szervezetet is.

Pl. ha vmi allergén anyag a keringésbe jut, az olyan súlyos, ún. anafilaxiás reakciót tud kiváltani, hogy az illető szépen belehal, ha nem kezelik időben.


Akkor is káros lehet az immunrendszer működése, ha véletlenül a saját sejtjeit érzékeli idegennek. Ezek az úgynevezett autoimmun betegségek.

Ilyen betegségekben szoktak pl. szteroidot adni, aminek immunszuppresszív hatása van. Pont azért, hogy az immunrendszer ne indítson támadást a saját sejtjei ellen.

Nyilván vannak veszélyei, hiszen pont az vele a probléma, hogy nem csak a saját sejtjei ellen indított reakciót akadályozza meg, hanem a kórokozók ellen indított reakciókat is.

Így ezek a betegek hajlamosabbak a fertőzésekre is.


Transzplantációnál is azért kell gátolni az immunrendszert, mert nincs két egyforma ember (kivéve az egypetéjű ikreket), és akármennyire is próbálnak megfelelő donort keresni, mindig lesz különbség a két ember között. Így a szervezet idegenként fogja felismerni a beültetett szervet, ezért kell immunszuppressziót alkalmazni.


Az oltások meg alapvetően pont, hogy az immunrendszert aktivizálják.

Ha vmivel megfertőződsz, akkor a szervezeted megpróbál védekezni és szépen eltünteti a kórokozót (legalábbis jó esetben). Miközben védekezik, kialakít olyan sejteket is, amelyek "megjegyzik" a kórokozót, és ha újra bekerül a szervezetbe, akkor gyorsabban reagálnak.


A védőoltások során pont legyengített kórokozókat, vagy a kórokozók bizonyos részeit adják be, amit az immunrendszer felismer, és csinál ilyen kis memóriasejteket.

Így ha az ember elkapja, akkor az immunrendszer aktivizálódik és erősebben, gyorsabban válaszol.

2012. febr. 29. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nem akarok bunkó lenni, de muszáj kötözködnöm: megint a lényegre való válasz maradt el. :)

Autoimmun betegségek, súlyos allergiák, asztma, szervátültetés után ---> tökéletesen értem, miért kell immungyengítő, pl. szteroidos kezelés.


Idős betegeknek övsömör után; műtétek után; helyi alkalmazásban kb. bármire, a természetes módok figyelmen kívül hagyásával; orrpolipra miért kell szteroid, nem értem. Ha meg nem probléma, hogy adnak és gyengül az immunrendszer, akkor miért probléma, hogy a stressztől gyengül? Akkor a vitaminhiányos táplálkozás kapcsán miért említik elsők között, hogy gyengül az immunrendszer, és baj?

2012. febr. 29. 20:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!