Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A felnőttkori ADHD-nek, vagy...

A felnőttkori ADHD-nek, vagy ADD-nek mik a tünetei?

Figyelt kérdés
Gyanús nekem, hogy ebben szenvedek már gyerekkorom óta. Viszont a hiperaktivitás pontosan miként jelentkezik? Mert az nálam lehet, hogy nincs. Aki ebben szenved kérlek írja meg, hogy pontosan mit jelent ez neki a való életben. Sokat segítene.

2022. júl. 2. 08:58
 1/2 anonim ***** válasza:
95%

Wikipédián le van írva külön a gyermekkori és felnőtt, de tessék:


a részletek feletti elsiklás, és gondatlanságból elkövetett hibák a munkahelyen

a kéz és a láb izeg-mozog, vagy folytonos mocorgás ülés közben

feladatvégzéskor vagy játékos elfoglaltságok esetén a figyelem fenntartása nehéz

az ülőhely elhagyása vagy arra kényszer olyan helyzetekben, amikor muszáj ülni

az illető nem figyel, mikor közvetlenül hozzá beszélnek

nyugtalannak vagy álmatlannak érzi magát

az utasításokat nem követi, és nem tudja befejezni a munkát

nem képes nyugodtan szabadidős tevékenységeket folytatni

nem képes programokat és cselekvéseket megszervezni

úgy érzi, „menni kell” vagy hogy „egy motor vezérli”

kerüli, nem szereti, vagy vonakodik az olyan munkától, mely lankadatlan mentális erőkifejtést igényel

mértéktelen beszéd

olyan dolgok elvesztése, amelyek feladatai, tevékenységei elvégzéséhez szükségesek

válaszok kimondása, amikor még a kérdést sem mondták ki teljesen

könnyen kerül zaklatott állapotba

nehezen tudja kivárni, hogy rákerüljön a sor (türelmetlen)

napi feladatokban feledékeny

félbeszakít vagy zaklat másokat

Ezekhez gyakran más problémák is társulnak. Ezek a következők lehetnek:


problémák az önkontrollal és a viselkedés szabályozásában

gyenge memória

kevés a feladatok elvégzésére fordított energia

nehézségek adódnak az érzelmek, motivációk szabályozásával

a feladat vagy munka végrehajtása során a normálisnál nagyobb fokú változékonyság

krónikus pontatlanság és gyenge időérzékelés, időgazdálkodás

a feladatmegoldás könnyen unatkozásba csap át

alacsony önbecsülés

szorongás

depresszió

hangulatváltozások

alkalmazkodási és munkahelyi elhelyezkedési nehézségek

problémák az emberi kapcsolatokban

kábítószer és más káros függőség kialakulása

túlzott kockázatvállalás

A tünetek szintje terjedhet a mérsékelttől a súlyosig is.

2022. júl. 2. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Engem csak 2019-ben, 45 évesen diagnosztizáltak ADHD-snek, és most nem tudok mindenre kiterjedő választ adni, ez tehát nem válasz, csak kiegészítés. (És az első választ hasznosnak jelöltem.)


Ha felnőtt korodra derül ki, hogy ADHD-s vagy, akkor valószínűleg már más dolgok is társulnak hozzá - nálam legalábbis így van.

Depresszió, feszültség, szorongás, "szerhasználat" stb.

Mégpedig azért, mert addig kezeletlenül küzdöttél az életeddel.


De amiért most írok, az csak annyi, hogy a hiperaktivitás nem csak külsőségekben nyilvánulhat meg.

Én gyerekkoromtól kezdve magamba zárkózva éltem meg az elfojtott hiperaktivitást, mert van ilyen. A hiperaktivitást igenis el lehet úgy folytani, hogy magadban éled meg. Ezt szakmai cikkekben olvastam utólag (főleg az additudemag.com a forrás). Úgy értem, nem bebeszéltem magamnak, csak beleillik a képbe.

Tapasztaltam egész életemben, csak utólag értettem meg, hogy ez ez volt.


Egy felnőtt ember már nem úgy hiperaktív, ahogy egy 5-10 éves gyerek, hanem belül iszonyat aktív elmeműködés. Addigra megtanulja "kezelni", pontosabban elfojtani a külső megnyilvánulásokat.

Mondhatni, így is meg lehet élni a hiperaktivitást. Hogy kívülről, mások, nyugodtnak látnak. Pedig nem vagy az. Mert belül dübörögnek a gondolatok, és közben nem tudsz figyelni a jelenre. De ez nem csak figyelemzavar!


Sok szakember állítja, hogy az ADHD-t idővel kinövi a gyerek. Pedig valójában csak felnőve valahogy kezelni próbálja.

És sokszor más diagnózisokat állítanak fel a pszichiáterek a felnőtt ADHD-seknél. (Pl. Alkoholizmus)


Hogy mit jelent ez nekem a jelenben: Bár szedem a Ritalint (és mellette egy SSRI-t is) valójában már olyan dolgokról van szó, amik miatt most kineziológushoz járok.

Én most itt tartok: A kineziológus segítségével igyekszem segíteni magamon.


Bízom benne, hogy így sikerül. Most lesz a 4. találkozom a kineziológussal.

És ami azt illeti, most már nem is érdekel annyira, hogy ADHD-s meg Aspergeres vagyok (megvannak a hivatalos diagnózisok). Hanem hogy rendbehozzam az életem.


A Ritalinban korábban nagyon bíztam, kezdetben nagyon hasznosnak bizonyult. Ez 2.5 éve volt. Most kezdtem újra szedni, de már nem erre támaszkodom.

És nem gyógyszerelleneségből, hanem mert inkább mélyebbre próbálok ásni a dologban.

Én tehát most felnőttként: Ritalin 40mg LA + 20mg Scippa + Kineziológus.

Tudom, hogy ezzel nem segítettem, ezt csak kiegészítő információnak szántam, hátha ebben a minőségében mégis segít neked.


Hogyan ez pontosan mit jelent nekem a való életben? - ez szerepel a kérdésben.

Már nem olyan sokat. Most már a természetesebb gyógymódok felé fordultam, az ADHD gyógyszer csak kiegészítő, csak átmeneti mankónak szánom.

Az átmenet alatt azt értem, hogy segítsen túllendülni a kezdeti nehézségeken, amiken valójában a kineziológia fog segíteni - és mellette egyéb dolgok, amik mind természetesek.


Persze, ha Magyarországon is elérhető lenne a Vyvanse, akkor habozás nélkül kipróbálnám, de sajnos itt nem elérhető.


Még egyszer megfogalmazva a választ, hogy nekem mit jelent a felnőttkori ADHD:

Most már nem az ADHD a fő témája az életemnek.

2022. júl. 4. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!