Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Másképp gondolkodom, mint a...

Másképp gondolkodom, mint a többség - bajom van, vagy csak buta vagyok?

Figyelt kérdés

Nagyon sok helyzetben és közegben kibukik, hogy teljesen máshogy gondolkodok az átlaghoz képest. Ez áll morális dolgokra is, de problémamegoldásra vagy helyzetek felmérésére is.

A munkahelyemen sok ötletem volt/lett volna újításra, de senki sem volt rá soha vevő, de mivel a vezető igazgató elég önfejű, másra se hallgat, így nem vettem magamra. Viszont ha nem felvetettem egy ötletet, csak elkezdtem megvalósítani, akkor sokszor rögzült, és mások is átvették a módszereimet... amíg ki nem derült, hogy én indítottam el, mert akkor a főnök sokszor visszatáncolt, sőt, szóvá tette, hogy nem így kell.

Mellette tanulok is (felnőttképzés), és itt is észreveszem, hogy egy adott helyzetre/problémára teljesen máshogy reagálok a többségnél. Ha megpróbálom ezt felvetni, mint témát, akkor falakba ütközök: az én megoldásom nem jó, de nem igazán kapok egy logikus érvelést, hogy miért nem jó. Egy-két össze nem függő érvet kapok válaszul ilyenkor, amiket ha megcáfolok, akkor kb. az lesz a következő lépés az oktatótól/diáktárstól, hogy "de szerintem ez így van" (vagy ezzel azonos jelentésű akármi).

Mivel úgy látszik, hogy (azok közül, akik kifejezik a véleményüket) az enyém megy szembe mindenki máséval, így csak én lehetek a hülye. Lehetséges olyan, hogy azért érzem logikátlannak az érvelésüket, mert annyira ostoba vagyok, hogy valójában meg sem értem/félreértem? Vagy lehet, hogy ez valami mentális probléma nálam?

Már komolyan elgondolkoztam rajta, hogy talán szellemileg alulmaradott vagyok.

Tudom, hogy nehéz erre látatlanban bármit mondani, de ha valaki tapasztalt már hasonlót, leírhatná, mire jutott, mert már nagyon magányosnak érzem magam.


2023. júl. 18. 19:59
 1/5 anonim válasza:
100%
Írsz egy példát? Szerintem amúgy a szellemileg alulmaradt embereknek eszükbe sem jut, hogy valami nem okés velük. ;)
2023. júl. 18. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Sok munkahelyen fullba megy a lenézés. Akinek nincs diplomája akkor is lenézik, ha jó ötletei vannak pusztán azért mert nincs diplomája. Nekem (gépészmérnöki) BSc-m van és a szemembe mondták, hogy csináljam amit mondanak mert nincs MSc-m és "előbb legyen meg az iskola". Nem is maradtam ott sokáig, ők taníthattak be a 0-ról egy új gyakornokot én meg BSc-vel nem vagyok rászorulva az alamizsnára amit fizettek... Lehet nálatok is erről fúj a szél.
2023. júl. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Gondolkoztam a példán, csak nem egyszerű, mert maguk az alaphelyzetek nagyon hosszas mesélést igényelnének :) De munkahelyire írok akkor első körben:

1. Hotelmenedzsment meeting. A hotelnek van egy "pincéje", amit ők mesterséges barlangnak hívnak, természetes vízforrással, de a valóságban ez egy föld alatti, kb 10x5 méteres helyiség, ahol hátul csordogál valami víz ugyan, de amúgy hideg, nyirkos, tele van ászkákkal. Ezt a hotel már az őskortól fogva pihenőhelynek használta, nyugágyakon fekhetnek be oda a vendégek... de nem fekszenek. Sőt, sarkon fordulnak, és ki hibáztatná őket, ha egyszer nyirkos, hideg és tele van ászkákkal?... A belső dekor kimerül abban, hogy pár ócska nyugágy, meg lámpák, és a lámpák egy része sólámpa. Az előző sólámpák maradványai ott vannak a földön színes tócsa formájában, ugyanis a só reakcióba lép a vízzel, feloldódnak szép lassan. Az igazgató és a helyettese abban látja a problémát, hogy nincs elég takaró a vendégeknek, illetve hogy új sólámpák kellenek. Én felvetettem, hogy egyrészt miért sólámpa, ha az úgyis megsemmisül nagyjából egy év alatt, erre kb. annyi volt a reakció, hogy hát de azok jól mutatnak, és majd többször leküldik a szervizt meg a takarítókat, hogy nézzenek rá. De a ránézés nem fog változtatni azon, hogy a sólámpáknak annyi lesz. Mondtam, hogy árulnak olyan lámpát is, ami meleg fényű, vagy direkt dekor célokat szolgál, de legalább nem sóból van, de nem is reagáltak rá, pedig gazdaságilag is jobban megérné (minimum nem drágább a sólámpánál, de nem kell évente újat venni belőle, ugye).

Aztán felvetettem, hogy eleve mi lenne, ha nem is erőltetnénk, hogy ez a pince pihenőhely legyen? Elég egyértelmű volt a vendégek visszacsatolása alapján, hogy nem akarnak egy sötét, büdös lyukban pihengetni. Mondtam, hogy több mindenre is használható lenne a helyiség, de nekem mondjuk az ugrott be, hogy mi lenne, ha borkóstolásokat tartanánk? A vendégeink 90%-ban párok, főként idősebbek. Az italbeszállító tudná intézni a borokat, és mivel az érdeklődés várhatóan alacsony lenne rá (eleinte legalábbis főleg), így nem kell 600 liter bort berendelni egyből.

De hozzátettem, hogy ez csak egy tipp, de máris vendégcsalogatóbb lenne, mint hogy üresen áll pihenőhelyként.

Konkrétan bólogatást meg mosolygást kaptam, aztán semmi egyebet válaszul, témát váltottak.

Teljesen igaza van a kettesnek, simán lehet, hogy a munkahelyen ez az oka, vagy ehhez hasonló. De az élet sok területén látom, hogy megszólalok, és nem kapok rá reakciót, nem száll velem vitába senki, csak "ez nem így van" és tovább lépnek.

2023. júl. 20. 14:21
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem inkább ünnepeld magad a kreatív gondolkodásoddal, amely manapság sok helyen sajnos a legnagyobb hiánycikk, pláne a birkák országában, amelynek a nyelvén írok épp (külföldről...).


Nekem is volt hasonló élményem és nagyon, de nagyon sokáig tartott az, amíg egy pár, de tényleg kevés pozitív hangra reagálva elfogadtam azt, hogy az én véleményem, gondolataim akkor is értékesek, ha mindenki máséval szembe mennek és vagy a szemembe mondják vagy témát váltanak, pont, ahogy te írtad.


Az általad leírt példa pl. pont jól mutatja, hogy szerintem pl. tök jó ötlet és tök jogos a felvetésed, nem tudom, mi állhat amögött, hogy nem tudsz kibontakozni. Szerintem csak az önbizalmaddal van probléma, nem a mindenkiével szembe menő gondolatvilágoddal. A "dobozon kívül gondolkozás" a kreativitást elváró munkák alapjelszava, te is odatartozol, megbecsülés és elfogadás nélkül.


Rossz légkörben dolgozol és-vagy nem tudjuk, hogy mid van még, ami gondot okozhat

2023. júl. 20. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Egyáltalán nincs bajod, és főleg nem vagy buta, ne is gondolj ilyenekre! Nagyon is kreatív vagy, és nem látja mindenki egyformán a világot, a többség sajnos beáll egy szemellenzős birka sorba, a többi meg követi, és aki szembemegy az árral, azt elutasítják, mert "lázad" kilóg a sorból. Inkább légy magadra büszke!
2023. júl. 22. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!