Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van olyan pszichiáter, aki...

Van olyan pszichiáter, aki nem gyógyszerpárti, sőt egyenesen gyógyszerellenes?

Figyelt kérdés

#Gyógyszerellenes
febr. 6. 16:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Gyógyszerellenesről nem tudok, de akihez a párom járt, ő előbb a pszichoterápiát javasolta, és mivel fél év után sem volt érdemi javulás, akkor írt fel először gyógyszert.
febr. 6. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
82%

A pszichiáter pontosan azokra a betegségekre van specializálódva, amire már gyógyszer kell.

Te pszichológushoz, pszichoterapeutához tudsz menni. Ha nem gyógyszerre van szükséged, a pszichiáter úgyis látni fogja és el fog küldeni pszichológushoz.

febr. 6. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
68%

Az a probléma, hogy az emberek nem értik a pszichiáter és a pszichológus között a különbséget. Te sem, kérdező...


Szóval, akkor tegyük tisztába, a végére érteni fogod.


A pszichiáter egy szakorvos, aki a testben lezajló folyamatokat tudja szabályozni és gyógyítani. Vegyünk egy egyszerű példát: pánikrohamaid vannak, és az agyadban végbemenő kémiai folyamatokat gyógyszerrel szabályozva elkerülhető vagy csökkenthető, hogy további pánikrohamok alakuljanak ki, és/illetve a lefolyásuk enyhébb, kevésbé megterhelő. Ezzel a gyökér ok nem szűnik meg, csupán komfortosabbá teszi a mindennapjaid. De mint szakorvos, ő a testben lezajló folyamatokkal foglalkozik, nem a lélekkel. Annyit foglalkozik a lélekkel, ami a munkájához szükséges, így megítélve azt, hogy milyen gyógyszer lenne számodra a megfelelő.


A pszichológus pedig ennek az ellentéte, ő nem a testtel és a testi folyamatokkal foglalkozik, hanem a lélekkel (ami okozhat testi tüneteket), ezért gyógyszer sem ír fel, maximum javasolhatja, hogy látogass meg egy pszichiátert, hogy a terápia során az adott problémád testi tünetei kevésbé megterhelőek legyenek (amihez értelemszerűen gyógyszer kell).


Tehát egy pszichiáter nem lehet gyógyszerellenes, mert ha az lenne, akkor megszűnik a pszichiáter szakorvos mivolta. Ő csak és kizárólag annyit foglalkozik a lélekkel, ami számára szükséges, ez a szükség pedig a diagnózis felállítása, amiből tud következtetni az agyadban zajló kémiai folyamatokra, hogy mi triggerel, mi váltja ki, milyen helyzetben, mit érzel, mik a panaszaid, stb.


Tehát bármilyen testi tünetnek a megfelelő folyamata az lenne, hogy kizárod szakorvosi vizsgálatokkal a fizikai megbetegedés lehetőségét (belgyógyászat, kardiológia, neurológia), nyilván panasztól függően, ha negatív minden, akkor felkeresel egy pszichológust, a terápia során ha úgy érzed rosszak a mindennapjaid, mert állandóan szédülsz, hányingered van, akármi, akkor elmész egy pszichiáterhez, aki felír egy olyan gyógyszert, ami ezeket a tüneteket enyhíti vagy akár teljesen meg is oldja, de természetesen mellette párhuzamosan jársz a pszichológushoz terápiára, mert a gyökér okot csak a vele végzett munka fogja megoldani, nem pedig a gyógyszer. A gyógyszer csak mankó.

febr. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
75%

Ne félj a pszichiátertõl kérdezõ.

Nem fog leszedálni meg bezáratni ok nélkül.



"A gyógyszer csak mankó."


Igen, de ha nincs lábad, az mankó annyira nem rossz ám, és kelleni is fog egész életedben.

febr. 6. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Harmadik válaszoló Te nem tudom ebből a kérdésből honnan vetted hogy én nem tudom mi a különbség a kettő között. Merem feltételezni többet is tudok, mint Te, 9 évig jártam orvoshoz és sokszor terepuatahoz is közben, és ahhoz azóta is járok.

Egy kérdésből ne vonj le ilyen messzemenő következtetést, mert valóban sokan vannak akik nem tudják mi a különbség a kettő között. De nem is erre irányult a kérdés, nem is volt benne ilyen.


Kedves Válaszolók (kivétel egyes és az ő válasza vonatkozhat a válaszomra abban a részben hogy kivétel erősíti a szabályokat)akkor tegyünk tisztába valamit a pszichiátria működésével kapcsolatban.

Az amit Ti leirtatok az az ahogyan KELLENE működnie.


A pszichológushoz járás (alaphangon) 15-18 e, ezalatti már jelképes összegnek számít. Államiban max akkor járhatsz pszichológushoz, ha kéred. Én így voltam és sokszor előfordult, hogy leráznak 35 perc után (45-50 perc) helyett. ( Magánban ilyet sosem csináltak.)

Persze az is a gond, hogy sok ember eleve úgy gondolkozik, egyszerűbb egy bogyót bedobni és nem megküzdeni a problémákkal. (Így az orvosnak minek erőlködnie?!?) El kellene küldenie pszichológushoz anélkül hogy mondja neki a páciens.. De nem küldi, mert rögtön csak a gyógyszer játszik.

Amit az egyes írt , eset, olyan ritka mint a fehér holló. (Én nem is tapasztaltam ilyet de ismeretségi körömből sem tudok ilyet).

Ha mégis járhatsz pszichológushoz, akkor csak úgy járhatsz, ha felvesznek a rendszerbe, és ez azzal jár, hogy ott szerepel egy diagnózis a papírodon, mert csak ezalapján véleményezhetnek bármilyen kezelést, (ami 99,9 %-ban a pirula és/vagy injekció).

A pszichológust nem vagy csak nagyon ritkán (én annak örültem, ha nem kellett könyörögnöm érte) "írjak fel". A gyógyszer elhagyást meg sosem erőltetik.

Szóval kettes te nem jól tudod hogy elküld a pszichiáter pszichológushoz mert imádják ezeket felírni és úgyis kitalálnak vmi diagnózist.


És amit tudni kell, ezek a diagnózisok stigmák, örökre rajtad marad, jobbik esetben csak a családod meg a körzeti orvosod tudja. De amúgy meg ha meglátja más orvos, hallgathatod tőle a mantrázást, hogy te igy meg úgy szorongó vagy szedned kell .... (Volt ilyen esetem).

Közben meg a leküzdéseimnek nagy részét magamnak és olyan embereknek köszönhetem akik hisznek bennem.

Akinek nincs helyén az önbecsülése, ebbe fog belerokkanni...


Nagyon leegyszerűsíted azzal, hogy azt írod a pszichiáter csak gyógyszert írhat fel, mert pl. más orvos tudományokban is van alternatív kezelés (pl. reumatológus is felírhat gyógytornát reumás gyógyszerek helyett). Ráadásul amit mondtál hogy azért orvostudomány mert gyógyszert ír fel de azt kifelejtetted hogy az orvostudományoknál végeznek is egy vizsgálatot (röntgen, MR, vérvizsgálat stb...) A pszichiátrián max csinálnak egy agyi Eeg-t, és az nem mutat semmit, annak ellenére is eldöntik hogy mi baja az agyadnak (holmi vizsgálat nélkül...) De a legtöbb esetben ambuláns rendelésen nem is végeznek. Csak rögtön diagnózis és gyógyszer felírás.

Talán már vannak modern pszichiáterek a fiatalabbak közül, ( egyébként erre irányult a kérdésem.)


Egy szó mint száz:

A pszichiátria mint orvostudomány nem álltudomany mint ahogy sokan állítják - annak ellenére hogy az agyyról homályos képünk van - van helye de ez ahogy működik ez nagyon rossz irány.

Mint ahogy az egyes leírta olyan orvosuk van, hogy először pszichoterápia aztán gyógyszer, de ez nagyon ritka!!! És igen négyes, aki fordul pszichiáterhez, az tarthat a begyógyszerezéstől de akár a beazáratástól is. Szerintem nagyon indokolt esetben kellene csak, de ők nem ezt teszik és nagyon sokat adnak.


És még amit tudnotok kell:

A gyógyszereknek a leszedálás egy pitiáner mellékhatás sok másikoz képest (ez ami az embereknek az eszükbe jut ezekről de ennél sokkal bővebb a lista) Rengeteg káros hatást okoz, ami akár lehet maradandó is!!!


Ui: ez senki ellen nem szól, aki ide írt, kizárólag ennek a rendszernek.

Néha még ma is eltűnődök, hiába terjengenek az infók egyre jobban, sok ember mennyire nincs képben a pszichiátria működésével.

febr. 7. 17:47
 6/10 anonim ***** válasza:

Az az infó hiányzik itt, hogy MI a probélmád?


Mert azért nem mindegy.


Vannak olyan esetek, ami tényleg a "nincs láb" kórkép, és egy életen át kell valami, hogy funkcionálj, ne jelents veszélyt önmagadra meg a társadalomra.

Itt lehet azon sakkozni, hogy gyógyszer A vagy gyógyszer B lesz a jobb, de natúrban nem lesz meg.

Pl ilyen egy ahdh diagnózis, ez nem lehet gyógyítani, az agyad ilyen és kész, de egy kis sztk-speed segít nyugisabbnak lenni.



Aztán van az idõszakos, szituációs probléma, ami mint egy antibiotikum kúra, probléma megoldódik, aztán minden jó.

Ilyenem nekem is volt, egy elég csúnya krízishelyzet miatti szucid depresszió, szedtem rá vagy három féle pirulát, most meg már csak terápiát kapok rá. De túléltem, és kifeje jövök belõle.

Ezzel tele a padlás, ilyen minden második ember életében lesz. Ha elégi, bárnki, del tényleg BÁRKI beszerezhet egy ptsd vagy c-ptsd diagnózist.



A stigmákról meg annyit, hogy ezeket magadban is le kell bontani, és el kell fogadni, hogy igen, basszus, segítségre szorulok.

febr. 7. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

" Ráadásul amit mondtál hogy azért orvostudomány mert gyógyszert ír fel de azt kifelejtetted hogy az orvostudományoknál végeznek is egy vizsgálatot (röntgen, MR, vérvizsgálat stb...) A pszichiátrián max csinálnak egy agyi Eeg-t, és az nem mutat semmit, annak ellenére is eldöntik hogy mi baja az agyadnak (holmi vizsgálat nélkül...) De a legtöbb esetben ambuláns rendelésen nem is végeznek. Csak rögtön diagnózis és gyógyszer felírás."


Meg kell értened, hogy az orvostudomány szerteágazó, és egy szívinfarktust senki sem tud diagnosztizálni megfelelő vizsgálatok nélkül, míg pszichés zavarokat meg lehet állapítani, röntgen, MRI, EEG vizsgálat nélkül is.


Ettől még nem jelenti azt, hogy a pszichiáterek felelőtlenek és hasraütésszerűen írkálják a gyógyszereket.


Az hogy pánikrohamod van az Aldiban, azt semmilyen műszer és vizsgálat nem fogja kimutatni.


Tehát ahhoz, hogy kiderüljön hogy probléma van a fejedben, nem szükséges semmilyen "holmi" műszeres vizsgálat.

febr. 7. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Leveltetu ***** válasza:

De tenyleg, pontosan mivel is kuzdesz? A pszihologus csak akkor tud neked segiteni gyogyszer nelkul, ha azt TE is akarod. Ha teged lepattintanak 35 perc utan akkor ott nem a pszihologus a hibas hanem valoszinuleg a te hozzaallasod a bajos.

Mi, az egyetemen, volt hogy orakig voltunk(nyilvan kissebb szunetekkel) esettanulmanyokon a pszihiatrian olyan betegekkel akik teljesen normalisnak neztek ki kozben gyilkosok es eroszakolok voltak.


Szoval pontosabban mi a bajod>?

febr. 13. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Meglepne, ha lenne ilyen. Biztosan nem ajánlanám senkinek. :)
febr. 13. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 D.Tomka válasza:
Egyszerűbben, a Pszichiáter ÁOK-n végzett (Orvostudmoányi karon, így orvosdoktor) a Pszichiáter BTK-n (Bölcsésztudományi karon) ő max doktorálhat, de orvos nem lesz.
febr. 13. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!