Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Igaz, hogy "régen nem volt...

Igaz, hogy "régen nem volt ilyen"?

Figyelt kérdés

A szüleim/nagyszüleim szkepticizmusa miatt tettem fel ezt a kérdést.Velük nem beszéltem erről,mert nincs kivel.

Ők azt állítják,mikor meghallanak egy ilyen idegen szót mint a szociálfóbia,depresszió,mániás depresszió,vagy éppen személyiségzavar,rögtön az a válaszuk rá,hogy "ej,régen nem volt ilyen".Szintúgy a homoszexuálisokra.Vagy az alternatív reakció a "mmmmm(*dünnyögés*) hülyék".

Volt egy idő,mikor felháborodtam rajta,hogy lehetnek ilyen szűk látókörűek.De mostanában beletörődtem,és elő is "rukkoltam" valamivel,ami a következő:

Régen nem voltak szomorúak az emberek?Nagyon,nagyon szomorúak...sok időn keresztül...Van egy ilyen "átok" féle is(vagy káromkodás),hogy "a bánat fogja meg" Akkor elég valószínű,hogy erre gondoltak.Vagy "a gyász egye meg"

"a keserűség ..." ekkor is ilyesmire gondolhattak.

Vagy az,ami a legnyilvánvalóbb,hogy "bolond".

Bolond!

Régen,akinek nem szokványos viselkedése volt,azt egyszerűen le bolondozták!Persze ehhez egy kis drámaiság is kellett.A középkorban a "gonosz szellemek" műveinek hitték ezeket és bámulatos dolgokat tettek ellenük.

Azután létrejöttek a "tébolydák",ahol viszonylag kevés esély volt a gyógyulásra és többnyire ott is csak annyit tudtak az egészről,hogy "bolondok".Csak az utóbbi időkben kezdett el igazán kifejlődni az ezekkel foglalkozó tudomány.

Körülbelül ezekre a dolgokra tudtam most gondolni,mondjam úgy ezt tudnám felhozni a tudatlanság ellen.

Szeretném,ha megmondanátok a véleményeteket ezzel kapcsolatban és ha még tudtok,akkor mondhattok tényeket...


2011. máj. 13. 20:35
 1/7 anonim ***** válasza:
Mondd csak, hány éves vagy?
2011. máj. 13. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
58%

Van igazság a szüleid reagálásában. Régen valóban nem foglalkoztak az emberek ennyit a "lelkivilágukkal".

A halottaikat megsiratták,meggyászolták,de folytatták az életüket,és nem lettek depressziósak. Ha az életben nem sikerült valami,akkor levonták a tanulságot,és kezdték újra.

Ha csalódtak a szerelmükben,nem tartották elviselhetetlen dolognak. Bánkódtak,de tették tovább a dolgukat.

Régen senkinek nem jutott eszébe pszichológushoz járni,igaz,nem is nagyon voltak ilyenek.

Aki elmegyógyintézetbe került,az valóban elmebeteg is volt,és csak akkor került oda,ha önmagára vagy másokra veszélyes volt.

A városunkban volt 3 bolond is,akiket mindenki ismert,de szabadon járkáltak a városban.

Csak ma divat a depresszió,hála a médiának,és sok esetben az unalomnak.

2011. máj. 13. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

20:40


Életkort nem mondok,mert az alapján fogsz ítélni!

Ha gyerekesnek tartod a kérdést,vagy hülye suhancnak aki unalmában vagy "divattól" depressziós,akkor írd le nyugodtan.

2011. máj. 13. 21:04
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Ők azt állítják,mikor meghallanak egy ilyen idegen szót mint a szociálfóbia,depresszió,mániás depresszió,vagy éppen személyiségzavar,rögtön az a válaszuk rá,hogy "ej,régen nem volt ilyen""


Hát 100 éve nem volt szociálfóbia, ez tény. Viszont volt pl. neuraszténia és hisztéria. Ezek meg ma nem léteznek, akkor viszont voltak :)))


Mániás depresszió is volt, csak cyclothimia volt a neve.


A neuraszténia egyébként 1970-ben neurotikus személyiségzavar volt, 1900-ban viszont még nem is a pszichiátria, hanem a neurológia tárgyalta mint az idegrendszer általános megbetegedését. Manapság a neuraszténia éppen nem létezik, hanem krónikus fáradtság szindróma néven fut egy közeli rokona, de szerintem lenne igény a neuraszténiára, lehet, hogy egyszer még visszahozzák :)))


"Régen nem voltak szomorúak az emberek?"


A depresszió nem szomorúság. Amúgy régen is ismerték a depressziót, már az ókorban is. Régen magyarul búskomorságnak vagy mélakórnak nevezték.


"Régen,akinek nem szokványos viselkedése volt,azt egyszerűen le bolondozták!"


Nem. Régen is különbséget tettek őrültség és másság között. Bár nagyon régen (az őskorban) máshogy viszonyultak az őrültekhez: sok helyen szentként tisztelték a skizofréneket, mint túlvilági lényekkel társalgókat.


"A középkorban a "gonosz szellemek" műveinek hitték ezeket "


Nem egészen. A középkorban nem tekintettek minden őrültet ördögtől megszállottnak. Csak egy nagyon kis részüket. Hogy aztán mi alapján tették meg ezt a különbséget, az érdekes kérdés.

2011. máj. 13. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

"Nem. Régen is különbséget tettek őrültség és másság között."


Ott,ahol volt az embereknek valamennyi esze,ott igen.

2011. máj. 13. 23:57
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ott,ahol volt az embereknek valamennyi esze"


Mindenhol volt valamennyi eszük.

2011. máj. 14. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Akkor is voltak ilyenek, csak egyrészt nem volt annyira fejlett a pszichológia, másrészt máshogy hívták vagy nem törődtek vele.
2011. máj. 14. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!