Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kényszeres gyűjtögetés -...

Kényszeres gyűjtögetés - patologikus halmozás kezelése?

Figyelt kérdés

Apukámról lenne szó, aki kb születésem után 4-5 évvel elkezdett dobozokat és mindenféle kacatokat gyűjtögetni, és azóta sem állt le. Tele van a ház mindenféle kacattal, ha eltörik egy pohár akkor azt általában ki lehet dobni, de előfordult hogy mondta hogy ne dobjuk ki mert megragasztja.

Egyébként mindenféle reklámújságok, mütyűrök, régi ósdi ruhák, az én babakori játékaim, meg egy csomó másik dolog ami nem jut eszembe, ez mind itt van a lakásban, ami csak azért nem élhetetlen nekem mert 1 ebben nőttem föl 2 mert annyira nem katasztrofális, mint azoknak a kényszergyűjtögetőknek a lakása akikről mindenféle pszichiátriai jelentésekben olvasni lehet, de így is az élhetőség határán van. Vagyis nincs tele a ház egézségre káros dolgokkal például, ürülékkel és hasonlókkal.

Azonban amiből sok van azok a dobozok. Szekrény tetején, földön, ágy alatt, ágyban (!?), előszobában, konyhában, mindenhol. A bútorok görcsös szétszerelése és újrahasznosítása is megfigyelhető, volt hogy vettünk egy új ágyat, ezért a régi ágyat szétszedte, fogta az ágykeretet és elhatározta hogy abból ő szekrényt csinál, aztán ezt mondogatta egy évig majdnem, és azóta se történt semmi csak itt áll. Vagy olyna is volt hogy vettünk egy asztalt, annak elszedte a lábat iss felrakta a polcra.


Nem kell sem engem, sem anyukámat hülyének nézni, próbáltunk vele beszélni több féleképpen is.


1 Próbáltuk neki megmondani hogy amit csinál az baromság, de mint az összes agyilag beteg embernél ez nem használt, mert nincsenek tisztában azzal hogy nem normálisak. (próbáltuk úgy is rávezetni hogyha elmegy bárkinek a lakásába akkor az nem így néz ki, de erre nem reagál semmit)


2 Próbáltam úgy is rávezetni, hogy érdeklődte hogy mi a terve a sok dobozzal, kacattal mindenhol, miért nem viszi le a pincébe, ha ennyire szüksége van rá, miért van rá ennyire szükssége egyáltalán, ezzel mindig annyit értem el hogy legyintett rám, annyit mondott hogy majd meglátom, és befejezte a beszélgetést.


A jelleme is elég elbszott ezért sem tudunk mit tenni a szituációval, nagyon agreszív tud lenni, velünk csak, volt példa arra is hogy amikor elment dolgozni átrendeztük a lakást, tényleg egész esztétikus lett, amikor visszajött akkor elkezdett üvöltözni, lekevert néhány pofont és visszacsinálta az egészet. Meg úgy általában szeret üvöltözni ha nem tetszik neki valami, általában ezek a helyzetek valamilyen mániájával kapcsolatosak (egyrészt a gyűjtögetés, másrészt a vallás, de ez egy másik kérdés és nem ide tartozik). Azonban ha valaki más kritizálná őt, azt amit cisnál, akkor egyből visszahúzódóvá válik, próbál terelni, hárítani, csöndes lesz, és gyakorlatilag megvárja amíg véget ér az őt "fenyegető" szituáció. Ami viszont gátolja azt hogy megértse hogy beteg, az az hogy amikor egy rokon (tesója, tesójának a felesége) eljön látogatóba akkor legtöbbször vagy nem mondanak semmit, vagy meg is dícsérik hogy milyen szép a lakás. (na ezen krvára idegesít) emiatt azt hiszi hogy anyukám szimplán hülye, én pedig csak azt ismételem amit anyukám mond, közben ez is egy nagy hülyeség. Fontolgatta anyukám a válást, gondolkodtunk költözésen, de nem vagyunk abban az anyagi helyzetben hogy ezt megengedjük, szóval maradt a helyzet kezelése,

gondolom valamilyen hozzáértővel, pszcihiáterrel, azonban ő nem hajlandó sehova menni, mert nincs tisztában azzal hogy beteg (nem is akar tisztábban lenni, gondolom, mert próbáltunk neki mutatni egy leírást a kényszeres gyűjtögetésről, ő meg nem volt hajlandó elolvani, azzal fenyegetett hogy kidobja a tabletet ha nem hagyjuk békén D: ).


Úgyhogy ezek után tök jó lenne ha valaki tudna valamilyen tanáccsal szolgálni, mert sajnos elég szánalmas ez az egész, én pedig ebben élek...



2015. szept. 18. 23:16
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem tudni, hány éves vagy, de talán mindegy is. Ha nem tetszik, költözz el, ahogy tudsz.


Különben hagyd békén az apukád. Még ha beteges is, amit csinál -nem láttuk- , akkor sincs se jogod, se okod úgy viselkedni, ahogy írod.

2015. okt. 18. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

15 vagyok, nyílván az elköltözés a hosszútávú megoldás, de az érdekelt hogy rövid távon abban a sacc/kb 5 évben amíg nem költözök sehova mit tudok tenni.


A "nem láttuK" megjegyzésre reagálva csak annyit mondok, hogy nem találnék ki egy ilyen beteg storyt és raknám föl a netre ilyen hosszan ha nem lennék elkeseredett. (bár az se kizárható hogy az én agyammal van valami baj és ez valami kényszeres cselekvés, ebben az esetben kérlek hívd a pszchihiátriát :D)


Azt a kijelentést, hogy "nincs jogom, se okom úgy viselkedni vele, ahogy azt teszem" azt gondolom az apai (szülői) "felsőbbrendűség" eszméje kapcsán írod, de ez már egyénenként változó értékrend kérdése szerintem. Én például inkább azt vallom hogy ugyanazt a tiszteletet érdemli meg x ember amit ő ad bárki más felé, se többet se kevesebbet.


Egyébként köszi a választ, és bocs hogy csak most válaszolok

2015. nov. 8. 01:29
 3/9 anonim ***** válasza:

Érdekes válasz; sajnos manapság tipikus szemléletet mutat.


15 évesen szerintem már vagy még nem lehet háttere ilyen sommás ítéletet és ilyen rosszindulattal megfogalmazni valakinek a hozzá tartozó szülőről.

Nyilvánvalóan nem lehet meg az élettapasztalat ahhoz, hogy mgértse valaki az apját. Főleg, ha úgy néz ki, hogy nem is igen kiváncsi rá. Pedig hasznos lenne, puszta önzésből is.


Amin érdemes elgondolkozni, az az, hogy a dolgok, pl. a tisztelet, mint olyan, és oda-vissza egyenlően járó, vajon mikortól számolódik? Csak jelen időben, és mindig csak adott pillanatra, vagy esetleg valami több is van mögötte, mint az állatoknál, hogy ha te nem harapsz, akkor én se.?


Ha annyira elviselhetetlen, hogy nem tudod rákényszeríteni a saját értékrendedet az apádra, fordulhatsz a gyermekvédelemhez, hogy szeretnél inkább nevelőszülőkkel élni.

2015. nov. 8. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Mondj egy racionális okot amiért tisztelnem kéne azt aki megkeseríti az életem több módon.


Szerinted nincs elég élettapasztalatom, bár az interneten keresztül csak a korból ítélve nem feltétlenül áll biztos lábakon ez a kijelentés. (Általánosságban lehet hogy van valódágalapja, de általánosítani sose jó)


Hidd el, hogy próbáltam(tuk) megérteni, segíteni neki, de azzal az emberrel akinek baja van, de nem tudja magáról hogy baja van, azzal nem sok mindent lehet csinálni.


Nevelőszülőket nem akarok, azzal itt hagynám anyukámat. El lehet ezt is viselni úgy ha nem szólunk egymáshoz.

2015. nov. 8. 09:56
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Szia, amennyiben nem hajlandó magától elmenni terápiára, akkor sajnos semmit. Már pedig az ilyen betegségben szenvedő emberek sajnos nem látják be, hogy baj van. Az én apukám is beteg. A halmozás nála életveszélyes helyzetet is teremtett. Begyulladt a sok kacat. Persze ő még csak otthon sem volt, egyedül voltam otthon amikor mindez történt. Ez sem hatott apámra. Ő szemétből is szokott kiszedni kacatokat. Maga a terápia évekig is eltarthatna. Olyan kioktatásokat, amiket neked itt fentebb írtam én is szoktam kapni. Rendszerint olyan emberektől, akiknek életük fő problémája, hogy nem tudják eldönteni, avon vagy oriflame katalógusból rendeljenek. Az ilyen emberek nem képesek átérezni a helyzeted. Egy ilyen szülő borzasztóan meg tudja nyomorítani a hozzátartozók életét, nyilván nem szándékosan. Nálunk családi tragédia is bekövetkezett emiatt.
2017. jún. 5. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
*nem tudják. Amúgy meg nem 33 vagyok. Kb. 10 éves lehettem, amikor apu rákapott a gyűjtögetésre. Még most is tart nála, csak időnként formát vált. Évekig műszaki cikkeket gyűjtögetett, aztán konyhai berendezéseket, volt CD-s korszaka is. Az emberek nem állnak vele szóba, többször be is törtek hozzá, amikor már nem laktam otthon. Amúgy nem dolgozott, ma sem dolgozik. Úgy él, mint egy patkány.
2017. jún. 5. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
*fentebb írtak
2017. jún. 5. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
*amúgy meg 33 vagyok
2017. jún. 5. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, igazából lassan énis rádöbbenek hogy semmit nem lehet kezdeni. Sajnos nagyon gáz szitu..

De öröm az ürömben hogy legalább nem vagyok egyedül ezzel :/

2017. júl. 21. 17:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!