Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan segíthetnék egy paranoi...

Hogyan segíthetnék egy paranoid személyiségzavarban szenvedő embernek? Milyen orvosra/terápiára van szüksége?

Figyelt kérdés

Tulajdonképpen a páromról van szó, 24 éves férfi.

19 éves korában volt zárt osztályon kétszer is.

Az egyik szakvéleményt elolvastam és szerepelt benne egy mondat, ami úgy hangzott, hogy a későbbiekben kóros paranoiditásra lehet számítani. Úgy érzem, ez előjött nála, pontosabban nem csak én. Elmondta, hogy sokszor úgy érzi, hogy figyelik és fél. Facebookon nem írhatok neki bármit , különben mérges lesz, meg van győződve, arról, hogy más is olvassa és azt mondja, h nem tartozik másra, amit mi beszélünk.

Kikapcsolta az órát, ami világít a szobájában, mert úgy érezte, hogy azon keresztül is figyelik.

Múltkor dudált egy autó és meg volt győződve arról, hogy neki szól.

Autóval mentünk hozzájuk és jött mögöttünk egy másik autó, ő pedig megijedt, hogy követnek.

Én támogatom mindenben, a családja szerint amióta együtt vagyunk (2 hónapja) sokat javult az állapota. Hallgat is rám. De én nem tudom mit kéne tenni.

Pszichiáternél járt szeptemberben.. aki gyógyszereket írt fel, de azoktól teljesen kifordult magából, nem hogy használt volna, inkább ártott. Mondjuk se én, se a családja nem ért egyet a gyógyszerezéssel.

Dolgozik, ott is néha vannak összetűzések, de legalább nem hagyja el magát meg ilyesmik, kötelességtudó, nagyon jóindulatú. Csak túlságosan gyanakvó, minden gyanús meg "veszélyes" szerinte.

Azt olvastam, h pszichoterápiával kezelhető ez. Valakinek volt hasonló tapasztalata? Ki lehet ebből jönni ? Hogyan segítsek, mit javasoljak, hová forduljon ezzel?

Én pszichológusra gondoltam. Sajnos pénz nincs magánra, de van támogatott, én is olyanhoz jártam. Nekem segített, mondjuk közel sem ilyen jellegű gondom volt.

Minden tanácsot nagyon szívesen fogadok!



#kezelés #paranoiditás
2016. nov. 16. 23:35
 1/4 anonim válasza:
Tündérhegyet javaslom egy 3 hónapos pszichoterápiás kezelésre, én voltam bent pár évvel ezelőtt és nagyon sok féle pszichés beteg volt bent és majdnem mindenkinek tudtak segíteni aki akarja szeretné, és TB alapú nem kell fizetni érte.
2016. nov. 17. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"Facebookon nem írhatok neki bármit , különben mérges lesz, meg van győződve, arról, hogy más is olvassa és azt mondja, h nem tartozik másra, amit mi beszélünk."


Tökéletesen igaza van. Amit az internetre felkerül, azt nem csak 1 szem "látja".

2016. nov. 17. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Első: Nem vették oda fel , még 5 éve jelentkezett, akkor öngyilkos gondolatai voltak és emiatt nem vették fel, súlyosabb esetnek tartották, mint az ott kezelteket, plusz semmi képpen sem akarná a munkahelyét otthagyni. Mivel folyton gyanakvó, nehezen illeszkedik be bárhová is és ide sikerült, ragaszkodik ehhez az álláshoz.


Második: Ez tény, de ő konkrétan egy személyre gondol. Én is ismerem az illetőt, rajta keresztül ismerkedtünk meg. Van saját élete,munkája, párja, nem foglalkozik ezzel. Ők korábban barátok voltak, de tavaly összevesztek. Nincsenek már haragban, de nem tartják a kapcsolatot. A párom meg van győződve arról, h ez a srác folyton az ő üzeneteit olvassa, ha kitesz valami idézetet a srác, azt gondolja h direkt őt akarja bosszantani..

2016. nov. 17. 00:39
 4/4 anonim ***** válasza:

Volt a családomban paranoid skizofrén és sajnos azt kell mondanom, hogy gyógyszeres kezelés hiányában a helyzet csak romlik. Egyre több és egyre súlyosabb téveszméje lett.

Tudomásom szerint a pszichoterápia ez esetben csak kiegészítő jellegű lehet, a skizofrénia betegség, és nem személyiségzavar, ami az okok feltárásával jelentősen enyhül. A személyiségzavarosok esetében ugyanis elég a belátás és a viselkedési, gondolkodási minták átállítása, ami a későbbiekben bármikor előhívható. Egy skizofrén téveszméin azonban ez nem segít, nála, ha jön a kattanás, akkor jön, és ilyenkor elveszíti a realitásérzékét, nem tud támaszkodni a terápiás eszközökre. Szóval mindenképpen javasolt lenne a gyógyszeres kezelés - ha az egyik gyógyszer nem válik be, akkor mást kell próbálni!

2016. nov. 17. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!