Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Az minek a jele, ha egy...

Az minek a jele, ha egy felnőtt ember összetéveszt betűket, és van, hogy lemaradnak a mondataiból szavak vagy ragok?

Figyelt kérdés
A betűtévesztés lehet diszlexia, ugye? De mi a helyzet a többi dologgal? Egy meglehetősen széles látókörű, okos emberről van egyébként szó, ezért nem értem.

2017. febr. 28. 16:44
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
8%

Valami gond lehet az agy működésével.

Diszlexiának nem nevezhetném, mert akkor egyáltalán nem tudna olvasni...

Nem tudom, de ezzel orvoshoz kell fordulni!

Kivel van ez a gond egyébként és mióta van ez a tünet?

2017. febr. 28. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
59%
Simán lehet gyors gondolkozástól.
2017. febr. 28. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

'Diszlexiának nem nevezhetném, mert akkor egyáltalán nem tudna olvasni."


Miért ne tudna? A diszlexiások is tudnak olvasni, nem analfabéták...

2017. febr. 28. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
70%
Ha nem új keletű, akkor a másodiknak igaza van.
2017. febr. 28. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
0%

"Ha nem új keletű, akkor a másodiknak igaza van."


De valamiért mégis lepontozták...

2017. febr. 28. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Még diszgráfiára gondoltam, mert az állítólag a diszlexia egyik súlyosabb formájának tekinthető.

De tudtommal nagyon intelligens emberek is lehetnek diszgráfiások, szóval ezeket a jelenségeket nemigen mondják fogyatékosságnak vagy hasonlónak. Csak ha ír, akkor jelentkezik. Ismerősömről van szó.

2017. febr. 28. 17:45
 7/16 anonim ***** válasza:
86%

Diszlexia: az olvasás zavara. Diszgráfia: az írás zavara. A kettő az esetek túlnyomó részében együtt jár. A diszlexia ill. diszgráfia független az intelligenciától, műveltségtől.

Ez egy részképesség-zavar, ami a többi tanulási területet NEM befolyásolja. A párom pl. diszlexiás és diszgráfiás: épp a 3. diplomáját szerzi műszaki területen és hallás után kb. mindent megjegyez, így az általános műveltsége átlagon felüli.

Viszont gyerekkorában nem ismerték fel és kezelték a diszeit, felnőtt korban pedig már nem nagyon lehet mit kezdeni vele. Ezért lenne fontos a korai felismerés és fejlesztés... de megtanult vele élni, sokat téveszt olvasásban és írásban, de ettől még boldogul az életben.

2017. febr. 28. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
51%
Diszlexiás! Én 36 éves vagyok és ezzel szenvedek kicsi korom óta. Tudok olvasni, de betűket cserélek, szavakból kihagyok betűket, vagy a szó végéről, vagy felcserélek betűket. Jellemző betűk amiket keverünk a B, P a GY, TY, NY, Ő, Ű meg ilyenek. Ettől még lehet valaki intelligens, csak az agyunk dolgozik máskép. Állítólag a jobb agyféltekénk dolgozik jobban, ez okozza ezt a részképesség zavart. Ugyan ez lehet az illetővel is. Ez a dolog egész életen át kisér, nem lehet kinőlni, vagy "kigyógyulni" belőle. Rossz ezek mellett a tájékozódó képességünk és a memóriánk, egyes dolgokat képtelen bevenni az agyunk és vannak dolgok amikben meg kiemelkedően jók vagyunk. Ez van, ezzel meg lehet tanulni élni, és örülnénk ha elfogadnának minket és felnőttek részére is kitalálnának valamit, hogy hogyan tanuljunk könnyebben idegen nyelvekett, ebben segíthetnének igazán a nagyon okos szakemberek :)
2017. febr. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
Idegkimerültségtől is lehet, ahogy megfigyeltem.
2017. febr. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
42%

# 8: Vannak hatékony módszerek a diszlexia, diszgráfia kezelésére, de ezek hatékonysága gyerekkorban az igazi. Felnőtt korban is meg lehet próbálni, de könnyű belátni, hogy egy már rögzült gondolkodási sémát jóval nehezebb felülírni, mint azt, ami még nem rögzült be. Az iskolai évek kritikusak ebből a szempontból: amíg a gyerek még TANUL olvasni, addig meglehetősen egyszerű kijavítani az olvasási, írási zavart, hiszen még nem rögzült. Sőt, manapság már (szerencsére) sok helyen eleve olyan módszerrel tanítják írni-olvasni a gyerekeket, ami eleve megelőzi a diszlexia-diszgráfia tüneteinek a kialakulását. Később már nehezebb, hiszen újra kell tanítani az alapoktól az olvasást-írást. Ezt nevezik reedukációnak.

Könnyű belátni, hogy minél kevésbé rögzült az állapot, annál könnyebb. Én dolgoztam felső tagozatos diákokkal, náluk még lehet némi (!) javulást elérni. Később azonban már nagyon esetleges a reedukáció hatékonysága. Ha van is eredménye, akkor is csak részleges. A diszlexia-diszgráfia kialakulása egy folyamat: értelemszerűen az elején lehet hatékonyan beavatkozni, amikor még viszonylag kevés területet érint. Felnőtt korban már az agy olyan sok területe érintett, hogy a folyamat nagy részét már nem lehet visszafordítani. (Esetleg úgy lehetne, ha "lenullázzák" az illető agyát, de ez annyira drasztikus, hogy senki nem vállalná.)

2017. márc. 1. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!