Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hol húzódik a határ a borderli...

Hol húzódik a határ a borderline szindróma és a mély depresszió között?

Figyelt kérdés

Komoly öngyűlöletet érzek magam iránt 10 éves korom óta amelyhez elviselhetetlen hangulatingadozások és düh társul kb. 14 éves korom óta.

14 évesen anorexiás lettem és majdnem három évbe telt mig meggyógyultam belőle.

Rengetegszer történt, hogy nyugtató gyógyszereket, antidepresszánst irattak fel a szüleim, amik után sokkal nyugodtabb lettem. Igy hamar megtanultam, hogy tudom kezelni az érzelmeimet, indulataimat. Elkezdtem magamtól is rendszeresen szedni, majd a szüleimtől lopkodni és volt hogy többet is vettem be csak hogy kiüssem magam és egész nap alhassak, ne kelljen suliba menni. Utána alkoholt is kezdtem lenyúlni a szüleimtől és kb. 14 éves koromtól voltak ilyen több hónapos időszakok amikor minden nap ittam. Volt hogy a sulit is abba kellett hagynom, mert annyira berúgtam, hogy nem tudtam bejárni.


Ha lenne itthon pia, vagy elmúltam volna 18 akkor biztos hogy most is innék.

Addig is máshogy kezelem az indulataimat. Falásrohamokkal, tárgyak tönkretevésével, ha nagyon kivagyok akkor a bőrömet karcolom, firkálom, égetem magamat. Állandóan üresnek és unottnak érzem magamat.

Most 17 éves lány vagyok, céltalan, motiválatlan, nem érdekel semmi, nincs jövőképem és sokszor meg akartam már ölni magam, minden nap gondolok és vágyok a halálra.


2018. dec. 9. 12:34
 1/4 anonim ***** válasza:
51%
Úgy tudom 18 éves kor után lehet csak személyiségzavart egyáltalán diagnosztizálni, mert addig alakul, fejlődik, változik a személyiség egyrészt, másrészt a borderline egy személyiségzavar, a mély depresszió pedig teljesen más.
2018. dec. 9. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

igen, ezt én is tudtam, hogy nem ugyanaz. Ezért kérdeztem, hogy mi a különbség. Még a komplex poszttraumás stressz is felmerült bennem. Ennek a három állapotnak elég sok közös tünete van.

És igen, mentem orvoshoz, de itt külföldön nem veszik komolyan csak ha már halott vagy.

2018. dec. 9. 12:51
 3/4 anonim ***** válasza:
Igazából a siker a legjobb gyógyír. De minden sikerhez erőfeszítés kell, tanulmányi, sport, művészeti, népszerűségi (baráti körön belül vagy vloggerkedve) sikerekhez egyaránt.
2018. dec. 9. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A fő különbség, hogy a depresszió bárkinél, bármikor jelentkezhet. Van, hogy még trigger sem kell hozzá, bár a legtöbb embernél a gyásszal együtt jelentkezik, vagy valamilyen traumatikus eseménnyel kapcsolatban (pl. válás, munkahely elvesztése) A depressziót jól lehet kezelni antidepresszánsokkal.


A borderline a csecsemőkorban kezd el kialakulni, a korai kötődéskapcsolatai az anyával sérültek, nem biztonságosak. (=> ez egy állanó stressz a gyerekben, babában => mivel ez elviselhetetlen érzelmi hasítás keletkezik: disszociáció => hiperszenzitivitás, bármi lehet kiváltó oka annak, hogy a lehasított érzelmek újra a felszínre törjenek)

A gyermekkorát, tinikorát érvénytelenítő környezetben éli le, ahol a saját érzéseit nem élheti meg. (=> nincsenek jó módszerei az indulatok, érzelmek kifejezésére, kezelésére => impulzivitáskontroll hiánya.) Az ilyen gyermekek megpróbálnak olyan stratégiákat kidolgozni, hogy érvényesítsék magukat, ami a családban a túlélést szolgálja, viszont ez megnehezíti vagy gátolja a beilleszkedésüket a társadalomba.

A borderlineosok önképse sérült, nincs valódi identitásuk. Általában nem képesek biztonságos kapcsolatokat kialakítani és fenntartani. Jellemzi őket az elutasítottságtól, elhagyatottságtól való félelem, az intenzív hangulatváltások, a fekete-fehér, mindent vagy semmit gondolkodásmód, az önbántalmazás, a bűntudat érzése, a szorongás, a mély depresszió, az infantilis viselkedés. Önmagukat gyakran leértékelik.

A borderline mellett gyakran megjelennek társbetegségek: evészavar, szenvedélybetegség, szorongáshoz kötődő betegségek (fóbiák, pánikbetegség) stb.

A borderline kezelésében a gyógyszerek minimális változást hoznak, gyógyulási ideje sokkal hosszabb, mint a depresszióé (2-10 év-re teszik) dialektikus viselkedésterápiával lehet elérni javulást az állapotukban.

Mivel 18 éves kor alatt nem beszélhetünk személyiségről, így annak zavaráról sem. Általában 18 éves kor alatt nem szoktak személyiségzavart megállapítani, de ha nagyon tipikusak a tüneteid, így 17 évesen lehetséges, hogy ezt a diagnózist fogják adni (mármint, ha ez a baj).


Az impulzív ivás, anorexia, önkárosítás, kiüresedettség érzése, dühroham, falásroham... nekem ez többnek tűnik, mint szimpla depresszió.

2019. febr. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!