Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » PCOS-nél hogyan, milyen...

PCOS-nél hogyan, milyen tempóban kell átállni az étkezéseknek? Milyen tempóban kell beépíteni a mozgást? Hogy lehet ezt bírni?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, tejet nem lehet reggel inni, a nap többi részében igen? Sosem lehet enni cukrot? Kávé és cukorfüggő, plusz tejtermékfüggő vagyok. Milyen lépésekben kellene kezdeni a változást? Milyen mozgásforma a megfelelő? Mézet lehet enni? Valaki, aki már nekifogott ennek az életmód-váltásnak, milyen módszerekkel lehet könnyíteni az átállást? Mennyi idő alatt érződik valami eredmény?

2013. nov. 2. 12:16
 1/8 anonim ***** válasza:
Mindent lehet enni,csak számolni kell a szénhidrátot.
2013. nov. 2. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
95%

Hát nem egyszerű átállni, de meg lehet szokni.

Igaz, nekem még csak a táplálkozásomon sikerült változtatni, már csak a mozgást kellene elkezdenem, de baromi nehéz rávenni magam:( Pedig az hittem, a kaja lesz a nehezebb...


Először is, hány g-os CH diétát kell tartanod?

Mert az alap elosztás (180 g) ez szokott lenni:

- reggeli (mindenképp 8 előtt): 30 g (az összes lassú CH)

- tízórai (10 körül): 20 g CH (max. 10 g gyors)

- ebéd (12-14 között): 60 g CH (max. 10 g gyors)

- uzsonna (4 körül): 20 g CH (az összes lehet gyors)

- vacsora (19-20 körül): 40 g CH (max 10 g gyors)

- utóvacsora (21-22 körül): 10 g lassú CH


Ezen kicsit lehet alakítani a testtömmegedtől függően. Én pl. vékony vagyok nagyon, így nekem akár 200 g CH-t is lehet enni, de ha fogynod kell, akkor 160-170 g CH-s diétát is kiírhatnak.


Alapszabályok:

- lassú CH helyett nem lehet gyors CH-t fogyasztani, de fordítva igen

- tilos (semmikor nem ehető): cukor, barnacukor, méz, fehérlisztes dolgok (pékáru, kenyér), fehér rizs, semmi olyan, amiben hozzáadott cukor van


Gyors CH-ok: az összes gyümölcs (meg a tiltólistás dolgok, de azokat úgy sem fogyaszthatod), tejtermékek közül a tej, joghurt, kefír

Lassú CH-ok: teljes kiőrlésű kenyerek, tönkölybúzából készült dolgok, rozsos dolgok, barna rizs, basmati rizs, bulgur, köles, hajdina, csicseriborsó, quinona, durumtészta, zablisztes dolgok, zöldségek


Nem kell beleszámolni a CH-ba:

- húsokat, tojást

- tejtermékek közül a sajtokat, tejszínt, túrót (100 g alatt)

- zöldségek közül azokat, amelyek kevesebb mint 5 g CH-t tartalmazna 100g-onként


Édesítőszerek közül nem szabad fruktózt használni.

Én a xilitet ajánlom, nekem az bevált. A steviának szerintem borzasztó íze van, a többi tablettás édesítőt meg max. kávéban tudom meginni, mert rosszul vagyok az utóízüktől.

A xilitnek nincsen mellékíze, ugyanannyi kell belőle, mint a sima kristálycukorból, lehet vele főzi, sütni, viszont nem karamellizálódik.

A hátránya, hogy elég drága, és óvatosan kell bevezetni az étrendbe, mert nagy mennyiségben hashajtó hatású (bár ez kb. az összes édesítőre igaz).

A xilitet úgy kell számolni a diétába, hogy fele mennyiségnek kell számolni a CH tartalmát. Tehát ha vmibe 10 g-ot raksz belőle, azt csak 5 g-nak kell számolni.

Jókat hallottam még az eritrit(ol)ról, de még nem próbáltam. Állítólag az is hasonló tulajdonságokkal bír, mint a xilit, de azt egyáltalán nem kell CH-nak számolni.


Fontos, hogy max. annyi CH-t fogyassz, amennyi elő van írva, de kb. az előírt mennyiséget mindenképp el kell fogyasztani.

Tehát pl. délben ha csak husit meg salátát eszel, azzal nem tudsz bevinni 60 g CH-t.


Krumplit lehetőleg sütve lehet fogyasztani, krumplipüré formájában nem, mert gy nagyon gyorsan felszívódik. De krumplit amúgy is ritkán (heti 1 alkalommal) szabad.


Igazából főtt ételek közül szinte bármit meg lehet csinálni, csak kicsit változtatni kell a recepten.

Pl. palacsintát simán lehet csinálni sima liszt helyett zablisztből. Tej helyett lehet bele tejszínt tenni, és akkor akár reggelire is fogyasztható. De ha tejet raksz bele, akkor is eheted olyan étkezésre, ahol szabad gyors CH-t fogyasztani. Tölteléknek tehetsz bele túrót édesítővel kikeverve (ezt fogyaszthatod reggelire is akár), de kakóport is kikeverhetsz édesítővel.

Liszt helyett (pl. rántásokhoz) zablisztet, graham lisztet, teljes kiőrlésű lisztet kell használni. Az ízében semmi különbség nincs...

A köretet le kell cserélni. Rizs helyett barna rizs vagy basmati rizs, tészta helyett durum tészta (de azt se sokszor fogyaszd), emellett bulgur, hajdina, köles, gersli stb.

A bulgurt pl. tökre ajánlom, szerintem jó íze van, nem is drága.

A rakott dolgokat pl. simán meg lehet csinálni kölessel, a töltött paprikát sokan csinálják amúgy is gerslivel.


Neten egy csomó sütis receptet is lehet találni, ha mindenképpen édességre vágysz.


A kenyerekkel vigyázni kell. Egy csomó bolti kenyérre ráírják, hogy teljes kiőrlésű, közben meg csak 10-20 %-nyi teljes kiőrlésű liszt van benne, a többi sima fehérliszt.

Az a jó, ha legalább 60%-a teljes kiőrlésű/graham/stb. liszt.

Pl. a Ceres-nek van tönkölybúza kenyere, az fogyasztható.

Illetve én még ajánlom a Lipóti pékség kenyereit (én pl. a "régi idők rizskenyerét" vagy purpur kenyeret szoktam venni), ott a honlapon is fent van, hogy mi van benne, és mennyi CH-t tartalmaz.

De ált. úgy kell a kenyerekkel számolni, hogy a tömegük fele CH.


Ha rágcsálni van kedved, akkor chips helyett olajos magvakat egyél, de azért ne sokat.


Aztán jó még szerintem a Gullon keksz, ez édesítőszerrel készül és teljes kiőrlésű cuccból van. Olyan íze van, mint a Győri édesnek, fincsi:)

Én pl. a tízórai kávém mellé szoktam enni.


Az elején nehéz, mert méricskélni kell a dolgokat, de aztán már megy ránézésre is, hogy miből mennyit lehet enni.


A mozgás:

Tudtommal ha vki túlsúlyos, akkor olyan edzés javasolt, ami csökkenti azt. Leginkább kardio edzés.

Vékonyaknak meg inkább izomtömeget kell fejleszteni.


Hogy mennyi idő alatt érződik az eredmény, az változó.

Én kb. 2 hónapja csinálom, nekem a ciklusomban sajna még nincs változás. Viszont régebben rendszeresen fájt a fejem (legalább heti 3 alkalommal), mostanában ezt nem tapasztalom. Persze nem tudom, hogy a diéta miatt van-e, de mindenesetre örülök neki (lekopogom).

Ált. azoknak használ gyorsabban, látványosabban, akik túlsúllyal küzdenek. Ilyen diéta és mozgás mellett jól lehet fogyni.

De azért ne két hét alatt várd az eredményt...


Ha adsz egy e-mail címet, akkor küldök neked tápanyagtáblázatokat, mintaétrendet, recepteket, amiket dietetikustól kaptam.

De azért neked sem árt elmenni egy diétás tanácsadásra.

2013. nov. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nagyon hasznos válasz, nagyon köszönöm, sokat segítettél vele.

Leginkább ez a cukortiltás miatt vagyok kétségbeesve, kedvenc gyümölcsjoghurjtjaim is mind cukrosak. Ahogy írtad, ez a kenyér is... gondoltam, sima ügy, veszek teljes kiőrlésűt. Kis helyen lakom, nem volt nagy választék, volt, ami ehetetlen, másik meg finom, de nézem az összetevőit, és inkább színezett, mint teljes kiőrlésű.

Az édesítőszerektől rosszul vagyok, kapar a torkom, fáj a fejem, hányingerem lesz. A mozgástól annyira elszoktam...

Nagyon nehéz ez az átállás, nem semmi kitartás és önfegyelem kell hozzá.

2013. nov. 2. 13:25
 4/8 anonim ***** válasza:
93%

Hát sajnos gyümölcsjoghurtok közül csak édesítőset lehet enni, vagy magadnak keversz (natúr joghurt, édesítő, gyümölcs).

Én hálistennek amúgy sem rajongtam a gyümölcsjoghurtokért, így legalább ezzel nincs gondom.


A xilitet meg tényleg ajánlom. Én is nagyon kétségbe voltam esve, mikor megtudtam, hogy csak édesítőt használhatok, mert ha belekortyoltam egy édesítős italba pl, kivert a víz. A light colát sem bírtam soha meginni.


De nekem tényleg bevált a xilit. Egyáltalán nem érzek semmi utóízt.

Ha magában megnyalja az ember, akkor egy kicsit "hideg" ízű, de ha belerakod vmibe, tényleg nem érezhető.

2013. nov. 2. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
94%

Jah meg nem tudom hány éves vagy, meg ilyesmi, de ha van lehetőséged, akkor egy kenyérsütő lehet jó befektetés lenne.

Azzal olyan kenyeret sütsz, amilyen csak akarsz:)

A szüleim nagyon régóta otthon sütik a kenyeret.

2013. nov. 2. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Egyébként azt megkérdezhetem, hogy ki pontozott le, és miért?

Ha vmit rosszul írtam, akkor szívesen fogadom, ha vki kijavít.

De indok nélkül lepontozgatni (a szerintem hasznos) válaszomat nem túl szép dolog.

2013. nov. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nekem nagyon hasznos, amit írtál, nagyon nagy segítség. Köszönöm!
2013. nov. 4. 15:28
 8/8 anonim ***** válasza:
Vannak ilyen retardáltak, ne törődj velük. Én is koszonom a válaszodat, ugyanebben a cipőben járok sajnos!
2013. nov. 11. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!