Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Elküldhet az orvos az éves...

Elküldhet az orvos az éves rákszűrésről mondván elég kétévente?

Figyelt kérdés

Helyi sztk-ba járok, általában csak a rákszűrésre megyek mert nincs más nőgyógyászati gondom szerencsére.

Mivel tavaly május végén voltam utoljára, gondoltam itt az ideje, hogy újra bejelentkezzek.

Ehhez az orvoshoz még nem volt "szerencsém". Bemegyek, mondom hogy éves szűrésre jöttem. Erre kaptam egy jó kis kioktatást róla, hogy hova gondolok, azt ilyen fiatalon (25 éves vagyok) kétévente végzik el, semmi értelme nem volt most mennem. Elémnyomta a papírt, hogy megjelentem a rendelésen, közben elmondta hogy persze egyébként is nagyon fontosak a rendszeres vizsgálatok (nem vizsgált meg) és már nyitotta is az ajtót.


Az asszisztens szólt utánam, hogy talán év vége felé jöjjek vissza akkor már elvégzik TALÁN a szűrést.


Szerintetek??? Tényleg kétévente csinálják csak? Akkor eddig hogyhogy 5 éve mindig tavasszal minden rossz szó nélkül mások elvégezték??



2015. jún. 23. 19:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

NEM!


AKkor menjél másik kerületbe.


Én is évente jártam, mindig minden rendben. Míg nem egyszer egyik én márciusa még oké, rá 1, azaz 1 évre II/B stádium volt.

Szerencsére túléltem.

Ha nagyon parázol, az Onkológia ambuláns rendelésére jelentkezz be. Fogadni fognak.

2015. jún. 23. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Menj másik dokihoz.évente meg kell hogy csinálják
2015. jún. 23. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem küldhetett volna el.


18 éves kortól, illetve a nemi élet megkezdésének időpontjától a citológia vizsgálatra a szakmai ajánlás az évente történő vizsgálat.


Kínácsi lennék, mit tett volna, ha megkérted volna, hogy adjon róla egy igazolást az aláírásával, orvosi pecsétjével, hogy te szerettél volna részt venni a szűrővizsgálatot, ő pedig nem tartotta indokoltnak.

2015. jún. 23. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
65%
Igen, mert az orvosi protokoll szerint 2 évente ajánlott a szűrés, csak a magyar nőgyógyászok kijárták, hogy jobb lenne talán évente. (pénztárca dagadjon!)
2015. jún. 24. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%
utolsó te jó nagy marhaságot írtál most. évente el kell végezni egy ilyen szűrést! sőt, képzeld el nekem FÉL ÉVENTE kell járnom és fizetnem sem kell...na akkor most hogy is van ez?
2015. jún. 24. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Valóban 2 évenkénti szűrést ír elő a protokoll, de meg szokták csinálni évente Magyarországon. Külföldön nem!

Természetesen ha valami baja van valakinek, akkor akár negyedévente is végeznek nála szűrést, de most az egészséges nőkről volt itt szó.

2015. jún. 24. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Van olyan ismerősöm, aki évente járt citológiai szűrésre. Egyik évben teljesen rendben volt a lelete, a következő évben kézhez kapott egy P3-asat 24 évesen. Volt egy konizációs műtéte, azóta szerencsére rendben van, és már született azóta egy kisfia is.


Biztos jó ötlet lett volna, ha nem évente, hanem két évente meg szűrésre, hogy ne tömje a pénzéhes orvosok zsebét!!


(Amúgy a TB finanszírozza az éves citológia vizsgálatot, az pedig mindenkinek a saját döntése, hogy magánorvosnál csináltatja saját zsebre, vagy az állami intézményben, ha már egyszer fizeti a TB járulékot.)

2015. jún. 24. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Így igaz, nálunk a TB finanszírozza az évent egyszeri cito vizsgálatot. A rák kialakulása kb 5 év, úgyhogy az előző esetben vagy trehány volt az orvos a mintavételnél és a mikroszkópos vizsgálatnál, és/vagy a laborban néztek el (keverték össze) valamit. A p3 nem egy év alatt alakul ki, de akkor sem lett volna semmi probléma ha 1 év múlva csinálják meg a műtétet.
2015. jún. 24. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Valóban a rák kialakulása nem egyik napról a másikra történik, tényleg öt évet adnak rá átlagban, ezért is írják elő a 2 éves "ajánlott" szűrést. Nyilván nem okoz bajt ha évente megy valaki, de nagyon fontos az életmódja is a páciensnek. A partnereit cserélgető, hormonokat magába tömő, dohányzó, nemi életet nagyon fiatalon megkezdők esetében javasolt az évenkénti szűrés. A normális életet élőknek, akik házasságban élnek, nem fogamzásgátlóval védekeznek, azoknak bőven elég a két évenkénti szűrés. Én orvosom is ezt javasolja nekem, én így is teszek.
2015. jún. 24. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

# 8


Az élet és a természet nem mindig követi azt, ahogy az orvosok és az orvostudomány hivatalos álláspontja szerint történnie kéne a dolgoknak (és történik is az esetek nagy százalékában, csak éppen nem 100 %-ban). (Erre elég sok meglepő történetet hallottam életemben, mert a tágabb értelemben vett családomban van két orvos is.)


Az ismerősöm esetében nagyon valószínű, hogy egy magas kockázatú HPV vírustörzzsel való fertőzés miatt alakult ki egy év alatt a P3-as stádium.


Ha meg netalán az előző évi kenetvétel, vagy maga a vizsgálat nem megfelelően lett elvégezve, akkor az, hogy ez sajnos előfordulhat emberi hiba vagy mulasztás miatt, szerintem pont hogy egy nyomós érv amellett, hogy inkább évente menjen az ember szűrésre, mint ritkábban.


Egy barátnőm a méhét és a két gyerekét köszönheti annak, hogy évente járt nőgyógyászati szűrésre és ultrahangvizsgálatra. A mióma - papírforma szerint legalábbis egy kifejezetten lassan növekvő, egyébként jóindulatú daganat.


Az ő esetében meg egyik évben nyoma nem volt semmi elváltozásnak, 14 hónappal később pedig egy 12 cm átmérőjű miómát fedeztek fel nála ultrahangon, amit az orvos is alig akart elhinni. (Történt vele abban ez évben egy nagyon traumatikus dolog, ami lelkileg rettenetesen megviselte, így könnyen lehet, hogy pszichoszomatikus háttere is volt annak, hogy nála ez ilyen hirtelen alakult ki.)


Először az egész méhét el akarták távolítani, mert mindenképpen komolyan csonkolni kellett volna, aztán - mivel nagyon szeretett volna gyerekeket - talált egy olyan orvost, aki végül valami hatalmas műtéti bravúrnak tartott eljárással úgy operálta meg, hogy megmentette a méhét, és pár éven belül megszülethetett a két gyereke.


Ezek nyilván ritka esetek, de a rendszeres szűrővizsgálatoknak pont az a lényege, hogy - amellett, hogy sokan mennek el rájuk úgymond "feleslegesen", van, akinek nagyon nem mindegy, hogy most, vagy 1-2 év múlva diagnosztizálnak nála valami elváltozást.

2015. jún. 24. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!