Kezdőoldal » Egészség » Nők egészsége » Az endometriózist észre lehet...

Az endometriózist észre lehet venni valahogyan? Hogyan? Mik a tünetei?

Figyelt kérdés
2008. szept. 22. 16:49
 1/3 anonim ***** válasza:
93%

Az endometriózis név az endometrium szóból származik. Az endometrium (méhnyálkahártya) az a sejtréteg, mely bevonja a méhfal belsejét. Az endometriózis olyan betegség, amelynek során a méhnyálkahártya a méhen kívül, más-más helyeken is megtalálható. A rendellenes elhelyezkedésű méhnyálkahártya fellelhető a közeli szervekben, például a petefészkekben, húgyhólyagban, belekben és néhány esetben a medencetájék minden más részében is.


Bár az endometriózis a szövet rendellenes növekedése, általában nem rákos elváltozás. Az endometriózist mint rendellenességet nem maga a szövet okozza, hanem az, hogy a szövet a méhen kívül helyezkedik el. A méhben a terhesség alatt a méhnyálkahártya segít a fejlődő magzat táplálásában. Ha a terhesség nem következik be, a nyálkahártya a havivérzéssel lelökődik.


Ám a méhen kívül levő méhnyálkahártya nem tudja elhagyni a testet. Ennek belső vérzés, a rendellenes elhelyezkedésű méhnyálkahártyából kiáramló vér és szövet degenerációja, a környező területek gyulladása és hegszövetek kialakulása lesz a következménye. A gócok helyétől függően más szövődmények is felléphetnek. Összenövések alakulhatnak ki, a belek elkezdhetnek vérezni vagy elzáródhatnak, zavar keletkezhet a húgyhólyag működésében, megrepedhet a rendellenes elhelyezkedésű méhnyálkahártya, s így kiterjesztheti a betegséget. Idővel a tünetek súlyosbodhatnak. Néhány esetben az átmeneti javulás és a visszaesés körforgása tapasztalható. A rendellenes elhelyezkedésű méhnyálkahártya havonta részekre szakad és vérzik, de nem tud kilökődni a testből. a tüneteit egy folyóiratból idézem:erős fájdalom kínzott. A menstruációs ciklus nehéz napjai alatt gyakran hasító fájdalmat éreztem a petefészkeimben, fájt a fejem, hasmenésem volt, szédültem, émelyegtem és fájdalmat éreztem a derekam táján. Miután elmúltam 30 éves, a tünetek súlyosabbá váltak. Égő fájdalmak jöttek és mentek, látszólag minden ok nélkül. Az éjszaka közepén rettenetes fájdalomra ébredtem. Odáig fajult a helyzet, hogy volt olyan hét, amikor csak néhány órát aludtam. Ráadásul időnként több napon át hőemelkedésem volt. Végül már fájdalomcsillapítókat használtam különböző fájdalmakra, görcsoldókat szedtem a beleim miatt, tablettákat a gyomromra, kenőcsökkel és tablettákkal csökkentettem a hátfájásomat.A kínzó tüneteket számos jól ismert betegségnek lehet tulajdonítani. A betegségem olykor migrénnek, medencei összenövéseknek, dysmenorrhoeának (fájdalmas menstruációnak), irritábilisbél-szindrómának, vastagbélgyulladásnak vagy gyomorhurutnak tűnt. A legtöbb fájdalmamért a dysmenorrhoeát okoltam. Akkoriban nem tudtam, hogy a dysmenorrhoeával teljesen másmilyen fájdalmak járnak, mint amilyeneket én tapasztaltam.Megtudtuk, hogy egyes becslések azt mutatják, hogy a szülőképes korban levő nők 30 százalékának endometriózisa van! Nem tudják, mi idézi elő ezt a betegséget. Az egyik elmélet szerint a menstruáció során méhnyálkahártyasejtek sodródnak visszafelé a petevezetékeken keresztül, beágyazzák magukat a hasüregbe, s ott növekedésnek indulnak. Más elméletek arra engednek következtetni, hogy a méhnyálkahártyasejtek a nyirokrendszer közvetítésével vagy a vérkeringés útján kerülnek a méhből a test más részeibe. A genetikai elmélet alapján egyes családok ott hordozzák az endometriózist a génjeikben, illetve egyes nőknél vannak olyan körülmények, melyek hajlamossá tehetik őket a betegségre Azt mondták nekünk, hogy minden endometriózisos eset más és más. A betegség jellegét az határozza meg, hol tapad meg a nyálkahártya, mennyire mélyen terjed be a szövetekbe, és mekkorák a gócok. Megtudtuk, hogy még a legkisebb szövetszigetek is bénító fájdalmat okozhatnak, ha irritálják a közeli idegeket. EGY ISMERÖSÖM ÉVEK ÓTA EBBEN SZENVED, SAJNOS MINDIG KIUJJUL, REMÉLEM SEGITETTEM VALAMIT.

2008. szept. 22. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
93%

Tünetei lehet hasfájdalom, nehézérzés a hasban, nyomásérzés.

De ezt nehéz házilag kitalálni. Leginkább uh állapítja meg.

Műthető, sajnos tényleg előfordul, hogy van akinek visszatérő,az mindig az okoktól függ, de van akinek véglegesen műthető, legalábbis a sógornőmnek nem jött vissza évek alatt sem.Azóta pedig van már gyereke is.

2008. szept. 22. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi! Hát fájdalom az szokott lenni mensikor(kb. 5 éve), de az a legtöbb nőnek van.. Nőgyógyászati Ultrahangom volt már, legutóbb 2 éve kb.. csak szólt volna a doki, ha vmi nincs rendben/endometriózist gyanít, nem??
2008. szept. 22. 18:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!