Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A rostok csak lassítják a...

TSkull kérdése:

A rostok csak lassítják a tápanyagok felszívódását, vagy észerevehető módon rontják is?

Figyelt kérdés
Gondoolok itt a fehérje felszívódására.
2014. jan. 22. 18:24
 1/7 cicwarek ***** válasza:
Lassítják, és az az egészséges. Nem rontják.
2014. jan. 22. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Szintiszoli123 ***** válasza:

Nagyon jó kérdés!!!


Kedves cicwarek!

Mivel támasztanád alá, amit írtál? Örülnék, ha neked lenne igazad, de sajnos nem vagyok benne biztos.


[link]


A vízoldékony rostok lassítják a táplálék végighaladását az emésztőrendszeren. Ez önmagában akár azt is jelenthetné, hogy annak több ideje van felszívódni.

A vízben nem oldódó rostok gyorsítják a tápanyag áthaladását a bélrendszeren. Ez önmagában azt is jelenthetné, hogy annak kevesebb ideje van felszívódni.

A növények egyaránt tartalmaznak vízoldékony és vízben nem oldódó rostokat. nem találtam olyan magyar oldalt, amelyik taglalná, hogy melyik milyet. Néhány forgalmazó feltünteti pl. a zabpelyhen, hogy mennyi rostból mennyi ilyen, mennyi olyan. Zabpehely estében kb. fele fel. A többi gabonaféle gondolom hasonló. A zöldségek és gyümölcsök esetében nem tudom, mi a helyzet. Ha valaki tud ezt taglaló oldalt, legyen szíves belinkelni!

Tételezzük fel, hogy mindenben fele fele arányban vannak ilyen cuccok és a kétféle rost hatása kioltja egymást. Ennek ellenére szerintem már maga az a tény, hogy a rost ott van a kajába keveredve, csökkenti annak felületét, így abból kevesebb szívódik fel.

Ha csak a makro-tápanyagokat nézzük ez akkor is így van.

Ásványi anyagok esetében még "rosszabb" helyzet.


[link]


Cink: "Felszívódását gátolják olyan anyagok, mint a fitátok (gabona héja), rostok, oxalátok (nagy levelű zöldségek)"

kálcium: "Rontják a felszívódás esélyét a növényi rostok (cellulóz), a fitátok (gabonakorpa), az oxalátok (nagylevelű zöldségek: sóska, spenót)"

vas: "gabonafélékben megtalálható fitátok, és a sóskában, spenótban is lévő oxalátok. Ezek oldhatatlan komplexet képeznek a vassal, és nem engedik felszívódni"


Én "sajnos" rengeteg zöldséget fogyasztok, éppen a rost miatt, hogy ne legyen olyan gyors a CH felszívódása. Csak éppen nem tudom, milyen "mellékhatásai" vannak a rostoknak cserében.


Jó lenne tudni, mi a helyzet.


Tápi?

2014. jan. 22. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Zoli, igazából ha Te összegzed a saját lexikális tudásodat, akkor én már nemigen tudok olyat írni, amit ne tudnál hasonlóan vagy jobban mint én. Utána néztél a rostoknak is, én is kb. ennyit tudok.
2014. jan. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szintiszoli123 ***** válasza:

Én csak azt írtam le, amit tényként kezelhetünk. Vagyis, hogy az ásványi anyagok felszívódását rontják a rostok. De ebből még semmi nem következik a kérdező kérdésére vonatkozóan, vagyis, hogy a makrotápanyagok a rostok miatt csak lassabban vagy egyúttal kevésbé szívódnak fel.

A CH tekintetében ez engem is igencsak érdekelne.

Tehát konklúziót nem tudtam vonni, ezért kérdeztem, hogy mi a véleményed.

2014. jan. 23. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a makrotápanyagok felszívódnak, CSAK a gabonákban nem csak rostok vannak, hanem 'proteáz inhibitorok' is. Tehát az emésztő enzimeket is gátolják, tehát akkor a fehérjék bontása rosszabb, akkor lehet a felszívódás is.. makrotápanyagokról ennyi jut eszembe.
2014. jan. 23. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Én mondjuk egyáltalán nem örülök ennek, hogy ronthatja is a felszívódást, sőt még a ch felszívódás-romlásnak sem, ugyanis és nem azért eszem meg az ételt, hogy csak végighaladjon rajtam energiát ígényelve az átalakuláshoz. De lényegesen számottevő a makronutriensek felszívódás-romlása? Gondolok arra, hogy ha nekem zsírmentes tömeg növelése a célom (nem csak rövidcél, hanem hosszútávú életcél is), akkor az esetenként emelt fehérjetartalmú étrend hatástalan, vagy szemmel is észrevehetően kisebb hatásfoka van??
2014. jan. 24. 16:50
 7/7 Szintiszoli123 ***** válasza:

Mennyi rostot eszel és miért?

Ha adott rostbevitel mellet nem hízol, vigyél be több makrotápanyagot és kész!

2014. jan. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!