Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Építész vs építőmérnök vs...

Építész vs építőmérnök vs építész mérnök vs agrármérnök?

Figyelt kérdés

Sziasztok engem az érdekelne, hogy melyiket érdemes tanulni, melyiknél milyen az élet, a lehetőségek és a fizetés? Melyik szakma mivel is foglalkozik? Nem vagyok jártas ilyen körökben, de gondolkodom a BM-n.

Örülnék, ha segítenétek! :)


2021. febr. 17. 20:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Hát majdnem sikerült kiválasztanod a három legkevésbé versenyképes mérnök szakot ahol a nagyrabecsült hazai cégek jellemzően kevésbé becsülik meg a munkaerőt. Bezzeg a gonosz gépipari multik..
2021. febr. 18. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Akkor mi éri meg a mai vilagba? Milyen szakma? Ház tervezés nem éri meg? Alaprajzok? Engedélyek megadása építkezésre?
2021. febr. 19. 19:26
 3/8 anonim ***** válasza:

Én BME-n végeztem építészmérnökként.


Az építőmérnököknek több szakirány van, vannak a magasépítő mérnökök, ők kvázi a statikusok. Ők tervezik az épületek tartószerkezetét (pl. hol legyenek vasak az oszlopokban, a födémekben, milyen mély legyen az alapozás)

A hídépítősök tervezik az hidakat (itt nem csak a Duna hidakra kell gondolni, autópáylák felett, vasút felett átmenő hidak is vannak), az útépítősök az utakat és van még egy-két más szakirányuk is, de azokot most fejből nem tudom.


Az építészmérnök diplomával is többféle területen lehet elhelyezkedni. Lehet az ember tervező, aki konkrétan a házakat tervezi (alaprajzot, mi hol legyen, milyen lépcső legyen, milyen tető legyen, milyen színű legyen a homlokzat stb..), lehet épületszerkezeti tervező, aki az épületek részletrajzait készíti (például milyen legyen a tető vízelvezetése, hogyan legyen kialakítva a vízszigetelés). Lehet dolgozni kivitelezésben építésvezetőként ezt amúgy építőmérnök magasépítés szakiránnyal is lehet), ahol az építkezés helyszínén kell irányítani a munkásokat, megszervezni a feladataikat. Lehet dolgozni kivitelező cégnél műszaki előkészítőként, ahol ki kell számolni az épülethez szükséges anyagok mennyiségét, meg kell rendelni az anyagokat és le kell szervezni, hogy megfelelő időben az építkezésre érjenek. Lehet dolgozni ingatlanfejlesztésben is, ami még így végzett építészként is kicsit megfoghatatlan. És végül lehet dolgozni közigazgatásban, például építéshatóságon, vagy önkormányzatoknál főépítészi irodánál.


Nyilván legkevesebbet a közigazgatásban lehet keresni (diplomás minimálbér környéke a kezdő fizetés), utána jön a tervezés, én ebben dolgozom, nettó 290.000-et keresek 3 év tapasztalattal, utána jön a műszaki előkészítő, az is ilyen nettó 300-400 között mozoghat, utána az építésvezető, ők a jobb helyeken megkereshetik a nettó fél milliót pár év tapasztalat után, és az ingatlanfejlesztésben dolgozók is e körül vagy e felett lehetnek.


Ami problémás ebben a szakmában az a munkaidő. Napi 9 óra az elvárt, Pesten általában reggel 9-től délután 6-ig, sok helyen van túlóra, sőt egyes helyeken éjszakázás, hétvégézés.

Építésvezetőknél szinte alap hogy a szombat is munkanap, és reggel 7-kor kezdődik a munkanap, és minimum du. 5-ig tart.


Nő vagyok, és egyre inkább nőiesedik el a szakma, de én azt mondom, ha nő vagy válassz valami könnyebbet. Nem azért nem női szakma mert mi ne látnák jól térben, vagy nem tudnánk ugyanolyan jó, sőt ha nem sokkal jobb épületeket tervezni, hanem azért mert ez a szakma családdal szinte összeegyeztethetetlen.


Amúgy az egyetem az kemény, első 3 évben éjszakánként is rajzolsz, úgyhogy olyanról álmodni se lehet, hogy dolgozz mellette (vagyis de, lehet dolgozni, csak akkor az egyetemmel nem fogsz haladni). Órák 90%-ára be kell járni, folyamatos a számonkérés (ZH-k, rajzleadások), szóval nem az van hogy lazulunk fél évig aztán tanulunk 1 hónapot vizsgaidőszakban, más egyetemekhez képest ez olyan, mintha folyamatosan vizsgaidőszak lenne.


Amúgy a fizetés jobb, mintha könyvtárszakos bölcsész lennél, és ha nem érdekelnek a autó motorok, a mozdonyok, a villamos áramkörök és a gépészeti vezetékek, akkor hiába is akarnál többet kereső gépészmérnök vagy villamosmérnök lenni, ha nem érdekel úgyse leszel boldogabb attól a havi 150.000-től amivel többet kereshetsz azzal, mintha építésznek mész...

2021. febr. 19. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja még egy utolsó az építész és az építészmérnök szak az ugyanaz, csak ami építészként van meghirdetve az 5 éves osztatlan képzés, ami rögtön Msc diplomát ad, az építészmérnökként meghirdetett képzés az meg egy 3,5 éves bsc és utána lehet elvégezni a 2 éves Msc képzést, ami után ugyan azt az Okleveles építészmérnök diplomát kapod, mintha az 5 éves osztatlant csináltad volna, csak tovább tart.
2021. febr. 19. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
3:azért 3 év után az a nettó 290 elég sovány. Pláne, hogy ez heti 40 órára átszámítva olyan 250 körüli fizu. Nem tudom, hogy Budapesten kapod-e de ott meg pláne. Mondjuk úgy más mérnöki területeken sovány ez, építőiparban sajnos elmegy. És az a durva, hogy sok alkalmazott tervezőt még csak be se jelentenek, hanem azon is spórolnak, hogy legyen katás kisvállalkozó. Ez pedig nem az a fizetési kategória amiért az megéri. (Úgy pedig se nyugdíj, se hitel, se táppénz nem igen várható ezen évek után ). Szóval továbbra is mondom ezt, úgy, hogy én már váltottam: Gyengusz az építőiparban dolgozó mérnökök bére. Heti 40 órában ( napi 8)egy gépész/villamos/it-s mérnök megkeres Budapesten 1-2 év tapasztalat után 400 nettót . Ehhez lehet hasonlítani a dolgokat.
2021. febr. 20. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Jah és a az utánpótlási számokat elnézve ( nem végez már pl: fele annyi építőmérnök sem mint 10 éve, azért a szakma megbecsültségének a híre terjed a neten ), a szombatozást és a túlóra hegyeket a fxára h***zhatja mivel nincs szinte fele akkora utánpótlás sem aki jelen helyzetben kellene, szóval nem lesz olyan aki nekik ezt megcsinálja. Meg is érdemli ez az iparág.
2021. febr. 20. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
3-as vagyok, nem Budapest, hanem megyeszékhely, én nem kata, hanem teljes munkaidőre bejelentett alkalmazott. (Az eszement munkaidők és az eszement albérlet árak miatt nem maradtam Pesten)
2021. febr. 20. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Gépész ,( és jármű) villamos illetve IT-s mérnököknek sokkalta jobbak a lehetőségeik. Amiket felsoroltál azoknál jóval több munkaidőt várnak el jellemzően kevesebb fizetésért.
2021. febr. 22. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!