Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az "alig" szó jelentése miért...

Az "alig" szó jelentése miért fordul meg ha várakozással kapcsolatban használjuk?

Figyelt kérdés
2011. febr. 24. 19:14
 1/4 anonim válasza:
na ez egy baromi jó kérdés...ezen párszor már én is elgondolkodtam :D de sztem csak a magyar kifejezésmód egy hülyesége:D
2011. márc. 4. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
én is megjegyeztem màr pàr embernek h ez milyen hülye kifejezés...
2011. márc. 4. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
100%

Szia!


Az "alig" szót valóban furcsa, mondhatni értelmetlen olyan értelemben használni, hogy "nagyon". De a "már alig várom" kifejezésnek van alapja, és mégsem fordul meg a jelentése. A következőkre gondolok:

Helyesen nagy valószínűséggel így hangzik (hangzott régen): "Már alig bírom kivárni...". És ez megmagyarázza az egészet. Hogyha valaki olyan dologra vár, vágyik, ami illetve aki fontos számára, akkor telve van várakozással. Mi történik akkor, amikor már nem bír tovább várni? Mivel fontos számára a dolog, megpróbál ő maga elébemenni annak, amire, akire eddig oly nagyon várt. Tehát ő maga tesz érte, hogy bekövetkezzék a várva várt esemény, találkozó.

Például egy kisgyermeknek megígérik a szülei, hogy egy bizonyos alkalommal ajándékot fog kapni. A kisgyermek majd eleped, úgy várja már az idő elérkeztét, hogy jöjjön az ünnep, és az ajándék. De a kisgyermekek általában türelmetlenek. Tehát sokszor nem bírják kivárni, hogy eljöjjön az alkalom, hanem ők mennek az ajándék elé, és elkezdik felkutatni. Vagyis ő alig bírja kivárni, hogy jöjjön az ünnep, és ha már nem bírja, hát elkezd hamarabb ünnepelni.

Szó szerint az "alig várom már" azt jelentené, hogy "nem nagyon várom már". De itt csupán arról van szó, hogy lerövidítették az "alig bírom már kivárni" kifejezést, ami azt jelenti: "annyira kell, hogy már nem várok tovább, hanem én megyek elébe".

2011. márc. 8. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Maradjunk annyiban, hogy az "alig" szó jelentése mindenki számára "épphogy". Ez egy hibásan berögzült kifejezés az emberek fejében, ami mára (sajnos) elfogadottnak számít. Ha kitekintünk egy kicsit, az idegen nyelvekben is úgy használják, hogy "alig bírom kivárni azt, hogy...". Szóval én biztosan kerülni fogom ezt a kifejezést, akármit is ír a helyesírási szótár.
2023. júl. 27. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!