Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi a különbség a dr és a Dr...

Mi a különbség a dr és a Dr között?

Figyelt kérdés
Ha a doktori cím rövidítését kis betűkkel írjuk (dr) vagy nagy betűvel kezdjük (Dr)?
2008. márc. 6. 22:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Sztem naggyal
2008. márc. 6. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
16%
Kicsivel
2008. márc. 7. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
63%
Ez attól függ, hogy a doktori vizsgán milyen eredményt ért el, nem tudom pontosan hogy melyikhez milyen eredményt kell elérni, de igenis van különbség, és van hogy Dr és dr. és nam szabad összekeverni, mert sértő lehet.
2008. márc. 7. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
69%

Abszolút SEMMI különbség nincs a dr. és a Dr. megjelölés között. A helyesírási szabályzat alapján általában dr.-nak kell írni, mondat elején, vagy önállóan, név előtt állva pedig Dr.

A törvény sem tesz különbséget "nagydoktor és kisdoktor" között, csak a doktori cím viselését szabályozza.


Tehát TÉVEDÉS, hogy különbség van a két forma között, az pedig kifejezetten úri sznob, aki attól sértődik meg, hogy nem nagy dr-ral írták a nevét.


Amennyiben valaki magasabb szintű képesítéseket szerzett, nyugodtan használhatja a doktori címét követően pl. a Ph.D., a h.c. habil dr. stb.


Bár sokan próbálnak a jogi doktorokra vonatkozóan különbséget tenni (ők a kisdoktorok), míg a nagydoktorok az egyéb tudományos fokozatot elérők, de ez a megkülönböztetés nem állja meg a helyét!


És mielőtt BÁRKI belekötne a mondandómba, az igazamat bizonyítva:

Nyissa ki a pénztárcáját, vegye elő a jogosítványát, bankkártyáját, személyi igazolványát, adókártyáját, tb-kártyáját, supershop- és smartkártyáját, metrókártyáját, vagy bármilyen kártyáját és csodálkozzon:


A NEVE MINDEN ESETBEN VÉGIG NAGYBETŰVEL VAN ÍRVA. Tehát esély sincs arra, hogy a SZEMÉLYÉT HIVATALOSAN IGAZOLÓ OKMÁNYON különbséget tegyenek a kisdoktor és a nagydoktor között. Hiszen a neve: DR. GIPSZ JAKAB-ként fog szerepelni az okiratain. Ha Ph.D. ha jur dr. ha dr. habil, ha h. c. dr. vagy bármi egyéb :)

2008. márc. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
60%
Márpedig van különbség. Akinek kisdoktorija van, annak dr., akinek nagydoktorija van, annak Dr. Nagyapám ügyész volt, szóval tudom.
2008. márc. 7. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
26%

az Orvos a Dr a többi, aki meg a szakmájának szakembere sz a dr.

De az csak amolyan protokol

2008. márc. 7. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
82%
az egyik orvos, a másik meg a tudományok doktora de mindig elfelejtem h melyik melyik... :P
2008. máj. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
35%

Attól, hogy valakinek a valakije valami jó helyen dolgozott, az nem azt jelenti, hogy az MTA nyelvészprofesszora... Vagyis amit tudsz, az nincsen sehol sem igazolva:(

A Magyar Tudományos Akadémia által kiadott Magyar Helyesírás Szabályai könyv semmiben sem támassza alá azt, hogy a Dr. vagy dr. között különbség lenne.

Mindig nagy D-vel kell írni, ha aláírásban, vagy mondat kezdetén van! Mindig kis d-vel kell írni, ha mondat közepén, vagy név közepén van!

Az ügyészség nem az MTA... és egyesek nem nyelvészprofesszorok...

Van aki kikéri magának a kisbetűs leírást... de fel kell tudni világosítani, hogy semmi jogod nincs nyelvtanilag helytelenül (és tiszteletlenül) leírni más ember nevét:)

2009. júl. 17. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
70%

Ez egy nagyon érdekes kérdés. Sajnos a helyesírás, és a személyi igazolvány valóban nem tesz különbséget a dr. és a Dr. között. A valóságban azonban HATALMAS különbség van a kettő között:

A dr. egy diplomával járó cím. Jelentése gyakorlatilag nincs, a múltból fakadóan kapják jogászok, orvosok, stb. Akik persze nem jól használják, hiszen ha valaki jogász, akkor dr. jur. Gipsz Jakab-ként kellene írni. Ha valaki orvos, akkor dr. med. Gipsz Jakab, stb. A megkapott oklevélben ez jelezve van.

A Dr. valójában a tudományos fokozat egyik jelölése, amiért évekig dolgoznak az emberek. Korábban ezt a kandidátusi értekezéssel, ma a PhD értekezéssel kapják az emberek.


Tehát mindenféleképpen különbséget kell tenni, még ha a helyesírás nem is akarja, mert az egyik egy magasabb rendű tudományos fokozat, a másik egy adományozott előtag. Ha nem teszünk különbséget írásban, akkor hogyan tudnánk megkülönböztetni őket?

Az írásban nem különböztetjük meg őket, a valóságban pedig mégis mások? Érdekes...


Jogászok is doktorálhatnak, akkor ők is megkaphatják a PhD fokozatot.


Én úgy látom, hogy a dr.-el rendelkező emberek többségének fogalma sincs arról, hogyan kellene írni a nevüket, és mit jelent a különbség. Ráadásul a TV is össze vissza írja.

Nem véletlen az sem, hogy sok pályázat esetén a pályázók körében kikötik, hogy mennyi tudományos fokozattal rendelkezőnek kell lenni.


Bár annak az oka, hogy a személyigazolványban minden nagy betű, szerintem éppen az, hogy ne foglalkozzanak ilyen helyesírási problémákkal. Például az anyakönyvvezető nem is tud a programban nagybetűt írni a D helyére, csak mindent kicsivel.


Összefoglalva, szerintem meg kell különböztetni a kettőt, még akkor is ha a helyesírás ezt nem akarja.

2010. febr. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%

- ANYANYELVÜNK -


Nincs általánosan elfogadott szabályzata a tudományos címek írásmódjának, ezért meglehetősen nagy változatosságot tapasztalunk. A helyesírási szabályzat csak a doktor rövidítését határozza meg: Dr. vagy dr. Itt csak annyit kell megjegyezni, hogy a rövidítés végén pont van a rövidítések elvéből fakadóan, annak ellenére, hogy az r a rövidített szó végén foglal helyet. A kis- és nagybetűs forma használatát sokan úgy magyarázzák, hogy az akadémiai (MTA) doktorok, az ún. „nagydoktorok” írják nagy kezdőbetűvel a rövidítést, míg az egyetemi doktorok, az ún. „kisdoktorok” kis dével. Pedig nincs ilyen szabály. Tekintsük át előbb a jelenleg érvényes tudományos fokozatokat! A jogászok és az orvosok továbbra is egyetemi diplomájukkal kapják meg a doktori fokozatot. Az egyéb egyetemi doktori („kisdoktori”) fokozat a kilencvenes évek elején az azt követő kandidátusi fokozattal együtt megszűnt, helyükön a PhD (latinul: Philologiae Doctor, angolul: Doctor of Philisophy) fokozat található. Érdekes módon az egész felsőoktatásban „filológiai doktor” a fokozat elnevezése, holott ez elsősorban a bölcsészeti tudományok művelőire vonatkozna. A rövidítés nemzetközi voltából fakadóan nincs pont a végén: PhD, kiejtése azonban ingadozik: a hagyományosabb, latinosabb forma: pé-há-dé, a modernebb, angolos forma: pí-écs-dí.

Az egyetemeken megszerezhető végső tudományos fokozat a habilitáció, amelynek rövidítése: habil. Az egyetemek mellett a Magyar Tudományos Akadémián is van egy tudományos fokozat, a korábbi „tudomány doktora”, újabban az „MTA doktora” (ezt nevezik „nagydoktornak”). A nagydoktorok rendszerint „a tudomány doktora” (a tud. doktora) megjelöléssel különböztetik meg magukat (olykor többes számot használnak – a tudományok doktora, bár ez tartalmilag azért vitatható).

Szögezzük le, hogy valamennyi doktori fokozat általános, hétköznapi megjelölése lehet a doktor, rövidítve: dr. Tehát dr. Kovács János és dr. Kovács Jánosné. Csak mondatkezdő helyzetben, esetleg névjegyen nagybetűvel kezdeni: Dr. Kovács János építészmérnök. Ha valaki fontosnak tartja, hogy újabb, magasabb fokozatait is közölje, akkor a kandidátusi fokozat kand., a PhD-fokozat PhD, a habilitáció a habil., a „nagydoktori” fokozat „a tudomány doktora” (pl. „X. Y., a matematikatudomány doktora”) megjelöléssel használható. Persze tudni kell, hogy ezeket a fokozatokat többnyire csak a tudományos életben értik, értékelik, az átlagember számára a kand., habil. nem mond többet a doktornál. Ha mégis fontos ez a közlés, akkor elég az utolsó, a legmagasabb fokozat megjelölése (amelyből következik, hogy a korábbiak is megvannak). Tehát: X. Y., a földrajztudomány doktora. A tudományos életben használt megnevezése és rövidítése: Doctor Sci-entiarium (DrSc).

Kevés olyan eset képzelhető el, hogy valaki az összes, addig megszerzett fokozatát fölsorolja, pl. Dr. habil. X. Y., a mezőgazdasági tudomány doktora. (Leginkább önéletrajzban, pályázatban képzelhető el.)

Vannak azonban további megfontolások is, pl. az asszonynevek + a tudományos fokozatok használatában. A dr. Kovács Jánosné jelentheti azt, hogy a férj és a feleség rendelkezik tudományos fokozattal. Erre született meg a dr. Kovács Jánosné dr. formula („elöl-hátul doktor”), amely már világosan eligazít, de nagyon erőszakoltnak hat. Egyéb névhasználati változatok: dr. Kovácsné dr. Kiss Ildikó, esetleg: dr. Kovács Jánosné dr. Kiss Ildikó.

A sort persze még bonyolíthatná két nem szerezhető (nem pályázható), hanem (csak) kapható tudományos cím, az MTA levelező és az MTA rendes tagja (rövidítései: lev. tag, rend. tag), valamint az egyes tudományos területek nemzetközi, sajátos, szakmai doktor megjelölései.

Írhatjuk-e a dr. megjelölést a név után? Igen, különösen azért, hogy a nem eléggé tájékozott ábécérend-készítők dr. Kovács Jánost ne a d betűsök közé sorolják. A helyesírási szabályzat csak azért tartalmazza egyedül a dr. rövidítést, mert a mindennapi életben ennek használata tökéletesen elegendő. Tudni kell azt is, hogy hagyományosan az orvosok és a jogászok szinte mindig, más tudományos területek képviselői csak elvétve közlik a nyilvánossággal doktor mivoltukat. A politikusok között is sok doktor van, a sajtóban, médiában azonban nem szükséges mindig alkalmazni a dr. megjelölést nevük mellett.

2012. febr. 3. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!