Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Egy szerződés két fél között...

Egy szerződés két fél között csak akkor jár jogkövetkezménnyel, ha a bíróság jóváhagyja a megállapodást?

Figyelt kérdés
Illetve a bíróság csak olyan szerződést hagy jóvá, aminek formája, tartalma nem jogellenes?

2012. szept. 25. 10:23
 1/7 2xSü ***** válasza:

A fő kérdésre a válasz: Nem. A szerződéshez csak a megfelelő formai követelmények szükségesek.


A szerződés formája annyiból fontos ugye, hogy ami nem felel meg a formai követelményeknek, annak a létrejötte az, amit meg lehet kérdőjelezni. Pl. ha az egyik szerződő fél nem írta alá, akkor lehet azt mondani, hogy nem is tudott róla. Magánszemélyek esetén a két tanú az, aki bizonyítékot biztosít arra, hogy a szerződés létrejött.


A szerződést semmisnek ítélheti a bíróság abban az esetben is, ha pl. a tartalma jogellenes.ű


De önmagában, ha egy szerződést a felek aláírták, magánszemélyek esetén 2 tanú is, a tartalma nem jogellenes vagy nem ütközik más jogszabályba, akkor jogkövetkezményei vannak mindkét szerződő félre nézve.

2012. szept. 25. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az érthető választ!

A kérdést azért tettem fel, mert a mediációról olvastam. Azt írták, hogy a mediációs eljárás önkéntes jellegű, akkor tekintjük sikeresnek, ha megállapodással zárul. De a megállapodás be nem tartása nem jár jogkövetkezményekkel. Ha a megállapodást nem tartja be vmelyik fél, akkor bírósági úton érvényesítheti igényét, mintha a mediáció meg sem történt volna. Akkor ez hogy is van? Az nem minősül szerződésnek? Nem lehet hivatkozni szerződésként a bíróságon a mediációs megállapodásra?

2012. dec. 5. 11:20
 3/7 2xSü ***** válasza:

A mediáció lényege, hogy egy semleges fél kerül be a rendszerbe, akinek az ötleteire jobban hallgat mindkét fél, mint az ellenfél ötleteire. Hogy miért érdemes mediációt igénybe venni? Mert lehet, hogy mindkét fél meg van győződve, hogy ő nyerne meg egy esetleges pert. Vagy azért, mert a per ugye hosszú időt, energiát vesz igénybe, és egy megállapodás akkor is előnyösebb, ha a perhez képest kicsi veszteséggel jövünk ki.


Pl. írok egy nyílt forráskódú képszerkesztő programot. Te meg írsz egy olyan képmanipuláló szoftvert, amiben felhasználod a kódom egyes részeit. Vihetnénk perre is az ügyet, de a sok bíróságra járás, papírmunka, álmatlan éjszakák miatt nem feltétlenül érné meg a dolog. Ehelyett jöhet egy mediátor, aki felajánl egy olyan lehetőséget, hogy te használhatod az általam írt kódot, én viszont 10 ingyenes licenszt kapok cserébe az összes általad írt programból. Mindketten jól járhatunk egy ilyen megállapodással.


De ez nem kötelez. Ha később te megtagadod a licenszek kiadását, akkor én még továbbra is perre vihetem a kódlopásodat. Persze lehet aztán szerződésbe is foglalni a mediáció során létrejött megállapodást, így hivatalos, jogilag is következményekkel járó szerződés jön létre, de ez nem feltétlenül kötelező, szigorúan vége a mediációhoz magához nem tartozik hozzá, maximum következménye lehet.

2012. dec. 5. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ezer hála a gyors válaszért! Akkor a mediációs megállapodás nem szerződés.
2012. dec. 5. 12:39
 5/7 anonim válasza:
Tehat ha a mediacio vegen letrejott meggallapodas nem minosul szerzodesnek... de ha en azt szeretnem hogy annak minosuljon mit kell tennem? Tehetem akar rogton a mediacio utan? Ha megteszem akkor mar van jogkovetkezmenye annak h a felek betartjak-e?
2014. ápr. 14. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Le sem kell írni feltétlenül, lehet szóban is főszabály szerint, a két tanú meg csak a teljes bizonyító erőhöz szükséges. Egyes szerződésekre a törvény előír megfelelő alakiságot (pl. csak közokiratba foglaltan vagy ügyvéd által ellenjegyzett magániratként érvényesek)

Ráutaló magatartással is lehet szerződést kötni, pl. amikor bemész a boltba, leemelsz valamit a polcról, odaviszed az eladóhoz, és kifizeted; adásvételi szerződés jön létre.

2014. ápr. 14. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ha pl. egy megállapodásban elismeri a tartozását (a tartozás részletezve van), és vállalja, h kifizeti azt, akkor az kikényszeríthető?
2014. ápr. 21. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!