Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Dec.10edikén kémia témazáró...

Dec.10edikén kémia témazáró de nem értem elméletet meg tanulom de a képleteket hogy értsem meg? Neten valami jó tanulás?

Figyelt kérdés
2012. nov. 29. 19:29
 1/2 A kérdező kommentje:

kicsit jobban 8adikos vagyok szeretném 5ösre megírni hisz gimibe szeretnék menni utána orvosi egyetemre de témánál maradva

hogy is értsem meg ezeket pl : HCl+H2O-->Cl-+H3O+ (a + és - jel persze felül lenni mit a hatványnál csak nem tudom gépel úgy beírni)

több ilyen képlet is van a füzetbe de mindet megtanulni nincs értelme bemagolni az egészet hisz akkor megy de más tárgyra is készülnöm kell

meg erre nincs valami szabály hogy miből mi lesz pl:HCl+NaOH-->ebből mi lesz ( ez közömbösítés sav-bázis) ez valamit számít?

2012. nov. 29. 19:35
 2/2 anonim ***** válasza:

Hát ha nem akarod bemagolni, akkor ezt a két reakciót, amit említettél elmagyarázom, de az a baj, hogy van nagyon sok és mindben más valósul meg. Na de...


HCl + H2O <=> Cl- + H3O+

Ez egy sav-bázis reakció, mert proton átmenettel jár. Mi az a protonátmenet? Az egyik molekula "átadja" protonját a másik molekulának. A sav-bázis reakcióban a sav az, mely protont ad át, bázis pedig, amely magához szívja ezt a protont. Mi a sav, mi a bázis? A savak legtöbbször rendelkeznek hidrogénnel, mint fent is látod a HCl esetében, de van még sok: H2SO4, H3PO4, HF, HBr, H2CO3. Ezeket a hidrogéneknek egy részét (A hidrogén 1 protonból és 1 eletronból áll) leszakítja a másik molekula, mégpedig úgy, hogy az elektronját a sav közelében hagyja, míg a protonját, ahogy már említettem, elszívja. Ezért mondhatjuk azt, hogy proton átmenetről van szó, mivel csak a hidrogén 1 protonját veszi el, míg az elektron ott marad körülötte. A proton töltése pozitív, az elektron töltése negatív, ezért lesz a HCl-ből Cl-, jelezve, hogy az elektron ott maradt, H2O-ból, pedig H3O+, mivel a proton átkerült.

További példák:

H3PO4 + H2O <=> H2PO4- + H3O+

HF + H2O <=> F- + H3O+

H2SO4 + H2O <=> HSO4- + H3O+


A másik reakciót könnyebb megérteni:

NaOH + HCl = NaCl + H2O

A reakciópartner sav és lúg. Sav a HCl, lúg a NaOH. Ilyen reakcióknál, mikor sav és lúg reagál, mindig só képződik, ez esetben ez NaCl, valamint víz.

További példák:

KOH + HF = KF + H2O

Itt a KF a só.

H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O

Itt a Na2SO4 a só.

2012. nov. 30. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!