Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért illik borravalót adni a...

Miért illik borravalót adni a pizzafutárnak? Ez a munkája. A boltban a pénztárosnak sem adunk.

Figyelt kérdés
2013. ápr. 9. 14:08
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
72%
Én nem szoktam adni XD De amúgy igaz. Ezért kapja a fizuját
2013. ápr. 9. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim ***** válasza:
53%
Én sem adok!
2013. ápr. 9. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
35%
Pl. azért, hogy ne csulázzon bele a pizzába ha leglözelebb is hozatsz vele...
2013. ápr. 9. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 2xSü ***** válasza:
84%

A borravaló bizonyos szakmáknál szokássá vált. Az eredete tényleg az, hogy külön juttatásban részesíted mondjuk a pincért, ha a kötelességén kívül még kedves, segítőkész, udvarias, stb… Ez volt az eredeti értelme. Aztán ez szokássá, sőt talán elvárássá is vált.


Amúgy ismerni kell a nagy magyar valóságot is. Anno volt egy étterem, ahoval eljárogattunk rendszeresen egy baráti körrel. Tulajdonképpen egészen összehaverkodtunk a pincérekkel. Anno szóba jött valahogy a borravaló kérdése, hogy akkor ezt hogy is szokták csinálni, mindenki viszi a magáét, vagy elosztoznak, vagy hogy működik. Ők elmondták, hogy a főnökükhöz kerül az egész. A főnök elvár egy bizonyos borravaló összeget – forgalomtól függően –, ami ha nincs meg, akkor a saját pénzükből pótolnak. Szóval utána is adtunk borravalót, de egészen más szájízzel. Immár nem azért, hogy egy kicsivel többet vigyenek haza, hanem hogy ne vigyenek kicsivel kevesebbet haza.


A pizzafutárnál is tudják a munkáltatók, hogy kap borravalót. Két eset van. Vagy eleve kapnak valami nevetségesen alacsony fizetést, ami a borravalóval együtt esetleg kitesz annyit, amennyiért már érdemes csinálni. Vagy a másik eset, hogy kap egy fix fizetést, a borravalót viszont le kell adnia, és van egy elvárt összeg, amit le kell adni.


Szóval ha nagyon csóró vagy, akkor ne adj borravalót. Ha viszont megengedheted magadnak, akkor adj. Egyrészt nem ebből fognak világ körüli útra menni a pizzafutárok, másrészt te sem emiatt fogsz adósságokba süllyedni. (Mondjuk ha pizzát rendelni van pénzed, akkor gondolom a borravaló sem óriási akadály.)

2013. ápr. 9. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
37%
Nem kell de illik. Ezt kérdezed te is: miért ILLIK. Azért, mert mégis csak más kajájával rohangál a városban, megadott idő alatt oda kell vinni a pizzát mert különben lebasszák, nemszabad, hogy kihüljön stb... Nos ezért -ILLIK- .
2013. ápr. 9. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
100%

Nagymamának virágot vinni illik.

A boltban a pénztárosnak köszönni illik.

Ezt elfogadom. Ez van, ez egy ilyen világ, ahol a látszat a lényeg.


De egy olyan világról álmodom, ahol pénz csak akkor cserél gazdát, ha jár, mert megállapodtak benne a felek.

2013. ápr. 9. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 driverboy válasza:
73%

Sokan úgy gondolják, hogy a pizzafutár ezért kapja a fizetését. Lehet már írták mások is, de leírom én is: a pizzafutárok napi 12 -13 órát dolgoznak úgy, hogy 2 max 4 órába vannak bejelentve. Kapnak erre a 12 -13 órára 3000 -3500 Ft ot, mert a főnök arra számol, hogy úgy is kap jatott. 150 -200 ft jónak számít, efölött elitnek számít a vendég. Atlagos (100 ft körül) jattokkal jön ki egy elfogadható órabére..

(benzinpénzt jobb esetbe fizeti a pizzéria, amiből vagy kijön vagy nem.. )

Ebből a napibér plusz jattból kell a futárnak megélnie, és a kocsit fenntartani.. a gumik kopnak, fékek szintén, olajcsere 10e km enként, ha elromlik benne valami azt is..

elvárják azt is, hogy a kocsi tiszta legyen, naprakész..

Jatt nélkül a futár nemhogy a kocsit nem tudná naprakészen tartani, de megélni sem. Ez persze a szemét főnökökön múlik, ha normális fizetést adnának, nem lenne olyan nagy szükség a borravaló.

Másrészt, akik csörgetést kérnek és az első csörgésen felkapják a telefont, az is a futár saját telefonja, amit senki nem fizet meg..

Akik a nem jattolást pártolja, meg az ingyenes házhozszállítást, és nem kertes házban lakik, értelmezze ezt a szót..

A pizzéria ezzel a futár azt vállalja, hogy házhoz viszi a rendelést, mégis mindenki alapvetőnek tartja azt, hogy felviszi a futár a lakásajtóig a kaját. Nem egy esetben 5 -10 perc várakozás után, mert vagy rossz a kaputelefon (és nem jelzik), vagy nem hallja, vagy csak egyszerűen ELFELEJTI a kedves vendég, hogy rendelt.. Szóval ha másért nem is, ezért lehetne jattolni..

2013. ápr. 11. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 driverboy válasza:
63%
Lehagytam.. egy debreceni pizzafutár
2013. ápr. 11. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 Cula21 válasza:
57%
Csatlakozom az előttem íróhoz, Teljes mértékben igaza van, 100%ban ugyanez a helyzet Kaposváron. 6 évet voltam pizzafutár különböző pizzériákba. Nekem volt motorom is ez plusz költség, a legtöbb pizzériába elvárják,hogy legyen motor is mert ha az idő engedi (szakad az eső tehát az idő engedi, akkor nem engedi ha jégpáncél van) akkor motorral kell menni mert arra kevesebb benzinpénzt kell adniuk.
2014. márc. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim válasza:
48%
Én csak idézni tudok egy felettem levő hozzászólásból:" ha pizzát rendelni van pénzed, akkor gondolom a borravaló sem óriási akadály".Én is így gondolom.A jatt olyan 10% körül szokott mozogni..szóval mondjuk egy 1000 forintos pizzáért 1100 forintot fizetni meg szerintem nem okoz gondot senkinek sem.(Én pl voltam amikor többet adtam 10%-nál,mert nagyon gyorsan kiértek és jófej volt a srác).:)
2014. máj. 5. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!