Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi a katolikus keresztelő...

Mi a katolikus keresztelő menete? Mi a szülők és keresztszülők feladata? A 3 hónapos babám keresztelője most májusban lesz, de nem mondtak semmit, mit kell csinálni, én meg még nem voltam kersztelőn eddig.

Figyelt kérdés
2010. máj. 8. 21:37
 1/2 anonim ***** válasza:
26%

Mi hittan órán ezt tanultuk:

A keresztség (baptismus) az összes többi szentség kapuja. A latin neve csak annyit jelent, hogy alámerítés. Miközben a keresztségben alámerülünk, megszabadulunk bűneinktől, és a vízből feljőve új életet nyerünk Krisztusban. Szokták ezért az újjászületés fürdőjének is nevezni.

Isten már az Ószövetségben előképekben jelezte a keresztséget. Isten Lelke lebegett a teremtéskor a vizek fölött, ő minden élet forrása, a keresztségben a Szentlélek jön el, ő ad új életet. Noé megmenekülése, a Vörös-tengeri átkelés, Mózes vízfakasztása a pusztában mind a keresztség előképe volt. (Ezekben kifejeződik az az ősi szimbólum, hogy a forrás vize, az édesvíz életet ad, a tengervíz, a sós víz pedig elpusztít.)

Az Újszövetségben ennek a szentségnek mély szimbolikája van. Amikor a katona megnyitotta lándzsájával a keresztfán függő Krisztus oldalát, vér és víz folyt ki. Ezt tartják a szentségek kiáradása szimbólumának, mert Jézus a kereszten meghalva szerezte meg az üdvösséget, aminek érdekében a szentségek is léteznek. Ő kéri az apostolokat mennybemenetele előtt, hogy kereszteljék meg a népeket, és Péter is keresztségre szólít a pünkösdi beszédében, amikor először állnak ki az apostolok a nyilvánosság elé Jézus halála után.

Régen az Egyház csak felnőtteket keresztelt. Az erre való felkészülés a katekumenátus folyamata, amikor a keresztelendő átalakítja, Krisztushoz szabja életét. Általában Húsvét vigíliáján kereszteltek, és a keresztségi oktatás még a keresztség után is folytatódott.

A keresztség szükséges az üdvösségre, ezért a keresztény közösségekben igény támadt arra, hogy gyerekeket is kereszteljenek. Ilyenkor a szülő hitére keresztelünk, aki ígéretet tesz arra, hogy keresztény módon neveli gyermekét, beavatja őt Krisztus misztériumába. Ő végzi el azt, amit az Egyház a keresztelési oktatásban a felnőtteknél.

Háromféle keresztség létezik, amely elvezet az üdvösségre:

• Vízkeresztség: akik vízzel keresztelkednek meg.

• Vérkeresztség: akik saját vérükkel keresztelkednek meg, az üldözésben meghalnak Krisztusért, de még nem voltak megkeresztelve.

• Vágykeresztség: azok vannak így megkeresztelve, akik törekszenek a jóra, keresik Istent, de még nem hallottak Krisztusról.

Bárkit meg lehet keresztelni, aki még nincs, ezt kéri, vagy szülei kérik helyette, és ígéretet tesz, vagy szülei tesznek helyette, hogy keresztény módon fog ezentúl élni. Keresztelni viszont csak pap vagy diakónus keresztelhet normál esetben. Halálveszélyben azonban bárki. Ennek módja: háromszor leöntjük a keresztelendőt vízzel, miközben mondjuk: „N., megkeresztellek téged az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevében.”

A keresztséggel az ember Isten fogadott gyermeke, a Szentlélek temploma lesz, válaszol az Atya meghívására, bocsánatot nyernek bűnei, és az Egyház tagja lesz.

A keresztség liturgiája:

1. Megjelölik a kereszt jelével a keresztelendőt azt jelezve, hogy Krisztushoz kapcsolódik a keresztségben, és az Egyház befogadja.

2. A sátán hatalmának megtörése, az ördögűzés szertartása imádsággal és olajjal való megkenéssel.

3. vízszentelés

4. keresztelés

5. a keresztség hatását magyarázó szertartások:

• krizmával való megkenés annak jelzésére, hogy részesedett Krisztus papságában

• fehér ruha átadása annak jeléül, hogy bocsánatot nyertek bűnei

• égő gyertya átadása azt jelezve, hogy a hitünk egy pislákoló láng, őriznünk és kibontakoztatnunk kell.

6. (elsőáldozás)

7. áldás

2010. máj. 8. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
50%

Előző vagyok:

a keresztszülőről nem beszél. Én is az vagyok. Nekem is ugyanaz a feladatom, mint a szülőknek. Keresztanya csak megbérmált, keresztény ember lehet, és be kell töltenie a 16. életévét.

(bár én nem vagyok megbérmálva és nem voltam 16 amikor keresztanya lettem, de kiskorom óta keresztény hitben nevelnek, így ez is elég volt.)

16/L

2010. máj. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!