Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A közvilágítás 3 fázisú? Az...

A közvilágítás 3 fázisú? Az oszlop alján a csatlakozásokban 220v nincs is? A 380v hogy adódik ki?

Figyelt kérdés

#áram #Több fázisú
2021. febr. 11. 14:11
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
82%

"A közvilágítás 3 fázisú?"


Világítótestenként nem. Régi fénycsöveseknél szokás volt három külön fázisú csövet egymás mellé tenni, mert így kompenzálták egymás 50 Hz-es villogását.

Olyan üzemekben, ahol veszélyes gyorsan forgó alkatrészek vannak, pl. esztergagépek, is szokás volt 3F-ra egy-egy égőket feltenni, nehogy bizonyos fordulatnál a forgó darab a vibrálásban állónak látsszon.


Amúgy nem tudom, hogy az új ledes utcalámpák egy-egy fázis közti 400 volton vannak-e, vagy simán egy fázison, szerintem utóbbi, nem látom, miért lenne jó.


"Az oszlop alján a csatlakozásokban 220v nincs is?"

Ahol 3 fázis van, ott van egy is, három darab. :)

Tehát 220 V lehozható bármelyik fázisról a 3-ból.

Némelyik oszlopon vannak is kapcsolódobozok, ahol van bent 3 és 1 fázisú aljzat közmunkákra, csatlakoztatáshoz.


"A 380v hogy adódik ki?"

Az ma már 400 V


Három fázis, egy nulla vezeték.

Egy-egy fázis és a nulla közt van 230 V feszültség.

Két-két fázis közt van 400 V.


Nem érdemes itt mélyebben belemerülni, nézd meg ezt:

[link]

2021. febr. 11. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%

1 oszlopon általűban 1 fázisú, 230V-.

3 fázisú hálózatnál 3*230V füszültség mérhető a 0 vezetőhöz képest.

A 3 fázist, illetve a jelét Y alakban kéőzeld el, és a 230V a csillagközpont és bármelyik vég között mérhető.

De ha bármelyik 2 Y vége között mérsz, az lesz a 230*gyök3, azaz 400V.

Azért nem 2*230V, mert 120fokkal eltolt jelet látsz, érzékelsz és nem számszerűen összeadni, hanem 120 fok eltolt vektorosan jön ki.

Egyszerűbben nem tudom...

2021. febr. 11. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
79%

A wiki angol oldala nagyon jó, a magyar csak töredéke.

Ha érted az angolt, érdemes megnézni, ez tényleg jó.


[link]


Néztem a sulinet oldalát, hát aki abból megérti, le a kalappal.


Inkább nézd meg Szokolai úr kis videóját.

https://www.youtube.com/watch?v=AzkkKBrv1gk

2021. febr. 11. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A vektorosdihoz is kell némi előtanulmány, hogy érthető legyen. Ennek hiányában egy gyakoris válaszoló ultimátumszerűen közli, hogy 120 fokos eltolt vektorok vannak. :) Vagy Szokolai úr azt mondja, bizony, e kettő között 400 V mérhető. Ultimátumszerűen tulajdonképpen elég lenne azt közölni, hogy az időfüggvény is ezt adja.
2021. febr. 15. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
...de persze ahhoz is kell némi szögfüggvényes bűvészkedés, viszont nem kell más. Érdekes módon, elég kiterjedt szakirodalommal rendelkezve az elmúlt 70 év neves tanárainál ezt a levezetést én nem találtam meg, kivéve Verebély professzor Villamos Erőátvitel 2. című könyvében (ahol amúgy nem kerestem :D ), melyben van egy Függelék. Váltakozó áramok elméletének alapjai című... függelék.
2021. febr. 19. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A közvilágítási lámpatestek egyfázisúak. legkönnyebben légkábeles hálózaton szigeteletlen szabad vezeték (5 kábel egymás mellet) esetén megfigyelheted hogy a közvilágítási lámpatest 2 kábelre (közvilágítási szál (fázis) + nulla) van kötve.


Viszont földkábeles közvilágítási hálózatnál átlagban a földkábel 3 fázisú, de maguk a lámpatestek ott is egy fázisról mennek. (kandeláberben van megkötve az ajtók mögött.) ez arra jó, hogy így osszák el az áramköröket, így ha a 1 fázis zárlat miatt kiesik, még ott van kettő. ilyenkor szokott az lenni, hogy az adott szakaszon mondjuk csak minden második vagy harmadik kandeláberen lévő lámpa világít, vagy egy utca bizonyos szakasza (pl 4-5 kandeláber egymás mellet) teljesen sötét.

2021. márc. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!