Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » CB rádió antenna panelház...

CB rádió antenna panelház tetejére megoldható?

Figyelt kérdés

Az ötlet:

A panelház tetején sokkal jobb a vétel, az antennát oda tenném és kb 50 m hosszú koax kábelen hoznám le.

(A szakértelmem kb. a nullával egyenlő a témában.)

Alkalmas egyáltalán a koax kábel ilyesmire? Ha igen, réz, vagy acéldrótos legyen?

Antennából milyen kell, hogy vételre is alkalmas legyen? (Pl DAB használható-e)

Rádióból President Grantra, vagy Baofengre gondoltam.



#rádió #antenna #Baofeng #President Grant
2021. júl. 22. 21:40
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Adásra is alkalmas legyen *
2021. júl. 22. 21:43
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

olvasgass errefelé:

[link]

[link]

[link]

[link] B_vizsga-HA5LQ/

[link]

[link]

ekkora antennához már illene egy rádióamatőr engedély és a lakók hozzájárulása is!

2021. júl. 22. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Először kezdjük ott hogy a DAB antenna és a Baofeng tökéletesen alkalmatlan cb-zésre :D

S ha ennyire lövésed sincs a témához, akkor ajánlanám a Penetrator antennát és az RG58-as koaxot.

2021. júl. 22. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Két alaptézis:

1. A CB 27 MHz körüli frekvencián működik, a VHF-sávban.

2. A rádiók impedanciája 50 Ohm-os.

Tehát 27 MHz-re hangolt 50 Ohmos impedanciájú VHF-antenna kell.


Két irányban lehet elindulni:

1. Vannak a vízszintes síkban egyforma erősséggel ( [link] ) vevő/adó körsugárzó botantennák - ezeknek alacsony a nyeresége (kb. 3 dBi), viszont azt minden irányba adja.

2. Vannak egy adott irányba jobban szóró ( [link] ) irányított - CB esetén főként Yagi ( [link] ) - antennák: ezeknek nagy a nyeresége (kb. 10 dBi), de csak adott irányba hatékonyak (akkor jók, ha a kommunikáló felek adott irányba vannak).


Pár antenna:

[link]


50 méter kábel az jelentékeny hosszúság, nem megfelelő kábellel túl nagy lesz a veszteség.

Lehetőleg RG 8X-es [kb. 2,5 dB veszteség], LMR 240-es (H155-ös) [kb. 2 dB veszteség] vagy LMR-400-as (H1000-es) [kb. 1 dB veszteség] kábelt keress - kábelek:

[link]


#2:

"ekkora antennához már illene egy rádióamatőr engedély"

Nem amatörsávon akar adni, hanem a szabadon használható CB-sávon - ámbár a rádióamatőr-ismeretek hasznosak tudnak lenni.


"és a lakók hozzájárulása is!"

Arra viszont ügyelni kell, illetve az antenna megfelelő rögzítésére is.

2021. júl. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

#4 vagyok, mea culpa, elírtam:

"VHF-sáv" (30 - 300 MHz) helyett "HF-sáv" (3-30 MHz) vagyis rövidhullám.


"Pl DAB használható-e"

Nem igazán, mivel a DAB 174–240 MHz-es frekvenciatartomány, az VHF-sáv.

2021. júl. 22. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Igen, félreérthetően írtam, itt 26-30, 136-174 és 400-520 Mhz-ről van szó, vagyis rövidhullámú CB, VHF és UHF sávokról is, de gondolom, ehhez két külön antenna kell, mert ahogy nézem nincs antenna, ami egyszerre venne CB-t és VHF/UHF-et.

Valamint két készülékre gondoltam, Baofeng UV5R+ -ra, ami már megvan valamint President Grantra. Amit viszont nem találok, hogy esetleg a két antenna jeleit lehetne egy kábelre ráengedni és lent szétválasztani, vagy sem.

2021. júl. 23. 00:27
 7/13 A kérdező kommentje:
És igen, nem valami komolyabb dologra gondoltam, a szabad sávokra.
2021. júl. 23. 00:28
 8/13 anonim ***** válasza:

"de gondolom, ehhez két külön antenna kell, mert ahogy nézem nincs antenna, ami egyszerre venne CB-t és VHF/UHF-et"

Igen, két eléggé különböző frekvencia, ezért két - egy a CB-nek és egy a PMR-nek - antenna kell.


"Amit viszont nem találok, hogy esetleg a két antenna jeleit lehetne egy kábelre ráengedni és lent szétválasztani, vagy sem."

Mivel egymástól távol levő frekvenciák, megfelelő elválasztással, egy-egy HF (3-30 MHz) - a CB-nek - UHF (300-3000 MHz) - a PMR 446-nak - duplexer párral - egy az antennáknál és egy a készülékeknél - kivitelezhető.

Hirtelenjében rákeresve három gyártót is találtam:

* [link]

* [link]

* [link]

2021. júl. 23. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2021. júl. 23. 01:24
 10/13 anonim ***** válasza:

Csakszólokhogy rádióamatőr vizsga, engedély nélkül az 500mW teljesítményű PMR rádiókat használhatod szabályosan. Még az UV5R-t sem!

A környékeden lévő rádióamatőrök nem biztos, hogy díjjazák majd ha csak úgy nekiállsz forgalmazgatni. És még az NMHH is bemérhet... Plusz még ha a lépcsőházban van egy idióta (minden társasházban van...) akkor még az is bekavarhat!

Alaposan olvasgasd el a tananyagokat, kontultálj a helyi rádióamatőrökkel, vizsgázz le!

A jelenlegi tudásoddal ne állj neki antennát szerelni a tetőre és ne állj neki forgalmazni, mert bünti lesz a vége!

2021. júl. 23. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!