Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Független feszültségforrást...

Független feszültségforrást nem lehet párhuzamosan kapcsolni egy vezérelt feszültségforrással?

Figyelt kérdés

Azt olvastam, hogy ilyet nem lehet, mert a vezérelt feszültségforrás feszültsége az valahol a hálózatban egy másik kétpólus feszültségétől/áramától függ.

Így ha vele egy mondjuk 15V-os független feszültségforrást kapcsolunk párhuzamosan, akkor a vezérelt feszültségforrásnak is ugyanakkora feszültsége (15V) lesz mint a független forrásnak, mert párhuzamosak.

És ez azért nem jó, mert ekkor a vezérelt feszültségforrás feszültsége nem egy másik áramköri elem feszültségétől/áramától fog függeni.


Ez tényleg igaz és ilyet nem szabad?


2023. jan. 9. 10:57
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
Elektronika, alapok. Feszültség szorosan kapcsolt elemek között tud esni. Párhuzamosan kapcsolt elemek között az áram oszlik meg.
2023. jan. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Igen, független feszültségforrásokat lehet párhuzamosan kapcsolni vezérelt feszültségforrásokkal. Ha párhuzamosan kapcsolod őket, akkor az általuk nyújtott feszültség összege lesz a kimenő feszültség, és az általuk nyújtott áramerősség összege lesz a kimenő áramerősség. Emellett figyelembe kell venni azt is, hogy a párhuzamosan kapcsolt feszültségforrásoknak azonos feszültségi szinten kell működniük, és megfelelően kell kapcsolódniuk ahhoz, hogy megfelelően működjenek.
2023. jan. 9. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
Ha két tápegységet akarsz párhuzamosan kapcsolni, hogy megnöveld a terhelhetőséget, akkor azt felejtsd el, csak kinyírják egymást. Stabilizált tápegységben szokták az áteresztő tranzisztorokat sokszorozni, de ott is minden egyes tranzisztornál az emitter ellenállással maximalizálják az átfolyó áramot és egyenletesen elosztják a terhelést.
2023. jan. 9. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%
Egyébként lehet, és használják is. Csak a vezéreltnek úgy kell működnie, hogy a feszültsége azonos legyen a független forráséval. Illetve megoldható, hogy kis mértékben eltérjen attól , és akkor a köztük lévő vezetékek ellenállása segítségével lehet azt elérni, hogy a terhelés megoszoljon a kettő között. Tehát pl. van egy 15V fix feszültségű (állandó) forrásod, és egy vezérelhető ami tud 15V körüli feszültséget. Beállítod a vezéreltet pontosan oda ahol a fix van. Majd kis mértékben elkezded a vezérelt feszültségét változtatni és akkor tudod szabályozni, hogy mi legyen a terhelés megoszlása a két forrás között (azért ehhez elég precíz szabályzás kell, és azér tnem lesz belőle nagy bumm, mert mindkettőnek van belső ellenállása, és a köztük lévő összekötő vezetékeknek is). Egyébként kb. ugyanaz ez az eset amikor hálózatra kapcsolódik fel egy erőmű. Ott az "elméletileg végtelen" hálózat feszültsége állandó, és a rácsatlakozó erőmű (szaknyelven szinkronoz) megfelelő pillanatban amikor a feszültségek nagysága és a fázishelyzete azonos összekapcsolódik, amjd elkezd a generátor üresjárási feszültségével "játszani" és ezzel lehet megfelelő mennyiségű energiát kitolni a hálózatra (nagyon leegyszerűsítve, konyhanyelven, nélkülözve az oldalakon át tartó levezetéseket).
2023. jan. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
78%

2

„Ha párhuzamosan kapcsolod őket, akkor az általuk nyújtott feszültség összege lesz a kimenő feszültség”

Párhuzamos kapcsolás esetén a feszültség nem összegződik, az áramok összegződnek.

2023. jan. 9. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Itt nem tápegységről van szó, a „vezérelt generátor” az elektronikában az erősítőeszközök helyettesítő kapcsolásában szereplő vezérelt feszültség, vagy áramgenerátor. Például a trióda helyettesítő kapcsolásában feszültségvezérelt feszültséggenerátor, bipoláris tranzisztornál áramvezérelt áramgenerátor szerepel. A vezérelt feszültséggenerátorral is lehet párhuzamosan kapcsolni vezéreletlen, független feszültséggenerátort, csak nincs értelme, azért, mert a vezérelt generátor feszültsége a vezérlés függvényében változhat, míg a független generátor feszültsége állandó, így köztük felesleges kiegyenlítőáram fog folyni. Például egy közös emitteres kapcsolású tranzisztor kollektorán a nyugalmi munkaponti feszültség 6 V. Ha a kollektorra kapcsolsz egy 6 V-os feszültségforrást, akkor vezérlés nélkül nem történik semmi, mert a két feszültség azonos. Feszültségforrás rákapcsolása nélkül, ha a tranzisztort vezérled, akkor ennek következtében a kollektorfeszültség változni fog. Azonban, ha rákapcsolod a feszültségforrást és a tranzisztort vezérled, akkor a kollektorfeszültség a kis belső ellenállású feszültségforrás miatt nem, vagy alig lesz képes változni.

Párhuzamosan azonos feszültségű és azonos, de legalábbis közel azonos belső ellenállású feszültséggenerátorokat szokás kapcsolni.

2023. jan. 9. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!