Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ez a töltés módszer működik...

Ez a töltés módszer működik Li-ion akkuknál?

Figyelt kérdés

Sorba kötök 3 Li-ion akkut.

Beállítok 3 DC-DC kapcsoló üzemű tápot:

1. 4,2 voltra,

2. 8,4 voltra és

3. 12,6 voltra.

A mínusz pontokat összekötöm.

Az 1. akku mínuszra menne ez a közös mínusz.

Az 1. táp + menne az első akku +ra, a 2. táp + a 2. akku +ra....


Ez így jó? Működni fog?

Mi történik ha 1, 2 akku még nincs feltöltve? Hogy töltődik akkor a másik/ többi?



2023. febr. 25. 19:40
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Elég 1, a 12,6-os. Elméletileg.

A töltőáram soros kötésnél szükségszerűen ugyanaz.

Ha az akkuk induló töltöttségi szintje ugyanaz, ha a kapacitásuk ugyanaz (nem papíron, hanem a valóságban!), akkor heuréka.

Vannak balanszer töltők, amelyek az akkukat egyenként figyelik és töltik teljesen fel.

Ebből adódik, hogy van ami hamarabb, van ami később lesz tele..

2023. febr. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Szirty ***** válasza:
36%

Alapvetően probléma hogy DC-DC kapcsoló táppal nem töltünk akkut!

Se Li-iont se mást. Akku töltéséhez megfelelő töltő áramkör kell.


A koncepció további problémája hogy az első akkut mindhárom táp árama tölti, a második akkut két táp árama tölti, a harmadikét meg egy táp árama tölti.

2023. febr. 25. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

Ha tüzet akarsz gyújtani akkor jó.


3S akkupakkhoz 3S-es BMS kell!

Tápegységgel ne töltst akkut!

2023. febr. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Ha megfelelően van beállítva a tápok áramkorlátja, még jó is lehet. Annyira kell beállítani, amennyivel a teljesen lemerült akkut kell tölteni, szóval túl nagy áramra nem lehet. Mivel egy normális DC-DC konverter kimenete potenciálfüggetlen, mindhármat 4,2 voltra kell állítani, és így rákötni egy-egy cellára egy-egy tápot.

Már csak azt nem értem, hogy ez így miért lenne jobb mint egy BMS és egy Li-Ion töltő.

2023. febr. 25. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

2.

Nem értem, miért baj ha DC-DC táppal töltök akkut?

Soha nem volt még ebből baj. Már vagy 100x töltöttem fel így 1-1 cellát.

Arról nem is beszélve, hogy ezeket a DC-CD tápokat kimondottan így árulják, hogy Li-ion akku töltő!

Csak most vagyok gondban, mert 3-at szeretnék tölteni.

A töltőáramra köszi, hogy felhívtad a figyelmem. Én erre speciál nem is gondoltam.


3.

Majdnem minden akkut tápegységgel töltenek fel. (Kivéve: autónál a generátor vagy itt-ott pl: napelem...)


4.

Jó lenne, hogy beállítom az áramot és a feszültséget, de sajnos ezeknek a DC-DC tápoknak a - pontja ugyan az a bementem és a kimeneten.

Így ha pl: a 2. akkura rátenném a 2. táp - pontját, akkor zárlat lenne az 1. akkun.


Amúgy azért lenne ez nekem így jobb, mert:


- 1. Adottak a DC-DC tápok. Van itthon, nem kell boltba menni és főleg nem kell költeni.


- 2. (És ez fontossabb mint az előző!)

A bms töltők sajnos 4,25-4,35 V-ra töltik a cellát. Ez nagyon nem tesz jót a Li-ion-nak. Ráadásul én inkább csak 4 vagy 4,1 V-ra tölteném őket, így sokkal több töltési ciklust bírnak a cellák. (Az a kis teljesítmény csökkenés meg nekem belefér!)

2023. febr. 25. 22:27
 6/18 anonim ***** válasza:

Hát ha ennyire értesz hozzá, akkor miért kérdezed? 🤷‍♂️

Semmi konkrétumot nem adtál, hogy mekkora li-ion cellákróll van szó, ez a pakk mekkora lesz, milyen készülékbe teszed, stb.

Ahogy a cella feltöltöltődik, úgy illik visszavenni a töltőáramot. Ezt egy dcdc konverter nem tudja. Ha nem így teszel, akkor ugyanúgy károsítod mintha túltöltenéd. A végefelé csak 100-200mA-rel szabad tölteni - csepptöltés.

"Annyira kell beállítani, amennyivel a teljesen lemerült akkut kell tölteni"

És ezzel az árammal küldöd teljesen feltöltésig? Gratulálok! 😂😂😂😂


Rosszul tudod, nem minden BMS tölti 4,35-re az akksit. Olyant kell venni ami nem tölti fel ennyire.


A kapcsolásoddal az a baj, hogy ki fognak esni a balanszból a cellák. Nem egyszerre fognak merülni - a bms-nek nem csak a töltésnél van feladata, kisütéskor is igyekszik a cellákat egyensúlyban tartani.

2023. febr. 25. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Mit érdedkel az tégegd? Mit számít az neked, hogy 2 Ah-s vagy 50 Ah-s egy-egy cella?

Nem mindegy?


Nyugodj meg vissza lesz véve a töltés! Sőt, alap esestben nem is mindig lesz feltöltve.


Húúú, basszus.

Na akkor elmondom, meret láton nem nagyon érted.

Vagy egy DC-DC kapcsoló üzemő szerkezet.

Ez csinál egyen áramból ugyan úgyg egyen áramot. Pl: 5 V-ból 12-t.

Ez egy "annyira különleges" szerkezet, amin be lehet állítani a max. kimenő feszültéget és az áramot is!

Szóval ha valaki beállítja mindjuk 4 V-ra és 1 A-re, akkor 3,99 V-nál már nem 1 A-el fog tölteni!

De ha ennyire nem értesz hozzá kkor inkább hagyjuk!

Küldj egy linket arról a bms töltőről ami ccsak 4,1 V-ra tölti a cellákat és minden ok.

𝗛𝗮 𝗲𝘇 𝗻𝗲𝗺 𝗺𝗲𝗴𝘆, 𝗮𝗸𝗸𝗼𝗿 𝗶𝗻𝗸𝗮́𝗯𝗯 𝗻𝗲 𝗶𝘀 𝗶́𝗿𝗷!

𝗞𝗼̈𝘀𝘇𝗼̈𝗻𝗼̈𝗺!

2023. febr. 25. 23:33
 8/18 anonim ***** válasza:

A BMS nem töltő, ez csak egy neten terjedő ostobaság. Nem is szabad arra használni, nem biztosítja a megfelelő CC/CV karakterisztikát. Így áll elő az a furcsaság, amikor 4,25 V felett lekapcsol, valójában nem töltötted 100 %-ra az akkut.

100 % töltéshez ugyanis 4,2 V-on kell tartani, míg a cella által felvett áram 0,1C értékre esik vissza és ez a töltő dolga, hogy ezen a szinten korlátozzon.

Ha az ostoba módszerrel töltik, akkor viszont nem áll meg a feszültség emelkedése, 4,25 V-nál ledob a BMS és az akku nem töltődött fel rendesen.

A kérdésben felvetett módszer érthetetlen agyrém. Azért érthetetlen, mert a töltés ki van találva, akkor minek ilyen hülyeségeket kitalálni?

Hogyan működik egy laptop 3S, azaz 12,6 V töltése?

Van benne egy 12,6 V-os töltő, megfelelő áramkorláttal. 19 V a bemenő táp, abból lesz 12,6 V.

Utána az akkuba épített BMS dolga, hogy figyeli a feszültségeket és eltolódás esetén megszakítja a töltést.

Erre az ad lehetőséget, hogy a jó állapotú cellákon egyformán oszlik el a feszültség, sőt van egy sajátos önkorlátozó hatás is (LiFePo akkura ez nem érvényes).

Amikor a laptopban egyik soros tag hibás (megnőtt belső ellenállás), akkor kap szerepet a BMS, mivel azon a tagon túl hamar 4,25 V fölé szalad a feszültség. Ekkor tapasztaljuk, hogy a BMS megszakítja a töltést, emiatt hibát jelez, nem tudjuk rendesen feltölteni.

Aki nem hisz nekem, vegye észre, hogy hibátlan akkunál a BMS nem tilt le soha, mert egyenlő a feszültségek eloszlása. Pedig általában balanszer nincs ezekben (a BMS nem balanszer, ez még a másik terjesztett hülyeség).

2023. febr. 26. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

"Ahogy a cella feltöltöltődik, úgy illik visszavenni a töltőáramot. Ezt egy dcdc konverter nem tudja. Ha nem így teszel, akkor ugyanúgy károsítod mintha túltöltenéd. A végefelé csak 100-200mA-rel szabad tölteni - csepptöltés."


Csak ezt úgy hívják, hogy CC/CV DC-dc konverter, keress rá! Meg a labortápok is CC/CV módot tudnak.


Kicsit téves felfogásra utal a többi része is. Az akku áramfelvétele csökken, mert a töltő nem engedi 4,2 V fölé a feszültséget.

A töltő áramgenerátoros (CC) módban nyomja az áramot a kezdeti szakaszban, ami azt jelenti, hogy az áramot tartja stabil értéken. Emiatt emelkedik a kapocsfeszültség.

De amikor az akku eléri a 4,2 V szintet, életbe lép a feszültségkorlát (CV-mód). Vagyis a töltő nem engedheti feljebb a feszültséget.

Innen kezdve már az akkun múlik, mennyi áramot vesz fel. Az áram emiatt csökkenőbe megy, ahogy töltődik felfelé az akku. Azaz emiatt lassul le a töltés, ebben a szakaszban.

Ez nem csepptöltés, ami ezeknél amúgy is tiltott.

Amikor az áram visszaesik nagyjából 0,1 értékre, le kell kapcsolni a töltést teljesen.

Itt van, ha nem valaki nem hinné:

[link]

[link]

2023. febr. 26. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Kérdező! Szerintem szerezz be egy ilyen töltőt. Repülőmodellezésben használják, én a motorom akkuját is ezzel töltöttem . Töltőára erőssége álítható, és a végén balaszerez is, ha a sorakötött csellák összekötő pontjait is rákötöd.

https://www.youtube.com/watch?v=9eE-Nf4FnMs

2023. febr. 26. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!