Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Melyik világítás bírja tovább?...

Melyik világítás bírja tovább? (kompakt fénycső, led, halogén, normál izzó) Csak személyes tapasztalat érdekel.

Figyelt kérdés
2012. ápr. 25. 22:03
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Normál izzók manapság elég gyatrák, nem bírják sokáig, marha gazdaságtalanok. A halogén is tulajdon képpen normál izzó, csak halogén gázzal csökkentik az izzószál párolgást.

A kompakt csövekből az olcsók általában 3 hónapon belül tönkre mennek, viszont láttam már olyat is, ami már majdnem 10 éve üzemel napi rendszerességgel. A ledes lámpákból a gyengébb minőségűek olyan 1-2 évet bírnak. A jobbak valóban hozzák az 50-100 ezer üzemórát (ezek általában élettartamgaranciásak). Hatásfokra a led valamivel jobb, mint a fénycsövek, tartósab is, csak viszonylag drága (a 200 Ft-os kínai ledlámpával szemben persze nem lehet szélsőséges elvárásokat támasztani).

2012. ápr. 26. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
78%
Ja, és ledet még nem-igen láttam elöregedni. Általában nem maga a led öregedik el, hanem a tápja megy tönkre, ami viszi magával ledeket is. Kb 10 éve indult meg a ledek - mint fényforrás - világítástechnikai használata. Az első generációs világítótestek kb most járhatnak az élettartamuk vége felé (kezdetben nem voltak ennyi üzemórásak, mint manapság).
2012. ápr. 26. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
72%

" Ja, és ledet még nem-igen láttam elöregedni. "


Szemre megmondod mekkora a fényereje?

Két éves ledem közel 20 százalékot vesztett.

2012. ápr. 26. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A LED a legjobb egyértelműen!


Az viszont több szempontból sem közömbös, hogy milyen led került beépítésre. Nem mindegy milyen a hatásfoka, a színhőmérséklete és a szín visszaadás természetessége (a CRI értéke).


Az persze a gyárilag tervezett üzemeltetési paraméterektől függ, hogy mennyi lesz a tényleges tartós élettartam, illetve az élettartam folyamán a hatásfok csökkenés.


Pl. ha nincs eléggé hűtve akkor akár órák vagy percek alatt is tönkre mehet a led.


Amikor a megengedett maximális áramon működik akkor még optimális hűtéssel sem bír többet 3-5 év (éjjel-nappali) folyamatos üzemnél. Persze nem megy tönkre, csak felére csökken a fényerő adott idő alatt.


Viszont ha az üzemi áram alatt használjuk az adott led chipet, akkor a (folyamatos éjjel-nappali) élettartama

akár tíz évnél is több lehet, mert nincs hő ami károsítsa.

Ez a gyártón múlik, hogyan tervezi meg a komplett eszközt.


Már kb. 2003-tól aktívan foglalkozom ledekkel és eleinte (sőt később is, saját hibámból) nálam is ment tönkre led órák alatt. Aztán rájöttem, hogy komolyan kell hűteni és nem szabad túlhajtani, akkor szinte örökéletű lehet, emberi mértékkel mérve.


Persze ha azt is figyelembe vesszük, hogy a gyártó cégeknek érdekük, hogy "élettartam korlátot" is beépítsenek a gyártmányaikba azért, hogy később is tudjanak eladni belőle. Mert ha nem megy tönkre reális időn belül, akkor csődbe megy a gyár. Ezért "beépítik a hibát" is.


A legkönnyebben a nem megfelelő hőleadással lehet élettartam csökkenést elérni. Ehhez nem is kell nagyon megerőltetni magukat, mert a jó hőleadás kivitelezésével van a nagyobb probléma egy kis kompakt műanyag burkolatú, csillárba tekerhető ledes fényforrásnál. Szóval ha azt vesszük, a ledek rendkívül hosszú élettartamúak lehetnek, persze ez az üzemi paramétereknek megfelelően erősen változhat.


Egy saját példa: Összeraktam bringára magamnak 3 db 10 Wattos teljesítmény led chipet és speciálisan, házi tervek alapján esztergáltatott, erősen bordázott (nagy felületű) alumínium burkolat biztosítja a hűtését. A fénye megfelel kb 150 Wattos hagyományos izzóénak.


A beépített három led közül az egyiket nem megfelelően rögzítettem a hővezető fém csészébe és szépen lassan csökkent a fényereje, majd meghalt. Kicsit megbarnult a leden lévő fénypor, amíg a másik kettő, ami szorosan mellette jól volt rögzítve, és hűtve, az még mindig tökéletesen működik. Szóval a hűtés elégtelensége órák alatt tönkre tudja tenni a ledet, viszont megfelelő technológiai szempontok figyelembe vételével, precízen tervezett és készített ledes fényforrás minden más fényforrás fölé helyezhető élettartamban és megfelelően kiválasztott led típus esetén a fény színe szempontjából.

Persze a gyakorlat még nem tart itt minden tekintetben.


Még egy érdekes dolog, a kínai piacon (BP. Kőbányai út) láttam jobb-gyengébb ledes fényforrásokat és egyiknek a fényereje és a kellemes meleg színe és a ráírt teljesítmény (7W) nagyon szimpatikusnak látszott és akartam venni belőle több darabot, viszont már csak egyetlen utolsó darabjuk volt 1800,-Ftért. Nagyon jól jártam vele! Kellemesen és jól világít.


A gyengébbekből vagy a bántóan hidegehér színekből persze lett volna ott amennyi kell, de bármilyent nem szabad megvenni. Nagyon meg kell nézni mielőtt megvesszük.


kellemes (ne bántóan kékesfehér) legyen a színe és legyen elég fényereje kisebb teljesítmény esetén is.


Szóval ott is lehet találni több mint jót, ha jól nézelődünk, de össze kell vetni a fényüket és színüket (többnyire be van üzemelve egy készlet belőlük). Hasonlót máshol áruházakban 2800-3200 körül árulnak.

2012. ápr. 26. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Tudtommal a fénycsövek is veszítenek erejükből idővel. Sajnos nálunk kb 1,5 évet bírnak. Nem tudom mi a jó márka belőlük,de nem tetszik a színűk. A led tetszik,de annyival drágább,hogy nem merek nagyobb teljesítményűeket megkockáztatni. Bicó stb világításra persze rendben van,de az körteégő kiváltására nagyon drágának tartom őket,de persze számít az is,hogy meddig bírják
2012. ápr. 26. 13:27
 6/9 A kérdező kommentje:
Igazság szerint most vennék egy led panel mennyezeti lámpát,de kissé félek,mert drága.
2012. ápr. 26. 14:00
 7/9 anonim ***** válasza:

LED. LED-et még soha életemben nem láttam kiégni.

A fiammal összeraktunk egy led lámpát, csak kíváncsiságból.

Megsúgom, hogy 8 éve éjjel nappal világít! Tökéletes!

2012. máj. 20. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Brian0 ***** válasza:
A LED a legmegbízhatóbb. Én nem vennék olyat amire 1-2 év garanciát adnak. Ha tényleg 20-25 évig bírják akkor miért csak ennyi a garancia. Az interled ad rá 4 évet. (www.inter-led.hu). Megkérdeztem őket miért csak 4 év. Azt mondták, ha napi 24 órát mennek, akkor 3,9 év az élettartam, ha napi 4 órát, akkor 20-25 év. Ők sajnos utólag nem tudják megállapítani mennyit ment naponta így adnak 4 évet.
2012. máj. 28. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha rendesen meg van oldva a hő leadása és nincs túl nagy áramon járatva, akkor a LED sokáig jól világít!


Lakószobába meleg fényűt érdemes tenni, amíg pl műhelybe sokkal nagyobb fényerőt ad a hideg fényű led, azonos fogyasztás mellett.

2012. szept. 3. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!