Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Villanyszerelők! Jól csinálom...

Villanyszerelők! Jól csinálom a konnektor bekötését? További lent

Figyelt kérdés

Sziasztok, a mostani konnektorunk tönkrement és ki kéne cserélni, beszéltem egy villanyszerlővel de azért megkérdezlek titeket is hogy így jól-e van.. Panelban lakom és azt mondta hogy itt úgy kötötték be a régebbi években hogy minden konnektor egybe van kötve és így megy tovább az áram.. Le is rajzoltam hogy jobban megértsétek.. NA szóval valahogy így mondta:

[link]

nem vagyok villanyszerelő de nekem jónak tűnik.. Szerintetek? 4 kábel van: 2 fázis egyik ahonnan jön másik ahová megy, és 2 földelés azt hiszem de a képen jobban átlátni


Előre is köszönöm a segítséget!


2013. nov. 21. 12:20
 1/8 TaKy99 ***** válasza:

áááá Így nehogy bekösd! életveszélyes!

Nulla vezetéket (még ha az egyértelműen beazonosítható is) földelésnek használni tilos!


Régen a panelokban még nem volt nullázás (védőföldelés)


A nulla és védőföld vezetőt nem szabad összekötni!


Pontosabban egyetlen pontban lehet, a földelő hálózat a nullával egyesítve, az első kötési pontban

(elosztó-biztosítéktábla, általában a villanyóránál) a fogyasztó felé nézve, sőt ott kötelező.

Itt az egyesítési pontot földelni is illik, hagyományosan szondával. Innen kötelezően külön vezetendő a nulla és a földelés, melyek innentől nem közösíthetők.


Tehát neked ide csak földelés nélküli dugaljat szabad bekötni!

[link]

És csak kettős szigetelésű készüléket szabad róla üzemeltetni! (Olyan dugó van rajta, amin nincs 3. földelő pólus)


Ha olyan készüléket szeretnél üzemeltetni, ami földelést igényel, akkor abba a dugaljba ki kell húzni az elósztó-biztosítéktáblától egy zöld-sárga vezetéket a földelésnek!

Akár a falon, szegőéléc alatt, csak legyen.


Javasolt a védőföld hálózatot a lakásban szakemberrel kiépíttetni. Illetve ha már szakit hívsz hálózatot fejleszteni, akkor egy Fi-relét is érdemes felszereltetned.

2013. nov. 21. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget, egyébként nem rég jöttünk ide lakni és mindenhol így van bekötve a konnektorok nincs sehol sem földelve hanem a nulla van földelésnek használva szóval nem igazán értem, meg azt sem értem hogy miért úgy van hogy a konnektorok egybe vannak kötve szóval ha kikötöm valamelyiket nem fog onnantól tovább menni.. De akkor ahogy írtad muszáj lesz átvezetékezni vagy nem tudom mert itt mindenhol vagyis összes konnektornál van földelés ami a nullára van kötve.. Eddig szerencsére semmi baj sem történt de továbbiakban nem tudom hogy hogyan legyen
2013. nov. 21. 13:57
 3/8 TaKy99 ***** válasza:
100%

"továbbiakban nem tudom hogy hogyan legyen"


Persze nem mondhatom meg, mit csinálj,

De én azt csinálnám, hogy hívnék két-három villanyszerelőt és árajánlatot kérnék tőlük a védővezető kiépítésére. Azokra a helyekre, ahol olyan készülék üzemelne, ahol földelés szükséges.


Sőt, nem tudom milyen a vezeték a falban alu vagy réz, de az is elképzelhető, hogy ahol nagyobb fogyasztású berendezések vannak (pl.:mosógép, vagy mikró, villanytűzhely, stb. ráférne egy hálózatfelújítás. Persze mindezt látatlanban írom, így nem biztos, hogy igazam van, de nagyon valószínű)


Tudom, hogy nem párezer forintos tételről beszélek, de kérdés, mennyibe kerülne, ha tűzeset lenne a lakásban villamos túlterhelés miatt,

illetve mennyi az emberi élet értéke, egy áramütés esetén...

Persze azért is írtam, hogy több helyről kérj ajánlatot, hogy ne vezessenek meg.


Ha nagyon nincs rá keret, Még az is jobb, ha egy földelt dugaljat kialakítatsz 16A-es kismegszakítóval és Fi relével és a szükséges helyekre megfelelő méretezésű hosszabbítóval falon kívül elvinni a villanyt,

mintha nem használsz földelést és egy zárlatos készülék áramütést okozna.

2013. nov. 21. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Megkérdeztem több ismerősömet is hogy mit gondol erről ők azt mondták hogy megcsinálhatom csak ha valami akkor megbánom... De egyébként itt elég sokan így oldják meg, egyébként még azt hiszem alu kábelokat tettek mindenhová.. De az a izé hogy semmit sem lehet használni szinte mert túlterhelés esetén elkezd szikrázni mert már tönkrevan a konnektor azt próbáltam az elején hogy kikötöm de mint megtudtam összes konnektor egybe van kötve szóval ez nem jó megoldás meg ugye ide csak bérelni jöttünk lakást szóval elvileg ezt a tulajnak kéne elintéznie nem?
2013. nov. 21. 16:50
 5/8 TaKy99 ***** válasza:

Ha bérlemény, akkor nehéz a helyzet.


Sajnos sok mindent nem tudsz csinálni, vagy megkéred a tulajt, hogy újíttassa fel, amire nem sok esélyt látok, vagy keresel új bérleményt, vagy megcsinálod saját költségen. Mint írtam az előző hsz. alján, minimum egy pontot...


Mindenesetre ez ebben a formában szabálytalan és életveszélyes.

2013. nov. 22. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Taky99-nek teljes mértékben igaza van.


Sajnos elterjedt ez az időzített bomba bekötés. Alapesetben kiválóan működik, nem ráz semmi, minden szuper. És sajnos biztonságtudatban élnek. (van ettől rosszabb is, mikor a kötődobozban osztják ketté, így a konnektorhoz látszólag külön védővezető megy).


De ha valahol megszakad a nullavezető (kilazult csavar, elrágja az egér, vagy bármi), akkor a bedugott földelt készülékek házára rákerül a halálos fázis.


Mindenképp hívd fel a főbérlődet, ez ugyanis életveszélyes állapot, szerintem ezt neki kötelessége kijavítani, vagy megbeszélni, hogy Te megcsináltatod, de akkor amíg le nem jár az összeg, nem fizetsz lakbért. Pl ha 100.000-be kerül, és 25.000 a lakbér, akkor 4 hónapig nem fizeted ki. Mindenről legyen papír. Nézd át előtte a bérleti szerződésed, aztán egy villanyszerelőtől kérj szakvéleményt, és próbálj beszélni vele.

2013. nov. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!:) Nem a mostani tulaj tehet róla mert ő is csak vette ugye, de ahogy látom egész panelben szinte így van bekötve.. Nemtudom de a 70-80 as években basztak az emberek egészségére?:D
2013. nov. 22. 11:36
 8/8 anonim ***** válasza:
A 7-80-as években még mások voltak a szabványok. Azóta már mindenhová kötelező. Akkor még mások voltak a terhelési szokások. Amikor azokat a paneleket építették, nem voltak akkorák a villamos terhelések, mint ma. Volt egy mosógép, egy rádió, erősítő, vasaló, egy tv, lámpák a helyiségekben, egy-két olvasólámpa, vasaló. Ezek elmentek 16-20 A. csúcsfogyasztással összesen. A szobákba való berendezések mind duplán voltak szigetelve, nem igényeltek védőföldelést. Ma már van szobában használatos gép, ami igényli. Pl.: számitógép, lapos tv.
2014. jan. 23. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!