Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Mi az olcsóbb megoldás az...

Mi az olcsóbb megoldás az elmosott háttérre?

Figyelt kérdés

APS-C Nikon szenzor. A kérdésem: van-e kiszámítható összefüggés gyújtótávolság,rekesz = elmosás között?

Pl. egy 28-70-es 2.8-as obi szép elmosást produkál. Egy pl. 3.5-es vagy 4.5-es legnagyobb rekeszértékű de 105 vagy 135mm-es obi ugyanazt vissza tudja adni?

Abból indulok ki, hogy kompakt gépeknél csak a távoli háttér + nagy zoom kombó tud elmosást eredményezni. Gondolom nagy szenzornál is hasonló a helyzet ha nem adott a fényerős objektív.

A 2.8 és a 3.5-es rekesz között csak egy fé azt hiszem csak a különbség mégis az előbbi a jobb, és sokkal drágább (igaz, konstans fényerőről és zoom obiról beszélek).



2017. jan. 4. 15:51
 1/8 anonim ***** válasza:
Minél jobban kinyitod a rekeszt annál mosottabb lesz a háttér. Minden obinak más a háttérmosása.
2017. jan. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A szépen mosott háttérhez 2 út vezet:

- valami relatív rövidebb objektív nagy rekesszel (pl egy 1.8/50 olcsó és triviális választás)


- egy teleobjektív szépen tudja mosni a hátteret szűkebb rekesz mellett is, ez azonban azt eredményezi, hogy távol kell állnod a témától



A legolcsóbb választás egy fényerős fix mindenképpen.

2017. jan. 4. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nekem kit-em (f/3.5-6.5 18-85mm) van, és 3.5, sőt még 4.5 mellett is látszik az elmosódás.
2017. jan. 4. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Minden objektívvel lehet valamennyire elmosni a hátteret, de azért van némi különbség az f32 és az f2.8 között


[link]


Egy portrénál egy kitobival sosem fogod szépen leválasztani az alanyt a háttérről, mindig megmaradnak a zavaró részletek.

2017. jan. 4. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ez a háttértől is függ. Egy kb. egyszínű háttér könnyebben elmosódik.
2017. jan. 4. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
igen, de háttér elmosást alkalmazni jellemzően nem az egyszínű szép homogén háttereknél szükséges...
2017. jan. 4. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, tulajdonképpen amiket írtatok, azt én is értem, és tudom, de kaptam hasznos választ.

A gondom az hogy míg a 28-70-es (3.5-4.5) AF-d obihoz hozzájutottam 13 ezerért, addig egy af-d vagy a sima af 50mm-es is 30 ezertől felfelé árulják.

Ja igen azt elfelejtettem hogy muszáj a fényerő... ha kevés fénynél szükséges fényképezni. Beltérben egy 60w-os izzónál a 3.5 kevés hogy ki lehessen kézből tartani a reciproknak megfelelő záridőt (természetesen az iso-t is figyelembe véve).

De még arra nem kaptam választ hogy lehet-e számolni valahogy a gy.távolság - elmosás arányt?

Mint már írtam 50mm 1.8 elmosását lehet-e mondjuk 105mm-essel reprodukálni megközelítőleg, csak épp 4.5-es rekesz mellett?

2017. jan. 4. 21:01
 8/8 anonim ***** válasza:

van rá matematikai modell, és persze online kalkulátor is


[link]

2017. jan. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!