Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » A porszívót miért mindegy,...

A porszívót miért mindegy, hogyan dugjuk be a konnektorba?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy váltakozó áram van a konnektorban, viszont ha váltakozó, akkor a porszívó miért mindig szívja a levegőt? Miért nem fúj, ha mondjuk fordítva dugnám be? Vagy mivel váltakozó áram, akkor szívna, majd fújna?

2023. febr. 13. 00:54
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
85%
Sőt, ha a mélyhűtőt fordítva dugod be, akkor kályha lesz belőle!
2023. febr. 13. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 anonim válasza:
76%
Igen. Tegnap forditva tettem fel toltore a teslam. Azota tolatva jarok
2023. febr. 13. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
91%
Váltakozó áram, tehát váltja a polaritását 1 másodpercben 50x. Akkor miért számítana, hogy éppen hogyan van bedugva?
2023. febr. 13. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
Valószínűleg én vagyok rohadt hülye és bem
2023. febr. 13. 03:39
 5/31 A kérdező kommentje:

*nem fogok fel valami tök egyszerűt. Csak nem értem, ha váltja a polaritását folyton, akkor miért csak egyféleképpen tud működni az adott elektronikai berendezés?

Egy ventilátor miért az adott irányba forog a váltó áramnál, miért nem tud az ellenkező irányba forogni?

2023. febr. 13. 03:42
 6/31 A kérdező kommentje:
Egyen áramnál értem, hogy ha a ventilátor +- részét felcserélem, akkor mivel fordul az áram útja, ezért megfordul az irány is, amerre forog. De váltakozó áramnál nem nagyon értem, hogyha egységesen áramot kap az eszköz, akkor mi az, ami miatt csak az adott irányba működik és sose fordítva.
2023. febr. 13. 03:50
 7/31 Salx Narval ***** válasza:
92%
Váltakozó áramú motoroknál a tekercsvégek felcserélésével változik a forgásirány, általában ehhez valamilyen kapcsolót, relét, v elektronikát használnak ott ahol fontos a forgásirányváltás. Egyenáramú motoroknál elég ha felcseréled a betápot ahogy írtad, a porszívóban viszont nem ilyen motor van.
2023. febr. 13. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
100%
Narval, vagy van betegebb megoldás is: egy ősrégi Skil fúrón láttam olyat, hogy a kommutátortartót lehetett kívülről elforgatni 90 fokkal, így lehetett forgásirányt váltani. Egyszer leégett a forgórész, elvittük tekercselőhöz. Az meg figyelmetlen volt, és megtekerte "így szoktuk" módon. Természetesen a gép nem akart működni, erre azt találta ki, hogy be kell ragasztani az irányváltót középállásba, és akkor jó lesz. De nem ezt kértem, újra kéne csinálni... na azt nem. Ennyi volt, a gép nem ért többet, hiába érdemelt volna meg az iparos még egy kis ingyen munkát.
2023. febr. 13. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, és egy modern aszinkron motoros villanymozdony hogy megy hátrafelé? Az áramszedőjén csúszik a síneken, és a felsővezetékbe kapaszkodik a kerekeivel?


...mert minek tanuljak fizikát, sose lesz szükségem ennyi hülyeségre...

Ugye?

2023. febr. 13. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
80%

Ehhez a különböző motorfajtákat kellene ismerni.

Nézzük például az univerzális kommutátoros motort, ami onnan kapta a nevét, hogy elvben AC vagy DC mindegy neki. (Gyakorlatban az impedancia is számít, de ezt most hagyjuk.) Ilyen van a legtöbb porszívóban is.

Itt az állórész nem permanens mágnes, hanem szintén váltakozóáramot kap.

Így viszont az állórész is váltogatja a mágneses pólusait, hiába fordítja meg valaki a bemenő polaritást, nem megy vele semmire, nem változik a forgásirány. Legfeljebb úgy, ha az egyik bekötést felcseréli az ember.

Az ismert kefés DC-motornál, ahol mágnes van, az viszont nem változik ilyen szempontból, így ahhoz képest meg tudod fordítani a polaritást.

Aszinkron motorok is külön téma.

2023. febr. 13. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!