Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Nagyszobába, konyhába halogén...

Nagyszobába, konyhába halogén vagy LED-es izzzót? Melyiket éri meg megvenni? Melyik az energiatakarékosabb?

Figyelt kérdés

2012. szept. 22. 15:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Erről azért többet érdemes tudni, mint az energia átalakítás hatásfoka. Leírom a lényeget. A halogén izzók 1W energiából 19-23 lumen fényerőt képesek előállítani. A ledeknek jóval nagyobb az átalakítási hatásfoka. Hideg fényű lednél az arcok színe olyasmi mint a hullaházban a másnapos "vendégek" arca. Vagyis meleg fényű ledet érdemes használni. A ledek hatásfoka erősen változó lehet attól függően, hogy mikor gyártották őket és akkor a technikai színvonal hol tartott e-téren. A halogén izzóhoz hasonló színhőmérsékletű led hatásfoka ha nagyon gyenge az kb 40 lm/W. Ezzel szemben a legkorszerűbb meleg fényű led hatásfoka 130-140 lm/W környékén mozoghat.


Vagyis ha elég korszerű ledes lámpát veszel, akkor nagyon jól jársz fogyasztás szempontjából. Viszont ha gyengébb hatásfokúhoz jutsz, akkor csak kicsivel takarékosabb mint a halogén izzó, de mindenképp takarékosabb.


Azon is múlik, megéri-e az adott ledet megvenni, hogy mennyire precízen tervezték meg és állították össze a lámpát. Meg van-e rendesen oldva a keletkező hő leadása. Különben a led nagyon hamar tönkre mehet. Jó esetben viszont különösen hosszú lehet az élettartama (50-100.000 óra). Ha kicsit is túlmelegszik a led chip, akkor az élettartam nagyon lerövidülhet, akár a tizedére is. Ezért érdemes a ledes fényforrás szellőzésére odafigyelni. Vagyis ne legyen nagyon szűk zárt helyen, ahol nincs rendes légáramlás.


Már építettem jónéhány ledes lámpát, ahogy egyre hatékonyabb ledekhez sikerült hozzá jutni. Az a tapasztalatom, hogy pl egy kerékpárra szerelt lámpa a lakásban nagyon túl melegszik, viszont kint a szabadban ha lassan gurulok, akkor már csak alig langyosodnak. Ezeket nyilván, úgy kellene, hogy megtervezzék, hogy adott helyen, pl egy lakás lassan mozgó levegőjében is megfelelő legyen a hő csere, különben gyors és maradandó fényerő csökkenés lesz a vége..

2012. szept. 24. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ez egy nagyon korrekt, kimeritö leirás volt!! Öszintén köszönöm hogy idöt szántál rám és válaszoltál!!
2012. szept. 24. 20:22
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Igazán nagyon szívesen.


Foglalkoztam már eleget úgy általánosságban a ledekkel és más fényforrásokkal, hogy kialakuljon ez a kép a különböző lámpákról, különös tekintettel a ledekre. Igyekszem megosztani, ha már így össze jött ez nekem. :-)


Örülök, hogy tudtam segíteni.

2012. szept. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Még arra érdemes figyelni ledes fényforrás vásárlásánál, hogy ne villogjon a fénye. Azt úgy lehet megállapítani, hogy a vásárolni kívánt fényforrással még a boltban ki kell próbálni egy kísérletet, amit ott is el lehet végezni.


A mutató ujjunkat világítsuk meg lehetőleg közelről a ledes lámpával (csak az a fény érje erősen, hogy észlelhető legyen) sötétebb háttér előtt és nagyon gyorsan mozgassuk a megvilágított ujjunkat vízszintes irányban. Az ujjunknak nem szabad szaggatott megvilágításúnak látszani! Ha szaggatott, azt a ledes lámpát nem szabad megvenni.

Ezzel korábban már én is jártam pórul, de ahogy mondják "a jó pap is holtig tanul.. és mégis bután hal meg". :-))

Szóval inkább leírom, nehogy bele essen valaki a hibába.

Az olcsó lámpák (1000-1900,-Ft 2-8W ) többnyire ilyenek.

2012. szept. 25. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Közben azon gondolkodtam, hogy egy ilyen lámpa bemutató falon minden világít és sziporkázik, ott nehéz sötét hátteret találni a villogási teszthez. érdemes vinni egy matt fekete mappát és azt lehet sötét háttérnek használni a mutató ujjunk mögött, hogy észlelhető legyen az esetleges villogás. Kb. ennyi még az ötletem hozzá.
2012. szept. 25. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ahol még írtam hasonló témáróm pár perccel ezelőtt: http://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__barkacsolas__2501457-m..
2012. szept. 25. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!