Morzsi007 kérdése:

Hangfal elhelyezése ?

Figyelt kérdés
Mennyit számít, ha gipszkartonfalhoz közel helyezem el a hangfalat (hátulján reflex nyílás) egy tégla falhoz képest? Vagy akusztikai szempontból teljesen mindegy. Esetleg egy subwoofer esetében?

2022. szept. 21. 10:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Számít az elhelyezése igen. Ha falhoz közel teszed a hangfalat, akkor valamivel erősebb lesz a basszus. Egyébként a gipszkarton nem annyira jó hangszigetelő, tehát társasházban áthallatszódna, bár kb sehol sincs válaszfalként karton.

Subot szinte mindig földön helyezünk el.

2022. szept. 21. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Családi ház, csak van bentről is szigetelés pár falon. Az megvan, hogy közelebb helyezve erősebb lesz a mély.
2022. szept. 21. 11:06
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy #1 is írja, fontos az elhelyezés. Vannak erre leírások, hogy milyen hangfalakat hogyan, hová a legjobb lerakni. Általában a konkrét típushoz is jár valamilyen gyári ismertető. Érdemes feltúrni a netet a konkrétumok ismeretében, mert sokat javulhat a hangzás pár aprósággal is.
2022. szept. 21. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ez természetes, csak arra vagyok kiváncsi, hogy ha nem téglafal, hanem egy könnyűszerkezetű falról verődik vissza a hang mit befolyásol. Még nincs kész a szoba és, ha nagyon gáz, akkor máshogy kellene a kialakítás.
2022. szept. 21. 11:23
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Rajzold le a szobát sematikusan.


Gipszkartonozott fal talán valamivel jobb, mint a tégla mellé rakni, de hátsó reflexnyílásos dobozt semmiképp nem illik 20-30cm-nél közelebb tolni a falhoz.

Sarkakat érdemes kerülni, továbbá a hangszórókkal szemben ne legyenek szabadon álló merőleges fa- és üvegfelületek, mert a visszaverődő hang interferenciához vezethet, így lesznek jól észlelhető erősítési és gyengítési pontok a szobábna egyes frekvenciatartományokban.


Külön subwoofert nem ajánlom, csak ha már van egy pár év tapasztalatod. 1. egy jó szub kb 100eFt 2. ha kicsi a szoba vagy nincs lehetőség szabadon elhelyezni, akkor sose fog úgy szólni, mint ahogy szeretnéd.

Vegyél 6,25-6,5" vagy 8" membrános mélyközép hangszóróval rendelkező dobozokat. Itt megjegyzem, hogy a 8" is általában kompromisszum, pláne, ha mondjuk nappaliba szeretnéd.


Elhelyezéshez még: törekedj egyenlő oldalú háromszögre, ahol te vagy a harmadik csúcs. Szobában könyvespolc, függöny, szövetes anyagok segítenek, a hangszórókra merőleges fal legyen minél távolabb, és a faltól is érdemes hagyni 30-50 cm-t, amennyiben lehetséges.

2022. szept. 21. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
*faL- és üvegfelületek
2022. szept. 21. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Azért egy sub még fél méterről is jól meg tudja rezegtni a gipszkartont, ha csak légrés van a kartonok mögött/között. Ha jól és szorosan ki van töltve szigetelőanyaggal, akkor vszeg elég a szabványos távolság. Ha viszont csak egy réteg a karton, akkor az szerintem nagyon fog rezegni a keretében a subtól. A basszushangokat csak a nagy sűrűségű, nehéz anyagok fogják meg hatékonyan.
2022. szept. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Én is ettől tartok, a rezgésektől.

Nem egy Audiofil rendszer és nem is ez az elvárásom. Jelenleg 2 db polcsugárzóm van 6,5”-os mélyekkel , állványon, ami elegendő volt eddig zenére, a sub-ot film miatt gondoltam, de eddig sem volt problémám. Nem akarom szétrezegtetni a házat, abból már kinőttem😁, inkább minden hang legyen a helyén. Kb 8 éve adtam el anno az 5.1-es rendszeremet, valami tapasztalatom van azért, most csak 2.0.max 2.1-es kialakítást szeretnék. Szoba kb 4,5x4,5m. Kb 3-3,5 m-re lenne egymástól a 2 hangfal. Köszi az eddigi válaszokat. Ha nagyon nem lesz jó, akkor átpakolok mindent 180°-kal elforgatva.

2022. szept. 21. 12:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!