Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Egy gitár erősítőt építettem...

Kdavid2255 kérdése:

Egy gitár erősítőt építettem vizsga munkának. Kezdő ként, de sikeresen működésre bírtam az egészet, viszont kb 50HZ búgó zaj van benne. Minden ami van tervrajz, nyakterv van. Kaphatok tanácsot esetleg?

Figyelt kérdés

Az egész egy kettős szimmetrikus tápról működik (toroid csapolva) +- 24V ami Feszstab IC, illetve egy +- 35-40V ig terjedő kimeneti fesz. Amit a hálózat határoz meg.


Az előerősítő bemenetén a + jel coax kábellel van bekötve. Ez 2 tranzisztoros erősítővel van megépítve az elso fokozaton gain állítási lehetőség a 2. Fokozaton hangszín szabalyzóval. A kimeneten nincs RC csatolo kondi mert a vegfokon van DC levalasztas. A kimenete 0-2,5 V ig terjed. A kimeneten a +jel megy coax kabellel. Fontos megjegyzés hogy nincs árnyékolt dobozolása még. Ez lehet egy megoldás szerintem.


A vegfokot vasaroltam ami egy TDA 7293as végfok 90W kimenettel ( de a táp csak 70-80W. A vegfokon van jelölés ahol esetleg Hifi használat esetén a GND elkaparhato a föld hurok ellen. Mivel mono ezért nem látom értelmét elkaparni.


Tapasztalások a működés során :


A búgó hang a gitár lefogását követöen halkabb jelentősen.

A Gitar nincs rendes foldelessel ellátva (elmondas alapján).

Eleinte olyan érzékeny volt, hogy a gitár érintését is hallhatóvá erősítette, ezt coax kábel kissé javította, hogy miként nem tudom pontosan.


Cél : a külső zavarerősítés minimumra csökkentése.



#gitár #zajszint #gitárerősítő #Erősítő hibák #Búgó zaj
2023. ápr. 5. 14:21
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Földhurok van a rendszerben

2. Nincs földelés egyáltalán a rendszerben (ez veszélyes, a gitáron megjelenhet elég magas feszültség)

3. Nincs szűrve a hálózati tápfeszültség


A jelenségből amit leírtál a második fele hajlok, mivel a tested földeli a rendszert, csak nagyon nagy ellenállással, ezért nem szűnik meg teljesen, csak halkabb lesz.

2023. ápr. 5. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen valóban test pont van, van némi fogalom zavar nálam, gondolom.... Esetleg ki javithatnánk ezt is és előrébb tudjuk vinni a hibát?!


Minden test jelzés közvetlen a transzformátor 0V jára van kötve, ez a test pont gondolom én.

Hogy csinálhatok a test pontból földelést? Szükséges?

2023. ápr. 5. 15:28
 3/7 A kérdező kommentje:

Illetve elfelejtettem hozzá tenni, a trafó kiemenetén van szűrő kondi de csak magasfrekvenciás erjedés ellen.

Anno az előerősítő adott 1MHz erjedést ez ellen kapott szűrést. Illetve nekem csak 2 villás a hálózati csatlakozóm.

2023. ápr. 5. 15:30
 4/7 DK-s ***** válasza:

Mivel azt írod hogy "2 villás a csatlakozód", tehát nem földelt a készülék, így a földhurkot kapásból zárhatjuk ki. Némi irodalom:


[link]


Első kérdésem:


Az IC hűtőbordáját összekötötted az erősítő negatívjával? (8-as láb)

2023. ápr. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A tápegységről az erősítő felé menő vezetékeket (+, −, 0) közvetlenül a töltőkondenzátorokra kell kötni, nem az egyenirányítóra. Az erősítő földpontja (testpontja) a töltőkondenzátorok közös „0” pontjáról indul és nem a transzformátor „0” pontjáról. Azért, mert a töltőkondenzátorokat az egyenirányítóval, illetve a transzformátor „0” pontjával összekötő vezetékeken a töltőkondenzátorok nagy, impulzusszerű töltőárama folyik, ami zavart okozhat. A töltőkondenzátorok közös „0” pontját kell hozzákötni a készülék fémburkolatához (ha majd lesz). A jel haladási irányával ellentétes irányban kell az egyes erősítő egységeket felfűzni a tápvezetékekre és a „0” pontra. Az egyes erősítőegységek „0” pontját sehol máshol nem kell hozzákötni a fémburkolathoz. Az árnyékolt vezetékek árnyékolását csak egyik végükön szabad hozzákötni a testponthoz. Ellenkező esetben földhurok alakulhat ki, amelyben a hálózati transzformátor szórt mágneses tere feszültséget indukálhat, ez pedig búgást okozhat. Egy érzékeny bemenet – ha minden jól van szerelve – akkor is összeszedhet zavarjeleket. Ez ellen az erősítőnek fémdobozba építésével, vagy makacsabb esetben külön az érzékeny erősítőfokozat árnyékolásával lehet védekezni.

Mindez szépen le van írva Sipos Gyula: „Rádiókészülékek és hangerősítők építése” című könyvében, a 124-129. oldalon, a „A feszültségerősítők konstrukciós kérdései” című fejezetben. Más szakkönyvekben is találhatsz a tápegységek és az erősítő földelési rendszerének helyes kialakításáról leírásokat.

2023. ápr. 6. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Az IC hűtő bordaja nincs testelve, de szigeteléssel el van zárva az IC től
2023. ápr. 6. 11:46
 7/7 A kérdező kommentje:
Legalább 4x olvastan el mire elkezdtem kapisgalni miről mire hogyan hova, xD, de a lényeg hogy már értem. Rendben megfogadom a tanácsot, ha lesz bármi kérdésem írok még, köszi mindenkinek a segítséget
2023. ápr. 6. 12:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!