Ha lehet akkor hogy lehet otthon erősítőt építeni?

Figyelt kérdés
Egy kisebb teljesítményü is elég lenne. Van végfoktól kezdve minden alkatrészem. De pontosan mikéne monyuk egy 4x50es . építéséhez! Vagy valami 2csatornás. !
2008. okt. 4. 18:06
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen lehet, sokan sokat építettek már. Egy erősítőhöz kell végfokozat, hangerő-, hangszín-, és ballansz szabályzó, és egy előfokozat. Mindezek kiszolgálására egy tápegység.

Egy vagy több bemenethez (CD, tuner, LP) külön-külön előfokozat szükséges, melyek közül mindig csak a kiválasztott bemenet jele továbbítódik. Noha mindegyik előfokozat dolgozik. Ezután jön a közös hangerő-, hangszín-, és ballansz szabályzó, és vágül a végfok.


Rengeteg bevált kapcsolás létezik, de egy-két boltban félig előkészített állapotban megvásárólhatóak eddig jól bevált kapcsolások egységei. Ezeket csak össze kell szerelni, és garantált a működőképesség.

2008. okt. 4. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Itt sokat mindent találhatsz:

[link]

2008. okt. 4. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

a kérdésed alapján úgy gondolom, hogy eléggé kezdő lehetsz - ez nem baj, hiszen mindenki volt kezdő, de azért javasolnám, hogy ne egyből egy ilxen cuccal kezd az ismerkedést az elektronikával, mert ha kudarc ér, akkor egy életre elmehet a kedved az egésztől - azért pedig kár lenne, mert gyönyörű hobby...

valóban lehet ún. kitteket kapni, amelyeket összeépítve akár még működhet is a dolog, de azért némi alapismeretek és egy bizonyos szintű műszerezettség nem árt, mert ha elsőre nem működik, akkor nem tudsz hibát keresni, javítani.

bizonyos alapszerszámok is kellenek - elsősorban egy jó páka (a pillanatforrasztó csak végszükség esetén használandó!), egy alapműszer (V,A, Ohm), néhány műszerész fogó és csavarhúzó, stb.

szóval, nem annyira egyszserű a dolog, mint amilyennek tűnik - de nem is túl bonyolult, ha már van némi gyakorlatod.

szóval, én azt javasolnám, hogy előbb építs meg néhány egyszerűbb kapcsolást, ezzel szerzel gyakorlatot a szerelésben és a műszerhasználatban, utána hajrá - bele lehet vágni nagyobb dolgokba is.

(arra gondoltál, hogy nem elég megépíteni a kapcsolást, azt valamilyen dobozba is bele kell tenni, el kell helyezni a kezelőszerveket, a csatlakozókat, a tápot - lehetőleg úgy, hogy ne zavarják egymást, ne legyen gerjedés, búgás - és szükség esetén a javítása, esetleg a bővítése is könnyne megoldható legyen...)

2008. okt. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

az előző vagyok ismét...

a kittekről:

nagyon hasznosak tudnak lenni, mert minden megtalálható bennük, ami egy adott cucc megépítéséhez kell, de nagy hátrányuk, hogy a működéséről halvány fogalmad sem lesz attól, hogy megépíted - pedig ez a lényege.

ha ismered és megérted a működését egy kapcsolásnak, akkor már könnyen tudsz rajta változtatni, át tudod tervezni, a saját igényeidre tudod szabni.

még az előző hozzászólásomhoz:

nem árt, ha van egy rakás alkatrészed, nem csak és pontosan annyi, amennyi egy- egy kapcsolás megépítéséhez kell, mert biz' még a gyakorlottakkal is nem egyszer előfordul, hogy egy- egy kényesebb alkatrész a megépítés, vagy a tesztelés közben elszáll...

nézz körül, a rokonok, ismerősök között, biztosan van jónéhány kidobásra ítélt, már régen nem használt rádió, tv, magnó, vagy akármilyen elektronikai eszköz.

kezdd ezek szétszedésével, ezzel kettős célt érszel:

egyrészt gyakorlatot szerzel az eszközök használatában, másrészt rengeteg hasznos alkatrészt tudsz kitermelni, amelyet majd később fel tudsz használni.

sok sikert! (ha valahol megakadsz, kereshetsz priviben - elég régi motoros vagyok :)

2008. okt. 4. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Szia,

Hát nem akarlak elkeseríteni, de azt kell, hogy mondjam hogy szebb, jobb, olcsóbb, készüléket nem tudsz építeni, mint amit a boltban készen megvehetsz. (Természetesen úgy gondolkozzál, hogy mind a három feltétel egyszerre teljesül!) Ha az építés örömért állsz neki a dolognak, akkor rajta hát, de ha csak azért szeretnél megépíteni egy erősítőt, mert szükséged van rá, és úgy gondolod, hogy így jobban jársz, hatalmas csalódás fog érni.

Ha mégis nekifogsz, akkor ahogy az előző válaszoló is írta, sokkmindenre szükséged lesz. Be kell szerezned egy normális pl.: WELLER pákát, egy használható multimétert, és egy labor tápegységet, talán mindközül ez a legfontosabb. Ha nincs áramhatárolós labor-tápegységed, akkor hamar szembejöhet a mérőfüst intenzív fény és hanghatások kíséretében, és rossz esetben kezdheted előröl az egészet, mert ilyen esetben végzetes károk érhetik a nyáklemezt is. Egyébként a házilag épített készülékek fogas kérdése mindig a burkolat lesz. Alkatrészeket, transzformátort nagy kapacitású kondenzátorokat potenciométereket stb., már gond nélkül be lehet szerezni (sajnos némelyiket arany áron), de a burkolat elkészítéséhez nem árt egy olyan ismerős aki hozzáfér lemezollóhoz élhajlítóhoz marógéphez esztergagéphez.

És végül hogy a kérdésedre is konkrét választ adjak a következő eszközökre lesz szükséged (bár nehéz már plusz dolgokat mondanom, hisz az előző válaszolok, szinte mindet megmondtak):

- Burkolatra (ha ez nem áll rendelkezésre neki se álj),

- A tápegységhez: transzformátorra, (amely megfelelő szekunder feszültséget biztosít, megfelelő teljesítmény mellet, fontos hogy a profibb végfokozatok általában szimmetrikus tápot igényelnek tehát vagy két egyforma szekunder tekercs kell hogy rendelkezésre álljon, vagy egy középmegcsapolással), egyenirányító hidra vagy hidakra, (amelyeket építhetsz, diszkrét diódákból vagy vásárolhatsz kész hidakat), nagykapacitású elektrolit kondenzátorokra, amelyekkel szűrni fogsz, (tápfeszültségtől és tápáramtól függően 2x63V/10000uF a minimum), illetve ne feledkezz meg a megfelelő biztosítékokról, ha nem akarsz fény és hangjelenséget. Bár jó ha tudod a biztosíték csak a fény és hangjelenségektől véd a félvezetőket általában nem tudja megvédeni baj esetén.

- Szükséged lesz végfokozatokra, az csak a te döntésed, hogy kettő vagy négy csatornás kivitelben készíted-e el, illetve, hogy bipoláris vagy MOSFET tranzisztorokat fogsz-e alkalmazni teljesítményerősítő elemként (ezt egyébként a rajzodon úgyis látni fogod). Manapság nagy divat a MOSFET és a végig egyen-csatolt kialakítás, ami azt jelenti, hogy a hangfrekvenciás jel útjában nincs egy kondenzátor sem, illetve max egy van a végerősítő bemenetén arra az esetre ha egyenáram kerülne a bemenetre akkor a kimenet ne billenjen el, vagy a pozitív vagy a negatív tápfeszültség irányába, kivégezve ezzel a hangsugárzót. Ne feledkezz meg a végtranzisztorok megfelelő hűtéséről, különben hamar elégnek szegények

- Aztán kell egy előerősítő fokozat (az erősítő legkritikusabb része), amely a szükséges jelszintet előállítja a végfokozat számára (itt célszerű a hangerőszabályzót is elhelyezni). Ez lehet egy egyszerű néhány tranzisztoros kapcsolás de használhatsz műveleti erősítőt is. Ha szeretnél balansz illetve hangszínszabályzót is, akkor olyan előerősítő kapcsolást célszerű választanod, amely tartalmazza azt, de nem rossz dolog ha a hangszínszabályzó kikapcsolható (balanszra mindig szükség lehet, tehát azt nem célszerű kiiktatni), ugyanis ha normális hangsugárzókkal rendelkezel úgysem lesz hangszínszabályzóra szükséged (csak az „ugye milyen jól szól” „dium-disum-dium-disum” gyerekek használják ablaktöréshez, utána meg csodálkoznak, hogy leég a magas hang sugárzó a hangfalban.)

- Szükséged lesz bemeneti szelektorra hisz, gondolom több mindent szeretnél rákötni az erősítődre, ez lehet egy mechanikus forgatható kapcsoló (ez a megoldás rengeteg kábelezéssel járhat, ami növeli a nemkívánatos brumm lehetőségét), vagy használhatsz úgynevezett analóg kapcsoló integrált áramkört is erre a célra.

- Nem szabad megfeledkezni, az erősítő talán legfontosabb védelmi berendezéséről a hangfalvédelemről sem. Ez több dolog miatt kellhet: először is az erősítő tönkremenetele esetén megvédi a drága hangsugárzót a tönkremeneteltől. Aztán kivédi a bekapcsoláskor fellépő kellemetlen „koppanást” hisz ezek a kapcsolások szinte mindig úgy vannak megkonstruálva, hogy késleltetve kapcsolják egy jelfogó segítségével a hangsugárzót vagy hangsugárzókat a végfokozatra amikor a bekapcsolási tranziens már lecsengett. Illetve a komolyabb kapcsolások figyelik a végfok torzítását (pl.: ablaktörési művelet esetén) és ha a kimenő jel elkezd négyszögesedni, lekapcsolják a hangsugárzót, vagy különleges végfok kialakítás esetén limitálják a leadott teljesítményt, ugyanis a hangszórók nem szeretik ha négyszögjellel vannak meghajtva.

- Szükséged lesz csatlakozókra is, ne a leggagyibbakat vedd, de nem kell átesni a ló tulsó oldalára sem a 150-200Ft-os aranyozott RCA csatlakozók jól megfelelnek a célnak. Hangfalcsatlakozó esetén ne használj csiptetős csatlakozót, az nagyon gáz, erre a célra gyártanak 400-500Ft, körüli áron spec banándugós aljzatokat.

- Ha szeretnéd csinosítani az erősítődet készíthetsz kivezérlés jelzőt hagyományos deprez műszerekkel, vagy led-sorral erre a célra jól használható az LM3914-es IC (remélem jól emlékszem a típusra)

Ha a nyáklemezeket te tervezed ugyelj a megfelelő vezető vastagságra, és arra hogy a nulla vagy test pont fizikailag egy pontba fusson össze és ez igaz a kábelezésre is. Ha nem így teszel földhurkok alakulhatnak ki, és brummos lesz az erősítőd.

A transzformátort minél messzebb helyezd el a bemenetektől és az előerősítőtől, hisz ezek az erősítő legérzékenyebb pontjai és hamar összeszedik a hálózati brummot, amitől igen nehéz megszabadulni. Az előerősítő nyáklemezének a tervezésekor próbálj arra törekedni, hogy az előerősítő és a potenciométer szerelvény között minél kevesebb kábelezésre legyen szükség, vagy egyáltalán ne legyen szükség. Az előerősítőt és a végerősítőt, illetve a bemeneteketés a hangfalcsatlakozót, is a lehető legtávolabb helyezd el egymástól, különben gerjedés léphet fel (kicsi az esélye de számolni kell vele.)

Nos remélem tudtam segíteni és nem riasztottalak el túlságosan :)

2008. okt. 5. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!