Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az emberek miért nosztalgiázna...

Az emberek miért nosztalgiáznak a régi/igénytelen/puritán dolgokról?

Figyelt kérdés

[link]


Erről a face posztról jutott eszembe. Nagyanyámnak hasonló konyhája volt, de nekem semmi pozitív dolog nem jut róla eszembe csak a szegénység, a hideg lakás, a koszos környék meg állandó panaszkodás az egészségről/mindennapokról.


De az is nevetséges, hogy Lada-k/Trabantok kelnek el manapság horribilis összegekért csak azért mert retro-k miközben anno mindenki a föld alá kívánta ezeket a pocsék műszaki paramétereik és kényelmetlenségük miatt a rendszerváltás idején.


Aztán a rezsiválság beköszöntével ismerőseim körében (is) hatványozottan tapasztalom ezt a puritán örvendezést.

Tüzifa, mosógép szerelő, olcsó autóalkatrészek, leárazott ételek/gyűmölcsök.


Ahelyett, hogy alap lenne egy ember életében a napelem/hőszivattyú, az új mosógép vásárlása, a kevés kilométeres használtautó amibe az autószerelő vesz alkatrészt és nem mástól kukázza illetve a minőségi élelmiszerek.


De nem feltétlen a szegényekre gondolok most, látom ezt jobb módú kispolgári emberkék körében is. Ennyire skót, garazsb***ó lett ez a szerencsétlen ország?



2023. ápr. 22. 16:17
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem itt a konyhába a melegség a lényeg. Sokan ettek ott finomakat, meghallgatták őket. Jókat játszottak.
2023. ápr. 23. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Szolovjov ***** válasza:
100%
Nem működnek a 90-es évek autói? Tényleg? Az enyém mindig is napi használatban volt, most 28 éves a Passat. A jövő héten fog minden gond nélkül műszakizni. A 2 Etz-m 36 és 37 évesek, napi használatban. Na de hogy mi az érték bármi retroban? Egyszerűen a ritkaságuk. A gyémánt is azért értékes mert ritka. A szocionista járművek is azóta értékesek mióta szinte kihaltak.
2023. ápr. 23. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Az ógörögök óta van feljegyzés arról hogy mindig az idősebb generáció panaszkodott az újra, és visszasírta a régit. Mindig ugyanaz a szöveg, hogy "bezzeg a mi időnkben", ezek a "mai fiatalok nem tudnak élni", "nincsenek igazi értékeik", stb stb.


Bár sokan ebből arra gondolnak, hogy akkor ez egy emberi tulajdonság, megszépülnek az emlékek, csak egy illúzió hogy régen jobb volt stb, de szerintem ez azt is jelentheti hogy az ógörögök óta (és vszeg előtte is) TÉNYLEG romlik az emberiség helyzete, van valami amit generációról generációra veszítünk el, csak nem tudjuk igazán megfogalmazni hogy mi az, és ezért fogjuk ilyen látszólag hülyeségekre, hogy milyen jó volt a nagymama zsíros porral mindig bevont NDK bútora, vagy a hangos/büdös/kényelmetlen/biztonság nélküli zsiga, stb.


Szerintem ezek önmagukban nem feltétlenül jók, csak emlékeztetnek valami megfoghatatlanra ami manapság kevesebb van.


Persze ez olyan egyszerű dolog is lehet mint az idősebb illető felhőtlen gyerekkora, intenzívebb érzelmek amik később a monoton hétköznapokban már nem érik, régen minden izgalmasabb volt, még rejtély volt hogy mi lesz a karrierje, hol fog lakni, ki lesz a házastársa, milyenek lesznek a gyerekei, míg mára már ez mint eldőlt, max azon izgulhat hogy miben/hogyan fog meghalni.


Ez természetesen benne van a jelenségben.


De mégis van az is ami konstans romlik, hiába van fejlődés a környezetben, hiába kevesebb a kemény fizikai munka, az éhezés, halálos betegség, háború, diszkrimináció stb.


És ez szerintem mindaz amit a fejlődő civilizációval elveszítünk: a Természethez közeliség, a hétköznapok egyszerűsége/kiszámíthatósága, a lassabb, nyugodtabb életritmus, a megosztatlan figyelem, a valódi emberi kapcsolatok, minőségi idő egymásra, a helyi közösségben való jelenlét, és talán a szeretet is egyre kevesebb is mindezek miatt.


Eddig minden civilizáció összeomlott. 100 vagy 5000 év alatt, de vége lett, mindig csak idő kérdése. Utána meg kb vissza a kőkorba, miniközösségekbe. Szerintem azért mert genetikailag szinte semmit nem változtunk az elmúlt 50.000 év alatt, a "hardver" még ugyanaz, és hiába fejlesztjük a "szoftvert" folyamatosan, ami csak a környezetünkön látszik (azaz a képernyőn ebben az analógiában), belül nincs semmi változás, akármilyen szofisztikált programot írtunk, a hardver ugyanaz maradt, ezért ha jött valami reset (általában környezeti katasztrófa formájában), kezdődött minden előröl.


Talán most ez meg fog változni a következő összeomlás előtt, hiszen már vígan irogatják át egyesek a genetikánkat, van aki gépre töltené át a "lelkünket", és MI formájában az egész emberi közösség épp szülni készül egy új életformát ami akár le is cserélhet minket. Ezzel már a hardver változna meg, akkor már teljesen kiszámíthatatlan lenne a további fejlődés iránya, talán az lenne a természetből való visszafordíthatatlan kilépés időpontja. De az már nem ember lesz, az már valami más.

2023. ápr. 23. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
100%

Utolsó nagyon jót írt!!

Én értelek amugy kérdező, amikor 7 éve meg nagyimmal laktam Borsodban és átmentünk a noverehez hasonló bútor volt ott nyilvan egész jókat ettem ott de őszintén nekem is a szegénység jut eszembe…vajas kenyér amin volt cukor ez volt az édesség ez jut eszembe mindig róla persze azért jó volt gyereknek lenni, de ezt a bátyám mondta például hogy voltak vicces storyk akkorol hogy unokatesoinkal voltunk ott nyáron meg hű de jó volt de rendesen bele gondolsz rakat sz*r volt az egész fazva mesz be suliba alig van kaja számolni kell a pénzt ruhára nem jut már szinte, folyamat anyamek idegesek voltak, de hála isten ma már jól megy minden semmi nélkülözés. Őszintén amugy akiket így ismerek hogy 70-es, 80-as években születtek esküszöm egyiknek se volt normális gyerekkora es érdekes felnőttek lettek:) es sokat ismerek ez nagyon rossz duma mennyi minden jobb volt akkor max ha valaki gazdag volt akkoriban vagy egy szerette élt meg akkor stb

2023. máj. 12. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!